Haber Merkez- ABD Temsilciler Meclisi Tahsisatlar Komitesinde 2025 bütçesi hakkında konuşan Blinken'in ifadesi, "Filistin’e özgürlük" sloganları ile kesildi. Protestoculardan biri, "Hepimizi özgürleştirmek için Filistin’i özgürleştirin. Bütün özgürlük mücadeleleri birbiriyle bağlantılıdır." diye bağırdı.

Kongre polisinin müdahalesiyle dışarı çıkarılan protestoculardan biri, "Bizi değil, Blinken’ı tutuklamalısınız." dedi.

Blinken’ın dünkü Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Senato Tahsisatlar Komitesindeki konuşmaları da Filistin destekçisi katılımcılar tarafından sık sık protesto edilerek kesilmişti.

Bakan, salona girerken kırmızıya boyanmış ellerini havada tutan Filistin destekçisi kişiler tarafından "40 bin Filistinlinin kanı ellerinde", "Soykırım Dışişleri Bakanı", "Uluslararası hukuk için utanç" şeklinde pankart ve sözlerle karşılanmıştı.

İsrail Savaş Uçakları Yemen'deki Sivil Hedefleri Vurdu İsrail Savaş Uçakları Yemen'deki Sivil Hedefleri Vurdu

Konuşmasına başladığı sırada bir katılımcı, elinde Filistin bayrağı ile ayağa kalkarak, "Gazze'de 35 binden fazla Filistinli, Amerikan vergi mükelleflerinin dolarlarıyla öldürüldü. Onların kanı senin ellerinde. Gazze'nin kasabı olarak hatırlanacaksınız. Mirasınız soykırımdır." diye bağırmıştı.

Editör: Fatma Zehra