Haber Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 13:32 Bu haber 198 kez okundu
 
YKS (TYT-AYT) Bitti! Sırada YDT var? Dakika dakika gelişmeler
Dün TYT ile başlayan YKS maratonu devam ediyor. Saat 10.15’te başlayan AYT 13.15’te bitti. Adaylar, saat 15.45’te YDT'ye girecek.
EĞİTİM Haberi
YKS (TYT-AYT) Bitti! Sırada YDT var? Dakika dakika gelişmeler

13.20 SINAVDAN ÇIKAN ÖĞRENCİLER SORULARI YORUMLUYOR
Zeynep Sude Gündüz:
Türkçe, sosyal bilimler, din, felsefe çözdüm. Matematik çözemedim, çok zordu. Matematikte gerçekten çok zorlandık. Dünkü sınavda da Türkçe’de sorular çok uzundu. Çeldirici şıklar vardı. Bence o sınavda zordu bu sınavda. Geçen sene de sınava girmiştim. Geçen seneki sorular daha kolaydı. Geçen yıl daha iyi geçmişti. Süre de yetmedi. Yine uzun sorular vardı.

Zeynep Arman: AYT’de sözel kısım daha azdı. Edebiyat ve dinde ezber gerektiren sorular da vardı. Ben TS çözdüm. Daha çok gündem sormuşlar. Özellikle coğrafya kolaydı. Edebiyatta birkaç zor soru vardı. Fen özellikle zordu. Matematiğe de bakamadım zorlandım. Çeldiricili şıklı sorular vardı. TYT daha kolaydı.

Abdullah Hekim: Edebiyat çok zor değildi kolaydı. Matematik biraz zordu. Sosyal bilimler kolaydı. Fene hiç bakmadım. TYT daha kolaydı bence. Hukuk hedefim.

Ahmet Eren Sezeralp: Güzeldi sınav. TYT’ye göre daha zordu. AYT düne göre beni zorladı. Arkadaşlarım da TYT’de zorlandığı noktalar olmuş ama daha kolay olduğunu söylediler. AYT’de zorlandım. İkinci dönem konuları biraz geç çıkarıldı. Zaten çalışmıştım ama genel olarak sınav daha kolaylaştı bu konular çıkarıldığı için. Fen bilimlerinde özellikle fizikte zorlandım.

Dilan İşçi: Sınavlar sandığımdan zordu. Edebiyatı çözdüm. Feni çözdüm. Matematikte boşum var. Çünkü zorlandığım için yapmadım. Yanlış yapıp puanımı düşürmektense yapmamak daha iyiydi. Edebiyat daha kolaydı. İkilemde kaldığımız sorular vardı. TYT daha kolaydı.

Oğuzhan Delibalta: Sorular kolaydı. Sosyal bilimler ve edebiyat çözdüm. Sosyal bilimler bana göre daha kolaydı. TYT zorladı ama bu kolaydı. Alan sorularını daha rahat çözdüm.

Mehtap Vardar: Ben TM’den girdim. Çok soru yapmadım ama kolaydı. Matematik biraz zordu. Fen yapmadım. Bende TYT daha kolaydı. Edebiyat çok kolay değildi. Hep eser sormuşlardı.

Berk Gümrü: Çok iyi geçmedi beklediğim gibi değildi. Yine de ortalama bir şey bekliyorum. TYT sınavım daha iyiydi. Logaritma konusunda biraz zorlandım. Fen daha zor geldi. Beklediğim gibi çok iyi değildi.

Taha Arda Solmaz: Sorular çok zordu. Matematiği yapmaya çalıştım ama çok zordu. Fende kitapçığın ağzı olsa beni geç derdi. TYT daha kolaydı bu çok zordu. TYT’ye göre bir tercih yapabilirim.

Emre Tanış: Beklediğimden kolay geldi. Sözel bölümü yaptım. Beklediğimden iyiydi. TYT de güzeldi. Takıldığım bir konu olmadı. Tarih biraz sıkıntılı geldi sadece. Felsefe çok kolaydı. Gastronomi hedefliyorum.

Mete Yılmaz: Sınav her zamanki gibiydi. Çalışana kolaydı. İkinci dönem konuları yoktu ama sorular daha zordu ve oyalayıcı sorulardı. Uzun paragraf soruları yine vardı. Soruları iyi okuyunca çözebiliyorsunuz. Coğrafya daha kolaydı diğerlerine göre.

13.15 YKS'NİN İKİNCİ OTURUMU AYT SONA ERDİ
Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikincici oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sona erdi. Saat 10.15 de başlayan sınavda adlara 180 dakika süre verildi. Sınavdan çıkan adaylar sürenin yeterli olduğunu soruları da geçen seneye göre daha kolay bulduklarını söylediler. Üç saatlik sürede adaylara  matematik, fen bilimleri, Türk Dili Edebiyatı ve sosyal bilimler alanlarında toplam 160 soru yöneltildi.

12.40 ADAYLAR ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Mevlüt Derin: Sınav süresinin uzatılması moral verdi ve soruları daha rahat yanıtladım. İlginç sorularla karşılaşmadım.

YKS maratonu devam ediyor... AYT bitti.. Sırada YDT var
Yusuf İnan: Sınava geçen sene de girdim. Bu sene daha kolaydı. Sınavda öğrenciler maskelerini çıkardı. 

 

12.20 ADAYLAR ÇIKMAYA BAŞLADI
Sınavı erken tamamlayıp çıkan adaylardan Şevval Ünal, sürenin uzatılmasından ötürü soruları erken tamamladığını, kontrollerini de yapıp çıktığını söyledi.

 

Sınav görevlilerinin sosyal mesafe ve maske kurallarına uyduğunu anlatan İrem Özgüneş ise sınavın TYT'ye göre daha zor olduğunu söyledi.

 

10.15 AYT BAŞLADI
Üniversite adaylarının ikinci sınavı olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) başladı. Sınavın süresi 3 saat. AYT'de 40 matematik, 40 fen bilimleri, 40 Türk Dili Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve 40 Sosyal Bilimleri 2 testi olmak üzere adaylara toplam 160 soru soruluyor.

10.00 KAPILAR KAPANDI
Sınav 15 dakika sonra başlıyor. Ancak sınav merkezlerine giriş için verilen süre sona erdi. Saat 10.00'da kapıların kapanacağı açıklanmıştı. Bugün de sınava son dakikada yetişen adaylar oldu.

 

09.55 ADAYLAR DÜNKÜ VE BUGÜNKÜ SINAV HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİ AKTARIYOR
Ali Kılıç:
Dün sınav çok iyi değildi. Türkçe soruları çok uzundu. Zordu, süslenmişti. Sosyal bilimler kolaydı. Çalışan çok rahatlıkla yapabilir. Matematiğe zaten çalışmamıştım, bir iki soru yaptım. Paragraflar süslü olduğu için okumakta zorlandık. Bu nedenle verilen ek süre de yetmedi. Bugün Türkçe ve sosyal çözeceğim.

 

Berk Gümrü: Endüstri mühendisliğini düşünüyorum. Pandemi zor bir süreç oldu. Üç ay okula gitmemiş olduk. Çok çalışmak için çaba sarf ettik. Zor bir süreç ama elimizden geleni yapacağız. Hayat sadece bir sınav hayattan ibaret değil. Dünkü sınavda her şey çok uzundu. Mabel Matiz sorusu gibi kafa karıştırıcı sorular vardı. Türkçe’den dolayı matematiğe ağırlık veremedik. Fena değildi ama daha basit olabilirdi. Ek süre verilmesi çok yeterli olmadı. Felsefe sorusu Türkçe’ye göre daha kısaydı. Sayısal alanı çözeceğim bugün.

 

Can Acı: Sayısal çözeceğim bugün. Bilgisayar mühendisliği istiyorum. Dünkü sınav beklediğimden zor geçti. Verilen süre yetmedi. Pandemiden dolayı çalışamadığımız için konuların azalması iyi oldu. Şimdi de soruların zor olacağını düşünüyorum. Konular az olduğu için daha rahat çözeceğiz yine de.

 

Canan Aslı Yüksek: Dünkü sınavda Türkçe zordu. Süre sıkıntısı çektim. Çok soyut şeylerden bahsediyordu paragraflarda. Onları anlamak yorumlamak zamanımızı aldı. Bugün eşit ağırlık konularını çözeceğim. İkinci dönem konuları sınavda çıkmayacak o açıdan iyi olacak. Fen çözmeyeceğim.

 

Gizem Doğan: Ben mühendislik istiyorum. İlk matematikten başlayacağım. Sonra Türkçe çözeceğim. Dünkü sınav güzeldi. Türkçe soruları uzundu. Sürenin uzatılması iyi oldu. Bence güzel sorular sorulmuştu. Zordu ama güzeldi. Sosyal kolaydı. Matematikte biraz zorlamışlardı.

 

09.50 ADAYLAR ARASINDA DA SOSYAL MESAFE YOK
Sınava gelen adayların bina önlerinde birden birikmesi sonucunda bazı yerlerde sosyal mesafenin ihlal edildiği gözleniyor. Bursa’daki Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde adaylar kızlı erkekli ayrı sıralara sokularak binaya alınırken sosyal mesafe kuralları da göz ardı ediliyor.

 

09.45 SOSYAL MESAFEDEN YİNE SINIFTA KALIYORUZ
Bugünkü sınava katılan aday sayısı dünküne göre daha az. Ancak bazı sınav merkezlerinin önünde çocuklarıyla birlikte sınava gelen velilerin yine sosyal mesafe kuralına uymadıkları gözleniyor. Hatta maskelerini takmayanlar bile var. Görevlilerin zaman zaman yaptıkları uyarılar da etkili olmuyor. Bu görüntünün sınavın başlaması ve velilerin heyecanının yatışmasıyla birlikte normalleşmesi bekleniyor.

 

09.30 VALİ'DEN YİNE SESSİZLİK ÇAĞRISI

Sevgili İstanbullular 

Dünkü sınavı  başarıyla tamamladık.

Bugün de sessizliğe devam lütfen...

 

09.15 BAZI KURUMLAR ADAYLARI ATEŞLERİNİ ÖLÇEREK ALIYOR
Adaylar sınav merkezine alınırken bazı okullarda ateşlerinin ölçüldüğü gözleniyor. ÖSYM’den alınan bilgiye göre sınava giren adayların ateş ölçümünün yapılması prosedürde yok. Ancak bazı okullar kendi inisiyatifleriyle bu uygulamayı yapabiliyor. Bursa’daki Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de bunlardan biri.

 

09.05 ADAYLAR SALONA GİRMEDEN ÖNCE BİRAZ DAHA SAKİNLEŞMEK İSTİYOR
Nursena ve Selin Dursun AYT ye girecek iki kardeş. Dün de sınava birlikte gelmişlerdi. Aynı okulda sınava girmenin rahatlığıyla bugünkü sınavı bekliyorlar. Sınava girmeden önce çikolata yemeyi tercih ettiler. Sınav süresinin uzatılmasından memnun olsalar da sorular da zorlandıklarını ve bugün için biraz endişeli olduklarını söylediler.  Sınava girmeden önce dışarda biraz daha sakinlemek istiyor.

 

08.45 SINAV MERKEZLERİ DÜNE GÖRE DAHA SAKİN
AYT'ye sadece üniversitelerin dört yıllık bölümlerini tercih edecek adaylar katılıyor. Dün yapılan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) ise iki yıllık ve dört yıllık bölümleri tercih edecek tüm adaylar katıldı. Bu nedenle bugün aynı saatlerde düne göre sınav merkezlerine gelen aday sayısının daha az olduğu gözleniyor. Bugünkü sakinliğin bir başka nedeni ise sınava dün de gelen adayların ilk gün heyecanını yenmiş olmaları. Bu yüzden adayların bugünkü sınava düne göre daha geç gelmeleri bekleniyor.

 

08.35 ADAYLAR SINAV MERKEZLERİNE ALINIYOR
Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için sınav merkezlerine gelen adaylar içeri alınmaya başlandı. Dün olduğu gibi bugün de adaylar sınav merkezlerine tek tek ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak alınıyor.

 

08.30 MUHABİRLERİMİZ SINAV MERKEZLERİNDE
Hürriyet Eğitim Servisi Muhabirleri Esra Ülkar ve Dilek Atlı, bugünkü AYT ve YDT'nin yapılacağı merkezlerden yine tüm gelişmeleri dakika dakika aktaracak. Esra Ülkar, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusunda, Dilek Atlı ise Bursa Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gelişmeleri takip ediyor. 

 

ÖSYM tarafından düzenlenen 2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) saat 10.15’te başlayacak. Adaylar, AYT’de 180 dakikada 150 soru yanıtlayacak. AYT’de ‘Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1’ testi 40 sorudan oluşacak. Bu testte adaylara, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1’den 10, coğrafya-1’den 6 soru yöneltilecek. AYT’nin ‘sosyal bilimler-2’ testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Sosyal bilimler testinde tarih-2’den 11, coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak.

 

Kaynak: Hürriyet

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı