Haber Detayı
10 Haziran 2020 - Çarşamba 21:50 Bu haber 571 kez okundu
 
Titan, Satürnden düşündüğümüzden 100 kat daha hızlı sürükleniyor
Ayın gezegen etrafındaki yörüngesi daha önce tahmin edilenden daha hızlı uzaklaşıyor.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Titan, Satürnden düşündüğümüzden 100 kat daha hızlı sürükleniyor

Satürnün uydusu Titan , halkalı ebeveynden bilim adamlarının beklediğinden 100 kat daha hızlı uzaklaşıyor. 

 

Yeni bir araştırmaya göre, Satürn'ün en büyük ayı gezegene oldukça yakın "doğdu", ancak 4,5 milyar yıl boyunca, şu anda yörüngeye döndüğü yere, yaklaşık 1,26 kilometre uzakta gezegene göç etti. . Satürn ayının yörüngesi şimdi Satürn'den bilim adamlarının öngördüğünden 100 kat daha hızlı büyüyor. 

 

Caltech'teki teorik astrofizik yardımcısı profesörü ve yeni araştırmanın ortak yazarı Jim Fuller , "Önceki çalışmaların çoğu, Titan veya Jüpiter'in uydusu Callisto gibi ayların, onları şimdi gördüğümüz yere benzer yörünge bir mesafede kurulduğunu tahmin etmişti ." "Bu, Satürn ay sisteminin ve potansiyel olarak halkalarının, daha önce inandığından daha dinamik bir şekilde oluştuğunu ve geliştiğini ima ediyor."

 

Aylar, yörüngede gezdikleri gezegenlere küçük bir kütleçekimsel çekim uygularlar. Bu kütleçekimsel etkileşim, dünyadaki okyanuslarda gelgitlere neden olan şeydir. Gezegenimizde, bu çekilmeden Dünya'nın içindeki sürtünme, gezegenin yerçekimi alanını değiştiren ısı yaratır. Bu, yavaş yavaş ayı her yıl yaklaşık 1,5 inç (3,8 santimetre) Dünya'dan uzağa iter. 

 

Titan , Satürn'ü de benzer şekilde çeker, ancak Satürn'ün içindeki sürtünmenin, gezegenin gazlı bileşimi nedeniyle (Dünya'nın kayalık doğasına kıyasla) Dünya'dan daha zayıf olduğu düşünülmektedir . Önceki araştırmalar, ayın Satürn'den yılda sadece 0.04 inç (0.1 cm) uzaklaşması gerektiğini ileri sürdü. Ancak bu yeni çalışma, Titan'ın her yıl 11,3 inç (4,3 inç) büyüklüğünde gezegeninden uzaklaştığını gösteriyor. 

 

Bu çalışmada iki bilim adamı ekibi, Titan'ın yörüngesini 10 yıl boyunca ölçmek için çalıştı ve her takım farklı bir teknik kullandı. Bir takım astrometri adı verilen bir teknik kullandı, burada astronomlar NASA'nın Cassini uzay aracının çektiği görüntülerde görüldüğü gibi Titan'ın bu "yakın" nesnelere göre konumunu belirlemek için yıldızların ve diğer gök cisimlerinin konumlarını ve hareketlerini tam olarak ölçtüler. 

 

Diğer ekip, gökbilimcilerin Titan tarafından yakınlaştırıldığı sırada Cassini'nin hızını hesaplamak için görünür ışık da dahil olmak üzere elektromanyetik radyasyonu ölçtüğü bir dizi teknik olan radyometriyi kullandı. Uzay aracının hızını bilmek, araştırmacıların ayın zanaat üzerindeki yerçekimi etkisini ölçmesini sağladı. Bu, ekibin ayın yerçekimi çekimini incelemesine ve ölçmesine yardımcı oldu. 

 

Aynı ifadede, astrometri ekibiyle çalışan kağıdın baş yazarı Valéry Lainey, "Tamamen bağımsız iki veri seti - astrometrik ve radyometrik - ve iki farklı analiz yöntemi kullanarak, tam olarak uyumlu sonuçlar elde ettik." Dedi. . Lainey daha önce NASA'nın Pasadena, California'daki Jet Propulsion Laboratory ile çalışmış ve şu anda Fransa'daki Paris Gözlemevinde çalışmaktadır. 

 

Bu bulgular ayrıca Fuller'ın 2016 yılında önerdiği ve Titan'ın dışa göçünün önceden tahmin edilenden çok daha hızlı gerçekleştiğini tahmin eden bir teoriyle de uyumlu. Bu teoriye göre Titan, yerçekimsel olarak Satürn'ü gezegenin salınmasını sağlayacak şekilde "sıkıştırır" ve bu salınımlardan gelen enerji ayın beklenenden daha hızlı göç etmesine neden olur. 

 

Bu yeni çalışma, 8 Haziran'da Nature Astronomy dergisinde yayınlanan bir makalede açıklanmaktadır.

Kaynak:space.com

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı