Haber Merkezi- Abbas, "İsrail'in barışı ve Arap Barış Girişimi'ni reddetmesi ve Gazze Şeridi’nde halkımıza yönelik devam eden saldırganlığı, Filistin’deki kamu kurumlarını yok etmesi, Batı Şeria ve Kudüs’teki Yahudi yerleşimci terörü karşısında Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi'nin işgalci devletle ilişkilere ilişkin kararlarının uygulanmasını tamamlama kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Abbas, ABD'nin koruması ve desteğiyle uluslararası meşruiyete meydan okuyan İsrail'in, son yedi ayda çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 120 bin Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olduğunu belirtti.

Abbas, "İşgalci devlet, ordusu ve terörist yerleşimciler aracılığıyla Kudüs dahil Batı Şeria'da halkımıza, topraklarımız ve kutsal mekanlara yönelik saldırılarını sürdürüyor." dedi. Ayrıca, İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinin yüzde 70'inden fazlasını ABD’nin siyasi ve askeri desteğiyle yok ettiğini belirtti.

Libyalılardan İslam Ülkelerine UAD'de İsrail'e Açılan Soykırım Davasına Müdahil Olma Çağrısı Libyalılardan İslam Ülkelerine UAD'de İsrail'e Açılan Soykırım Davasına Müdahil Olma Çağrısı

ABD'nin, Gazze'de ateşkesi önlemek ve Filistin devletinin kurulmasına karşı olmak üzere dört kez veto kullandığını dile getiren Abbas, Arap ülkelerine İsrail ile ilişkilerini gözden geçirmeleri çağrısını yineledi. 

Hamas'ın bölünmeyi sona erdirmeyi ve Filistin meşruiyeti şemsiyesine dönmeyi reddeden tutumunun, Gazze Şeridi’nin Filistin’den ayrılmasını ve Filistin devletinin kurulmasını engellemeyi hedefleyen İsrail’in planlarına hizmet ettiğini ileri süren Abbas, önceliklerinin savaşın derhal durdurulması, insani yardımların artırılması, Filistinlilerin Gazze ve Batı Şeria’dan tehcir edilmesinin önlenmesi ve uluslararası meşruiyete dayalı iki devletli çözümün derhal uygulanmaya başlanması olduğunu ifade etti.

Abbas, Filistin halkının kararlılığını güçlendirmek ve hükümetin de görevlerini yerine getirebilmesi için Arap finansal güvenlik ağının bir an önce etkinleştirilmesinin önemini vurguladı.