IQ testi Nedir ve Adana’da IQ Testi Nasıl Yapılır?

IQ testi Nedir ve Adana’da IQ Testi Nasıl Yapılır?

IQ testi doğrudan zeka test demek değildir. Zeka oldukça karmaşık bir kavramdır, çok soyuttur ve dinamik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle zekanın tek bir testle ölçülmesi mümkün değildir. Bu nedenle IQ doğuştan sabit değildir; zamanla değişim gösterir. IQ testlerinin oldukça önemli olduğu üstün yetenek sınavlarına hazırlanan insanların IQ seviyeleri zamanla yükselme eğilimi gösterirken, tam tersi bu gibi testlerle alakası olmayan insanların IQ değerleri zamanla birkaç puan düşüş gösterir.

Adana IQ testi yukarıda belirtilen zeka türlerinden yalnızca sözel ve mantıksal-matematiksel zekanın ölçülmesi işleminde kullanılır. IQ puanı çok düşük çıkan bir insanın diğer zeka türlerinde oldukça zeki olabileceği gerçeğini unutmamak gerekir. Aynı şekilde matematiksel zekası çok yüksek olan bir insanın zekası da uluslararası bir müzisyenden daha yüksek çıkabilir. Bu, IQ testlerinin yetersiz olduğunun anlaşılması için oldukça yeterli bir örnektir.

IQ testlerine aşina olan ve bu testlerde sık sık kendisini deneyip, bunun üzerine çalışan insanların IQ puanları, zeka seviyesi kendisi ile aynı olan bir insandan daha yüksek çıkar. Çünkü sorulan sorulara aşina olan bir insanın soruları doğru yanıtlama olasılığı çok daha yüksektir.

 IQ testinin hangi yaşta yapıldığı da testin verdiği sonucun doğruluğu açısından büyük önem taşır. 11 yaşından küçük çocuklarda yapılan IQ testlerinin pek bir anlamı yoktur. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklarda test sonucunu olumsuz etkileyebilecek psikolojik etkenler oldukça fazladır. Bu da teste giren çocuğun olması gerekenden daha düşük puan almasına sebep olabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında zekanın bir puandan ibaret olmadığını unutmamak koşuluyla mantıksal-matematiksel zeka düzeyinin anlaşılabilmesi adına kendiniz veya çocuğunuz için IQ testi uygulayabilirsiniz.

Zeka & IQ Testi Nerede Yapılır?

Adana zeka testi merkezleri; olarak yapılan testler  çocuğun zeka kapasitesinin belirlenmesini sağlar. Bununla beraber, Adanada öğrenme farklılıkları, disleksi, öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği konusunda değerli veriler tespit edilir. Bununla birlikte çocuğun üstün olduğu alanlar ortaya çıkar. Sayısal ve sözel zeka puanları analiz edilir. Böylece, ebeveynin ve öğretmenlerin çocuğun öğrenme ve gelişim ihtiyaçlarını desteklemeleri mümkün olur.Adana IQ testi uygulaması, profesyonel biçimde yapılmalıdır.

Ebeveyn olarak anne ve baba, çocuklarını üstün zekalı, yaratıcı ve becerikli olduğunu düşünüyor olabilir. Bu anne ve babanın subjektif gözlemleridir. Oysa uygulanan Wisc-IV zeka testi ile çocuğun zeka kapasitesi bilimsel olarak ölçülür ve tanımlanır. Üstelik bu test ile sosyal zeka düzeyi de tanımlanır. Adanada Okul çağındaki çocuklarda, akademik üstünlüğü belirlemek için zeka testi yapılması faydalıdır.

Çocuğunuzun yetenekli olabileceğini düşünüyorsanız. Adanada zeka testi uygulaması için uzman bir merkeze başvurarak ölçüm ve raporlama konusunda başvurmanızı öneririz. Bu rapor, çocuğunuzun akademik okul başarısı ve ders çalışma sistemi konusunda da bilgi sağlayacaktır. Üstün zekalı ve yetenekli çocukların IQ testi uygulaması için, deneyimli Adanada zeka testi merkezleri seçilmelidir. Zira, test uygulaması sonrasında izlenecek gelişim planı da çok değerlidir.

Zeka Merkezi Adana

Adanada Zeka testi merkezi olarak zekayı ölçme araçları; çocuğun öğrenme, anlama, kavrama, yorumlama, ilişkilendirme, soyut düşünme, problem çözme ve planlama gibi bilişsel yeteneklerini ölçmeyi hedefler. Adanada Zeka testleri, çocuklardaki üstün zihin gücünü ortaya çıkarılabilirken, aynı zamanda ayırıcı tanı ve teşhis konusunda önemli ipuçları sağlar. Zeka bölümü veya IQ, genellikle bir akran grubuna karşı bir kişinin zihinsel yeteneğini bilmek için standart bir yöntemdir. 90 ile 109 arasındaki IQ puanları normal veya ortalama bir zekayı gösterir. Bireysel yetişkinler genellikle 100 teorik ortalama olmak üzere 90-110 aralığında bir puan alır. 130un üzerinde puan alırsanız, ortalama nüfustan daha yüksek bir zekaya sahip olunduğu anlamına gelmektedir.

Adana Zeka Testi Merkezi olarak, IQ testi uygulamasının mutlak gerekli görüldüğü bazı durumlar şunlardır:

Öğrenme Güçlüğü,

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu,

Akademik Başarısızlık,

Sınav Kaygısı,

Okul Fobisi,

Algılama ve Anlama Güçlüğü,

İletişim Güçlükleri,

Okula Uyum Sorunları,

Özgüven Eksikliği,

Davranış Problemleri,

Algılama ve Anlama Güçlüğü,

Sosyal Kaygılar,

Eğitim alanında, bir çocuğun entelektüel kapasitesinin hızlı ve güvenilir bir şekilde değerlendirilmesi, üstün yetenekli çocukların etkin bir şekilde tanımlanması için önemlidir. Tanımlama sağlanan çocuklarda, zeka puan düzeyine göre eğitim, sosyal yaşam ve ilgi-hobiler şekillendirilir.

IQ testi yaptırmak için: www.dikkatodaklanmamerkezi.com sayfasını ziyaret ediniz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ