MEB'den okullara yeni eğitim modeli nedir? MEB'den okullara yeni eğitim modeli nedir?

Haber Merkezi- 2023-2024 eğitim öğretim yılında sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları için hazırlanan yeni örnek soru kitapçıkları öğrencilerin erişimine açıldı.

Örnek soru kitapçıklarında Türkçe, matematik, fen bilimleri alanlarından onar soru; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile İngilizce alanlarından ise beşer soru olmak üzere toplam 45 soru bulunmaktadır.

Örnek sorular, 8. sınıf Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinin öğretim programlarında belirlenen konu ve kazanımlar esas alınarak hazırlanmıştır. Sorular; öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme gibi bilimsel süreç becerilerini ölçmeye yöneliktir.

Yayımlanan soruların hazırlanmasında, ilgili derslerin öğretim programında belirtilen konu ve kazanımlar ile ders kitapları referans alınmıştır. Bu kapsamda ilgili sınıf düzeyindeki ders kitapları, konu anlatımları, işleniş biçimleri, metinler ve etkinlikler dikkate alınmıştır.

Soruların çözümleri, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün resmi YouTube kanalından izlenebilir.

Sözel Bölüm Örnek Sorular için tıklayınız.

Sayısal Bölüm Örnek Sorular için tıklayınız.

Sözel Bölüm Örnek Soruların Çözüm Videosu için tıklayınız.

Sayısal Bölüm Örnek Soruların Çözüm Videosu için tıklayınız.

Örnek sorular ile ders kitaplarındaki benzer soru/etkinlik örneklerinden bazıları için tıklayınız.