Haber Detayı
18 Temmuz 2020 - Cumartesi 18:45 Bu haber 396 kez okundu
 
Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu'ndan önemli açıklamalar
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu TRT Spor'da katıldığı Gündem Futbol'a önemli açıklamalarda bulundu.
SPOR Haberi
Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu'ndan önemli açıklamalar

 

Ağaoğlu, CAS davasıyla ilgili sorulan soruya “Bu davayla alakalı olarak yargıçlar kurulunun vermiş olduğu karardan sonra bir takım spekülasyonlar yapıldı. 99’unun bu davanın geleceğiyle alakası yok. Üstelik bunlar toplumda algı yaratabilecek kişiler tarafından yapıldığı için konuşayım. Kaynağı açıklanamayan gelirler için verilmiş böyle bir şey yok, Guilherme’nin transferiyle alakalı olarak UEFA’ya yapılan bir hikayet doğrusunda almış. Futbol konuşan herkes otorite olduğunu iddia ediyorsa araştırma yapması lazım. Yapmış olduğunuz açıklama 25 metre ofsaytta bırakır.

 

 

 

Yasak Trabzonspor’un UEFA ile imzalamış olduğu mutabakat. 2016-2017 ve 2018 yıllarını kapsıyor. 2016’da 25 milyon Euro açık veriyor 2017'de 20 milyon Euro açık veriyor 2018’de 55 milyon Euro veriyor. Geldiğimizde bu yasağı yedik. 2016 da imzalıyor ama 2011’den gelen bilanço bozukukları FFP kurallarına aykırı davranmaktan üst üste gelen, 2016’da böyle bir yasakla yüz yüze geliyor kulüp ve imzalar atılıyor. Herkesin malumu olan o dönem yapılan açıklamalar 5 milyon Euro yerine 55 verilince burada devraldık. Mutabakat anlaşmasını eksi 50 milyon Euro ile devraldık. Takım bütçesini düşürdük, altyapıdan oyuncu kattık, seyirci satışı kombine satışları arttı. Transfer ettiğimiz oyunculara ödenen bonservis bedelleri düşürdük sadece 3 milyon Euro ödedik ve anlattık sürdürebilir zemine oturttuğumuzu söyledik.

 

 

 

Bütün bunları anlatmamıza rağmen sevk edildik. Disiplin komitesi gidişatı olumlu bulduklarını 3 şartı yerine getirdiklerinde kulübün Avrupa kuplarına katılmalarında sorun olmayacağını gelirlere el koyacağını söyledi. Biz buna itiraz ettik. Bir paradoks var, CAS şunu söyledi, çok nadir uygulanmasına rağmen UEFA’nın mevcut kuralıdır, davanın reddine karar verdi. 5 milyon Euro uçtu gitti. Yapmış oldukları incelemelerde 1 tanesi TFF’nin şu anda uygulamada olan lisans talimatının 30 Haziran 2019’a kadar yürürlüğe girmesi, biz çok bastırdık bu konuda, uygulamaya girmesinde bizle birlikte Fenerbahçe’nin de çabası var. 3 maddeden bir tanesini geçtik ve UEFA’nın karşısına geçtik.

 

 

 

YUSUF YAZICI'NIN SATIŞINDAN SONRA

Yusuf Yazıcı’nın satışından sonra elde etmiş olduğunuz gelirlerin 3’te 1’i transfer harcamasına yansıyor. Transfer harcamanınız elde etmiş olduğunuz gelirin 3’te 1 oranında harcayabiliyorsunuz. 15 geldi 5 milyon Euro’luk harcama yapabilirsiniz. Maaş artı bonservis artı vergi,  2. şart borçların yapılandırması ve ödenebilir takvime oturtulmasıydı. Bankalar Birliği’yle olan borçların yapılandırılması sürdürebilir bir ödeme planına yapılandırılmasıdır.

 

 

 

Bankalar Birliği ve futbol ailesine Trabzonspor’un borçları 840 milyon TL’ydi. Bizden önceki dönemlerden sarkan borçlar 6 senelik biraz da eskiye dayanıyor oluşmuş olan borçlardır. Bankalar Birliği şöyle bir şart öne sürdü yapılandırdığımızda geçmiş yönetimleri Ibra etmiş oluyor borçları da üzerinize almış oluyorsunuz. Biz yönetim olarak Ağaoğlu olarak kulübün 840 milyon TL borcuna kefil oldum. Yapabileceğine inandığınız bir şeyin altına imza atarsınız bu net. Biz bu borçları da yapılandırdık buna paralel olarak da yönetime geldikten sonra genel kurula gitmeden önce bir genel kurul daha yaptık tüzükteki 83. maddeyi bir noktaya getirdik. Onaylanan bütçenin yüzde 10’unun üzerine çıkıldığı takdirde kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyeleri sorumludur. O bütçeyi açtığınız zaman cebinizden ödersiniz. Futbol sahada oynanan oyun o neticeler sonrası başarı barşısızlık olarak değerlendiriliyor. Finansal, idari gibi yapılar oturmadan başarı gelmiyor. Takım bütçesi 40 milyon Euro’du şimdi 16 milyon Euro, transfer yasakları, UEFA’daki davalar, oyuncuların ödenmeyen maaşları personellerin maaşları, bakkala, manava, kasaba müzesine kadar icra takibi yapılan bir kulüp konumundaydık.

 

 

 

Bu borçların yapılandırması gerçekleştikten sonra devam ettik.  Bir diğer konu da 55 milyon Euro açığın 5 milyon Euro’ya indirilmesi.. bizden önceki borcun 2018-19 sezonunda 55 milyon Euro’dan 5 milyon Euro’ya düşürülmesi. Biz o dönem 15 milyon Euro’ya oyuncu sattık. Bunun ötesinde biz geçen sene mart ayında başlattık ve gerçekleşti, sermaye arttırımı oldu 22 milyon Euro.... Sayın Usta ile imzalanmış olan ibralaşma var 6 milyon Euro ve 7 milyon Euro’luk vergi affı, uzlaşması. Vergi affı 2016-17 ve 18 yıllarına tekabül ediyor ve bunun uzlaşması gerçekleştirmiş olduğumuz işler bunlar. Yargıçlar kurulu bu 3 işi de kabul etmedi. 55 milyon Euro’yu 5 milyon'a değil 17 milyon Euro’ya indirdiniz. 12 milyon Euro açığınız olduğunuz için sizi men ediyoruz dedi. Biz UEFA’nın DisipliN Komitesi’nin vermiş olduğu karar. Sürekli ikaz edildim, verilen her karara saygı duyarım. TFF karar verirse saygı duyarısınız saygı duymanız sindirdiğiniz anlamına gelmez. Mücadelemi sürdürürüm. 22 milyon Euro sermaye artışı yaptım ama kabul etmiyorum diyorsun. Usta ile uzlaşmaya vardınız ama bunun tarihi… Usta ile uzlaşmaya vardıysam o da cebinden koyduysa haklısın. Para zaten kulübün kasasında, Usta tarafından kendi yönetim tarafından içeri koyulmuş. Vergi affını 31 Mayıs’tan sonra yaptınız. Vergi bu senenin vergisi önümüzdeki yıl ödenir. Kesinleşmemiş vergiyle alakalı olarak uzlaşma istemek absürt bir bakış açısıdır. Aynı tabiri avukatımız kullandı. Yargıçlar Kurulu’nun başındaki insan 80 yaşında emekli ağrı ceza hakimi. Hayatı ceza vermekle geçmiş. Kalbinizden rahatsınızdır, espiri olarak söylüyorum cerraha giderseniz büyük ihtimalle ameliyat masasınızdasındır. Kardiyoloğa, nörolojiste giderseniz 5 sene beni ameliyat ettirmek için elinden gelen çabayı harcadı. Sonunda ameliyata girdik. Yargıçın açısını da böyle değerlendiriyorum. Bu sporun ruhuna ters, şunu söyledim sporun ruhuna hakim olan şey ceza mıdır ödül müdür?

 

 

 

UEFA'DA PANİK VAR!

4 ayrı sponsorluk sözleşmesi imzaladım. Seneye tekabül eden 7 milyon Euro ürün satışı kombine satışı, Trabzonspor’un tarihinde ilk defa Borsa’da kar açıklayan kurum haline geldim. Altyapı ortada, kadro maliyetini 16 milyon Euro’ya indirdik, transfer limitlerine harfiyen uyan kulüplerden birisiyiz. Geçtiğimiz yıllara kıyasala, Kupada final oynayan ligde de hala şampiyonluk yarışın içinde olan bir takım. Dedim sayın yargıç bu kulüp bu haliyle ödülü mü hak ediyor cezayı mı hak ediyor. Renk vermez, ingiliz yargıç renk vermez. Yüzüne bakarsın davayı kazandık 15 gün sonra gelir kaybetmişsiniz. Sunulan evraklardaki bilgilerin üzerinden verilecek karar. UEFA’ da şöyle bir panik var. UEFA benzeri şekilde 2 dava kaybetti.  Milan ve City davası. Pandeminden sonra antrenmnalara başladık 2. Hafta bu karar geldi. Vermiş olduğunuz karar bütün camianın motivasyonunu bozdu. Biraz bekleyin şu maç oynansın. Sürekli oyuncuları motive etmeye çalıştık şu kadarını söyleyeyim UEFA bazı konularda kararlarına saygı duyarız amir kurumdur. Organizatördür, patrondur ama bazı konulardaki bakış açısı bir şeye sporda moda mod bakamazsınız. Ben oraya şişirilmiş bilanço vermedim. Sürdürebilir bilanço verdim. Üstüne koya koya gidiyorum. 17 milyon Euro kardayken sermayeyi kabul etmiyorum diyor önceki yıllara nakit yansıtılamaz. 4 büyük denetim şirketinden birisi ordaydı. Vergiler neden ödenmedi, neden uzlaşıldı. Allahın adamı bu senin işin değil.

 

 

 

Trabzonspor’a özgü yapılmış bir vergi affı değil. Sen gelire gidere bakmıyor musun. Dön oraya bak. Af niye yapıldı. UEFA’nın avukatının yanında da FFP direktörü oturuyordu 90 yılından bu yana yöneticilik yapıyorum. Çok mu garibinize gitti dedim. 1960’dan beri bir şekilde gündeme geliyor. 1990’dan beri kulüplerle alakalı olarak gündemde olan yapılan en son 4 ay önce ondan 4 sene önce ondan önce 3 sene önce en son yapıldıktan sonra vergi oranı da yüzde 40’a çıkarıldı. Ödemediğiniz takdirde 'yakarım' dedi. UEFA’nın FFP komitesinin yargıçlar kurulunun bunun üzerinden gitmek gibi değerlendirme durumunda değiller. İçeriye giren nakide bakarsın. Bu para benim borcum değil, olmayan borçtan beni sorumlu tutamazsın. 

 

 

 

UEFA AGRESİF DAVRANDI!

UEFA çok agresif davrandı. Vermiş olduğu kararlar çok ciddi şekilde tartışılmaya başlandı. 3 maçın 2’sini kaybetti. Trabzonspor’u da kaybederseler. CAS’tan olumsuz karar yolun sonu değil İsviçre Federal mahkemesi var. Trabzonspor’un haklarını korumak amacıyla devam edecek bir mücadele. UEFA’nın bakış açısı bu. Ben kullanılan bu üslubu beğenmedim. Futbolun amir kurumudur. Avrupa futbolunu da var eden kuruluşlar ve üye ülke federasyonlarıdır. UEFA’nın avukatının kullanmış olduğu üslup uluslararası federasyonun kullanmış olduğu üsluptan uzaktı. Sağlam 2 tokat yemişler ve sinirleri bozulmuş bu davayı da kaybederseler onlar için hoş olmayacak süreye başlayacaklar.

 

 

 

MEN, PUAN SİLME VE DÜŞÜRME GİBİ CEZALAR!

Süreç ile ilgili konuşan Ağaoğlu “2018 yılında göreve geldiğimiz zaman açık ve net olarak şunu ifade ettim. Mali, idari, sportif disiplini bozulmuş başarıdan uzaklanmış. Farklı skorlarla gündem haline gelmiş yıpranmış teslim aldığımız biz biliyoruz kamuoyunun da malumuydu. Sadece futbolun değil sporun altın kuralı vardır. Mali, idari disiplini sağlamadan sportif başarı yakalamak mümkün değil. Oyuncuya ve personele maaş ödemiyorsunuz yapmış olduğunuz transferlerle başarı bekliyorsunuz.  Biz bunu 3 sene önce yaşadık ve önlemlerini aldık. Kimse yanlış anlamasın diğer kulüplerin konularıyla alakalı olarak fikir beyan edecek yapım yok benim. Bugün bazı büyük takımlarımızın ligde kalma mücadelesi veren takımlarımızın problemi mali sorunlar. İhtar çekiyor ve 1 aylık süre sonunda serbest kalıyor. 5 milyon Euro vermişsiniz transfer etmişsiniz o para uçuyor. Alacaklar baki kalıyor dosya FIFA’ya gidiyor mecbursunuz ödemeye. Men, puan silme, düşürme gibi cezalar geliyor, sonra bu takımdan performans bekliyorsunuz bu mümkün değil. Açık net ifade ettik 4 sene sürdürebilir başarı beklemesin. Mali idari dengeyi sağladıktan sonra kıyamet koptu. Anlamak isteyemeyenler oldu, sportif başarının sadece parayla gelmeyeceğini başarıya giden yolun açık olduğunu vurgulamaya çalıştık.  Net ifade ettim, Trabzonspor 3-4 sene yarışın içinde olmayacak şekilde olmayacak, Trabzonspor her sene zirve yarışının içinde olacak. Geçen sene zirve yarışı verdi mi verdi. Hakem faciasıyla kaybettiğimiz maçı kazasaydık. Olabilir ki oldu da zaten 4. bitirdik. Uzun bir süre sonra Avrupa'da gruplara kaldık. Sene başladığında yine benzeri bir yapılanmayla aynı mücadeleyi vermeye devam etti. Futbolun tek ürünü var, oynanan maç oynanmadığı taktirde gelir yok. Bu gelirden nemalanan sadece kulüpler değil. TFF maçlardan ve naklen yayından kazanıyor. Bir de bahis tarafı var çok ciddi bir bölümü de amatörü finanse etmekte kullanılıyor. 62 amatör spor dalının finansmanında kullanıyor. Futbol üzerinden beslenen bir sistem. Şartlar sonuna kadar zorlanarak oynanayacağı belliydi.

 

 

 

İSTİFA EDERİM!

Takımın performansıyla ilgili konuşan Ağaoğlu “Üst üste koyarak gitiğmiz zaman nasıl görünüyor. Bizim tafaftarımızda maalesef bu olguyu kıramadık. Şu düşünce var ne yaparsak yapalım bizi şampiyon yapmazlar. Trabzon insanının karadeniz insanın düşünce yapısına ters elde etmiş olduğumuz başarılar altın tepside sunulmadı ki mücadele ettiğimiz için toplumda spor severlerin sempatisini muhatap olduk. Yaşamış olduğumuz sakatlıklar,Mikel’in gidişi Daniel’in gidişinin zafiyet yarattığını zannetmiyorum. Varlığı dahi rakibi rahatsız eden bir isimdi. Devre arası transferlerin katkısı var. Badou transfer edildiği zaman “ne işi var” diyebilir misiniz veya Guilherme… Malatyaspor’da ligi bilen birisiydi. Oyuncular üzerinden gidersek en büyük hatayı yapmış olursunuz. Abdülkadir’in sakatlığı Yusuf’un gidişi. Düşündüğünüz zaman yarış içinde Uğurcan yemeyecek yemedi de. İleride Sörloth Nwakaeme Sosa Ekuban… Kabul etmemiz lazım, pandamı sonrası sakatlıklardan dolayı ciddi zafiyet yaşadık. Ciddi irtifa kaybı yaşadık. Savunma hattı açıklarda zaafiyet var. İki yönü oynayan oyuncular netice itibarinde bu oyuncularla buraya gelmedik mi? Bunların koymuş olduğu başarıyı kabullendiğiniz yerde idareci olarak kötü oyunu kabullenmek zorundayım. Her oyuncunun kötü oynama hakkı var. Keşke bu döneme denk gelmeseydi. Otomobilin lastiği patladığı zaman otomobili mi lastiği mi değişirirsiniz. Başarısız olması için pusuda yatmış bekleyip de bu durumu başarısız olarak gören insanlar var. İki elin parmaklarından fazla değil. Başarısız olduğuma kanaat getirdiğim anda beni başkalarıyla karıştırmayın bir dakika durmam. Başarısızlığı asla kabul etmiyorum. İstanbul’un 3 büyük takımına maç kaybetmedik. Ben başarısız olduğumu hissettiğim an istifa ederim.

 

 

 

ŞAMPİYONLUK İÇİN SON DÜDÜK

Takımın performansıyla ilgili konuşan Ağaoğlu “Üst üste koyarak gitiğmiz zaman nasıl görünüyor. Bizim tafaftarımızda maalesef bu olguyu kıramadık. Şu düşünce var ne yaparsak yapalım bizi şampiyon yapmazlar. Trabzon insanının Karadeniz insanın düşünce yapısına ters elde etmiş olduğumuz başarılar altın tepside sunulmadı ki mücadele ettiğimiz için toplumda spor severlerin sempatisini muhatap olduk. Yaşamış olduğumuz sakatlıklar, Mikel’in gidişi Daniel’in gidişinin zafiyet yarattığını zannetmiyorum. Varlığı dahi rakibi rahatsız eden bir isimdi. Devre arası transferlerin katkısı var. Badou transfer edildiği zaman “ne işi var” diyebilir misiniz veya Guilherme… Malatyaspor’da ligi bilen birisiydi. Oyuncular üzerinden gidersek en büyük hatayı yapmış olursunuz. Abdülkadir’in sakatlığı Yusuf’un gidişi. Düşündüğünüz zaman yarış içinde Uğurcan yemeyecek yemedi de. İleride Sörloth Nwakaeme Sosa Ekuban… Kabul etmemiz lazım, pandamı sonrası sakatlıklardan dolayı ciddi zafiyet yaşadık. Ciddi irtifa kaybı yaşadık. Savunma hattı açıklarda zaafiyet var. İki yönü oynayan oyuncular netice itibarinde bu oyuncularla buraya gelmedik mi? Bunların koymuş olduğu başarıyı kabullendiğiniz yerde idareci olarak kötü oyunu kabullenmek zorundayım. Her oyuncunun kötü oynama hakkı var. Keşke bu döneme denk gelmeseydi. Otomobilin lastiği patladığı zaman otomobili mi lastiği mi değişirirsiniz. Başarısız olması için pusuda yatmış bekleyip de bu durumu başarısız olarak gören insanlar var. İki elin parmaklarından fazla değil. Başarısız olduğuma kanaat getirdiğim anda beni başkalarıyla karıştırmayın bir dakika durmam. Başarısızlığı asla kabul etmiyorum. İstanbul’un 3 büyük takımına maç kaybetmedik. Bu rakamlara yıllara b ı kadar takılmayalım bu takım ve bu kulüp yeniden yapılanma dönemini bitirmiştir. Eski taraftarları düzeltip üzerine koya koya gidecektir. Yönetim istifa edecek, başkan istifa edecek, asbaşkan devam edecek, hiç beklemesinler sakın ha! Aralık 2021 genel kurulun yapılacağı tarih. 2021 tarihine kadar başkan Ahmet Ağaoğlu’dur. Başarısız olduğumuzu hissettiğimiz anda gereğini yaparız yapmadığımız halde ihanetle eş değerdir. Pandemi sonrası çöküşü bugüne kadar yapılanları göz ardı etmenin anlamı yoktur. Taraftarın kızgınlığını hayal kırıklığını çok iyi anlıyorum. Bu kadar sırt çevirmenin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Önümüzdeki koskoca sezon ve final var. Trabzonspor idari ve mali disiplini devam ettirdiği sürece yarışın içinde olacaktır. İnanmasa 840 milyon TL’nin altına niye imza atayım ki. Biz burada her yönüyle başarıyı kovalayan bir ekibiz. 7-24 işimi ailemi bırakmışım, hastalarımı bırakmışım kulüple yatıp kulüple kalkıyorsam ben bu işin en doğrusunu yapıyorum. Son düdük çalmadan hiçbir şey bitmez. Teknik adam değişikliği yaşanmadı.

 

 

 

BAŞAKŞEHİR ARAŞTIRILSIN!

Ünal Karaman ayrıldıktan sonra yardımcısı devam etti. Başka birisi getirseydiniz teknik adam değişikliği olurdu. Performansından memnun musunuz. O öyleydi de bu böyleydi, öyle birisi yok. Patron Hüseyin Çimşir  bu takımın bi finali var ya.  Mevcut kadro üzerinden bir takım spekülasyonlar yapmanın takıma veya kulübe yansımasının ne olacağını düşünebiliyor mu insanlar. Kimse kusura bakmasın başarısız değiliz. Fizik gücünde düşüş var eleştiridir, bundan topcıu olmaz bu eleştiri değildir. Eğer o Topcu değilse sen alır getirir topcuyu koyarsın. Eleştiriyi yaptığınız zaman bu eleştiri alınacak ve değerlendirilecek. Belki kendisinin göremediği veya senin gördüğün nokta üzerinden tamire gidecek. Senden başkan olmaz gelseydin sen olsaydın 2 seçim vardı. hatalarından ders alan, kulübün doğrularını yapan, kulübü sıkıntı içerisine sokmayacak olan uygulamaların hepsinden uzak durdu. Gerek altyapı gerek dışarıdan geliştirerek. Üzerine koya koya gitmek zorundayız buzdağının üstünü görüyorsunuz. Bir hatayı telafi ederken diğer tarafta daha büyük hasarlara yol açmamanız lazım. Kadro genişliğimiz yok 16 milyon Euro ile sınırlıyım. Hem TFF’den hem de Avrupa’dan ceza yiyeceğim. Başakşehir’in geliri çokmuş Allah daha çok etsin. Seyirci var, şampiyonluk var ama nedense onlar kadar gelirimiz yok. Karşımızda 40-50 milyon Euro’luk kadro genişliği olan bir takımla mücadele ediyoruz.

 

 

 

ÖN SÖZLEŞME İMZALADIĞIMIZ FUTBOLCULAR VAR!

Önümüzdeki dönem kulüpler çok ciddi gelir kaybına uğrayacak. Seyirili başlayıp başlamayacağı belli değil. Kombine de satamayacaksınız seyirci hasılatında düşüş var. Ürün gelirlerinde çok ciddi düşüş var. Yayıncı kuruluşla yaştan sıkıntılar herkesin malumu. Vergi oranlarının artması. Futbol kulüpleri nereden gelir elde edecek. Düşen geliri nereden ne ile dolduracaksınız. Ben çok cimri olduğumdan değil elindeki 3 kuruş parayla en iyisini yapmak zorundasınız. Elinizde para 1,5 milyon Euro vereceğiniz adam da Sörloth… Şimiden ön sözleşme imzaladığımız 4 tane oyuncu var. Bizim oyuncularımıza bizim ligimizden atlayan oyuncular var. Kendi bütçe rakamlarına göre oynatacaksın. Benim 1 verdiğim oyuncuya 3 teklif edip vergi neden çıktı diye ağlamayacaksın. Sözleşmesi devam eden oyuncularla ilgili yapılan olanı söylüyorum. İşin zor tarafı bu, mecburum ben Trabzonspor olarak yetiştirmeye, çok ucuza alıp geliştirmeye… Trabzonspor her sene bir futbolcuyu satmak zorunda. Parmak’a özel bir paragraf açmak lazım, 1 cm yırtıkla sahaya çıktı o yırtık 3cm oldu bir sonraki hafta devam etti. Varını yoğunu ortaya koydu. Baskıyı hissedersiniz küme düşme hattında ta ki gol yiyene kadar.

 

 

 

KOYACAĞINIZ TUĞLANIN YERİNE OTURMASI GEREKİR!

Skoru korumak amacıyla yüzde 60 psikolojik yüzde 40 da farklı kaynaklardan kaynakalanan neden bu bundan bir an önce kurtulmamız lazım. Oyuncu kadrosunun burada geliştirilmesi lazım. Bu 5 oyuncu kuralı devam ediyor. Çok büyük avantaj olarak kullanabilmemiz için yine har vurup harman savurmayacağız. İlk 11 seviyesinde kadroya katkı yapabilecek kadro kurma zorunluluğumuz var.  Yabancı kontenjanını diğer kulüpler düşünsün.  15 milyon Euro üzerinde her sene oyuncu satmayız. 16 Milyon Euro değeri olan 3 oyuncu var. Sörloth, Ömür ve Uğurcan. Çok iyi paralar verdiler. İskeleti bozmuş olursunuz, plan programımız değişeceğini de zannetmiyorum. Yerini doldurabileceğimiz bir oyuncu gönderebiliriz. Trabzonspor, Ajax değil. Bu kulübü yönetmeye geldiğimizde 185 milyon Euro borcu vardı. Yıllık geliri de 5’de biriydi. Bugün geldiğimiz noktada borç 110 milyon Euro seviyelerine girdi. Borsada 1 milyar 200 milyon değerine girdi. Yatırımcının güvenini ilgilendiren bir durumdur. Burada kimse bizim icraatlarımızın başarısız olduğunu söylemeyez eksik olduğunu kabul ederim. Her hatadan her yanlıştan da dönmüşüzdür.  16 milyon Euro’luk kadro cimrilikten oluşmadı kurallar böyle söylüyor. Geldiğimiz zaman orta sahada Sosa, Kucka, Onazi ve Okay Yokuşlu.. Normalde ligin tozunu atar değil mi. Burak, N’doye olmuyor işte. Koyacağınız her tuğlanın yerine oturması lazım.

 

 

 

 

TAKIMDAN 1 FUTBOLCU AYRILACAK

Bir oyuncu gidecek gibi gözüküyor. Sosa’yla basın toplantısı yaptık. Döndük dolaştık tekrar Sosa’ya geldik. Zaten bilinçli yapılıyor yıllar sonra şampiyonluk yarışı içine giren. Daha doğrusu kendisini şampiyonluk yarışı içinde bulan. Diğer takımların eksikliğini ben yaratmadım ki, finansal yapılarından dolayı bu durumları yaşayacakları aşikardı. Yorumculuk yaptığım zaman da söylüyordum hep beni susturmaya çalıştılar. O kadar endüstriyel çark ki bu, o günlerden bugünlere geleceğimizi açıkça ifade ettik. 2002 yılında yayınlamış olduğum bir şey var. Sağlıklı bir altyapı oluşturamadığı takdirde finansal açısından çok sıkıntılar içinde olacağını yazdım. 2004 de bahsettiğim zaman “diline dolamışsın bir UEFA” dediler. Barcelona, Milan yaşamadı mı? Tüzükte önü kesildi, TFF kesti hem de UEFA’dan kesik. CAS’a gideceğim de yargıcın karşısında ne olarak duruyorum ben. Çok basite indirgeyerek sanık oluyorum. Ne işim var benim orada ben mi yaptım sistem yaptı. Sızıntı olarak beslenen pek çok unsur vardı. Ya oyuncu satacaksınız ya da çok çok yüksek rakamlarla becerisi olan kulüpler var sponsorluk sözleşmeleri imzalayacaksınız. Karşılıksız para girecek size. Global ekonominin sıkıntıya girdiği bu süreçte dikkatli davranmak zorundayız. Seçiçi davranmak zorundayız. Birisi yazmış transferlerin kulübe yükü rakamlar ortada. Yapmış olduğumuz transferler Sörloth’u karşılıyorsa bulanık suda balık avlamaya kalkamasınlar.

 

 

 

FUTBOLCULARA TEŞEKKÜR ETTİM!

Camianın hassasiyetini anlıyorum, yönetenler olarak bütün tepkileri anlayışla karşılıyorum. Burası net daha fazla üzüldüm, dönüp dönüp kendime patlıyorum. İşin başındaki insan olarak, başarısızlığın sorumlusu benim. Ama bana patlasınlar sadece. Devam eden lig sürecinde oyuncularımıza motviasyounu bozmayın. Onlar daha fazla üzülüyor. Bu tür durumlarla karşılaşmış olanlar bu tür durumları daha iyi bilirler. Başkan olarak kendi CV’me şampiyonluklar yazsam ne olur yazmamasam ne olur. Futbolcunun antrenörün kariyerinde önemli şeyler. Biz bu noktaya getirenler onlar. Ne kadar hınçları varsa benden çıkarsınlar. Aileye yönelik küfürler hariç, sahsıma hakareti de kabul ediyorum. BU bir anlık kızgınlıktır öfkedir. Yarın önümüzdeki sene takip eden senelerde başarı grafiği anlayacaktır. Bu kulübün geleceği aydınlık ve parlak. Umut tacirliği yapmıyorum. Baktıkları zaman göreceklerdir, tekrar tekrar söylüyorum kupa finali ve lig maçlarımız var. Bizi bu noktaya bu teknik heyet  bu futbolcular bu çalışanlar getirdi. Oyunculara “bizi bu noktaya siz getirdiniz, bizi bu yarışa soktuğunuz için size müteşekkiriz” dedim. Son 2-3 hafta baskılara dayanamadı diyebiliriz. Sörloth şunu yaşamıştır Nwakaeme Ekuban yok bana topu kim atacak diyebilir. Takımdaki önemli figür aktör olan takım arkadaşının oynamayacağını bildiği zaman benim üzerime daha fazla yük bineceğini pskolojik olarak karşılar mıyız karşılayamaz mıyım diyordur. Siz görüyorsunuz, 8’de 1’ini… BUnları izole etmek zorundayız. Şuradan şunu alayım buradan bunu alayım. Oyuncu ve kulübü yıpratmaya yönelik bir takım iddiaları ortaya atan kişilerin kulübü ne kadar sevdiğini biliyorum. Kimin hangi bakış açısıyla anlamakta da fazla zorlanmıyorsunuz. Bunlar sadece beni motive eder. Biraz daha hırslandırır güçlendirir. Kadro iskeleti bozulmayacaktır, takım yapısı muhafaza edilecek. 1 oyuncuya teklifler var. Pandemiye rağmen, enterasan teklifler geliyor. 4 takviyeye 1-2 isim daha eklenebilir. Yurt içi ve yurt dışından bu isimler.

 

Kyanak: 61saat.com

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı