Haber Detayı
29 Kasım 2020 - Pazar 23:03 Bu haber 288 kez okundu
 
Vakıflar Genel Müdürlüğüne Bağlı Müzeler
Vakıflar Genel Müdürlüğüne Bağlı Müzeler
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Vakıflar Genel Müdürlüğüne Bağlı Müzeler

İstanbul Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi, Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi, Halı Müzesi, Kilim ve Düz Dokuma Yaygılar Müzesi ve Akaretler Mustafa Kemal Müzesi bu genel müdürlüğe bağlı olan müzelerdir.

 

Türk Vakıf Hat Eserleri Müzesi müdürü Dr. Zübeyde Cihan Özsayıner’in hazırladığı, Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi’nde Bulunan Tezhipli Kur’an-ı Kerimler isimli çalışma, 94 sayfalık renkli resimle konuyu en iyi şekilde anlatmaya çalışmıştır. Bu nadide Kur’an-ı Kerimlerin üzerinde bu kadar az çalışma yapılması ise insana hüzün vermektedir.

 

Özsayıner’in danışmanlığı ile çıkarılan Miras isimli eser ise müzenin hat koleksiyonundan seçmeleri içermektedir.  Koleksiyondan seçilen 94 önemli eserin tanıtımı yapılmıştır. Sultan II. Mahmud, Sultan III. Murad ve Sultan Abdülmecid’in hat örnekleri bu kitapta görülebileceği gibi, Sami Efendi, Şefik Efendi gibi önemli hattatların eserlerinden de örnekler bulunabilir. Özsayıner’in Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi ve koleksiyonunu tanıtan yazısı ile beraber, hat levhalarının yazılış sebepleri ve felsefesi, teknik ve içeriği gibi konular da bu katalogda yer almıştır.

 

Eser Türkçe-İngilizce olarak hazırlanmıştır. Suzan Bayraktaroğlu ve Serpil Özçelik’in ortaklaşa hazırladıkları Halı Müzesi ve Kilim ve Düz Dokuma Yaygıları Müzesi Kataloğu adlı kitapta her iki müzede yer alan önemli eserler bol miktarda fotoğraf kullanılarak tanıtılmıştır. Bu eseri 1983 yılında Belkıs Balpınar ile Udo Hirsch’in ortaklaşa hazırladığı kitapla mukayese ettiğimizde yeni çıkan eserin daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’da askerî kuruluşlara bağlı olan müzelerden Askeri Müze’ye, ilk kurulan iki müzeden biri olması sebebiyle makalemizin başında değindik. İstanbul’da bunun haricinde iki müze daha bu sınıfta yer almaktadır. Bunlardan ilki Deniz Müzesi’dir.

 

Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı