Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 23:22 Bu haber 221 kez okundu
 
Tarihe yön veren konuşmalar! Papa II. URBAN
Doğum tarihi: Lagery, Fransa Ölüm tarihi ve yeri: 29 Temmuz 1099, Roma, İtalya Tam adı: Eudes of Châtillon Ebeveynler: Gui I de Chatillon Kutsama: 20 Temmuz 1085 Kitaplar: Speech at Clermont, Against the Infidels, B. Urbani II, Epistolae, Diplomata, Sermones (Éd.1853)
BİYOGRAFİ Haberi
Tarihe yön veren konuşmalar! Papa II. URBAN

1088 yılında Papa III. Victor’un ölümünün ardından yeni papa seçilen II. Urban’ı zor bir görev bekliyordu. Avrupa o sıralar feodal derebeyleri, kanun tanımaz asiler ve Norman korsanlarının (11. yüzyılda İngiltere’yi fetheden kuzey Fransa halkı) sebep olduğu karmaşa ile kendi içinde oldukça dağınık bir haldeydi. Papa II. Urban, kendi zihninde potansiyel bir güç olarak tahayyül ettiği Avrupa halklarını, “kaybedilmiş kutsal toprakları yeniden kazanmak” gibi bir amaç etrafında birleştirerek bu sıkıntılı durumdan çıkarmanın yollarını arıyordu. İşte bunun için 1095 yılında bir Kasım günü Fransa’nın Clermont şehrinde tarihçi Will Durant’ın ifadesiyle ‘Ortaçağ’ın en etkileyici nutku’ olarak nitelenen tarihî konuşmasını yaptı Papa II. Urban. Konuşmasında, çağrısına uyarak Clermont’a gelmiş, açık bir alana çadırlarını kurmuş bekleyen binlerce insana ve din adamlarına, doğudaki din kardeşlerini ‘kâfirlerin’ zulmünden kurtaracak bir savaşa katılmalarının çok şerefli olacağını, ayrıca savaşa katılanların tüm günahlarının affedileceğini söylüyordu.

 

Onlar seferdeyken, ailelerinin ve mallarının koruma altına alınacağına söz veriyordu. Ve eğer bu yolda ölecek olurlarsa cennet, günahları affedilmiş bu kahramanların ruhlarını bekliyor olacaktı. Konuşmasını Latince ‘Dieu li volt’, yani ‘Tanrı bunu istiyor’ haykırışlarıyla süsleyen II. Urban, büyük bir heyecana ve şevke gelmiş kalabalıktan, daha güçlü bir şekilde yine ‘Dieu li volt’ yankısını duyuyordu. II. Urban, sonlarına doğru kulvar değiştirip dünyevîleşen konuşmasında asıl niyetini de açıkça ortaya koyuyordu. Doğu, zengin ve bereketli bir diyardı. Avrupa kıtasında sıkışıp kalmış ve birbirini yemekle meşgul insanlara yeni bir hedef göstermek gerekiyordu.

 

II. Urban insanların dinî duygularını harekete geçirerek ateşlediği, iki yüzyıl sürecek olan Haçlı Seferleri’nin, Ortaçağ’ın karanlık bir çağ olarak anılmasına sebep olacağını ve Hıristiyanlık ile İslam dünyası arasında yüzyıllar süren ve hatta sürmekte olan bir gerginliğe yol açacağını bilseydi, bu fikrinden vazgeçer miydi bilinmez. Ancak olaylar onun düşündüğü gibi gelişmedi, her çeşit insandan oluşan ve daha çok eşkıya çetelerine benzeyen yirmi bin kişilik ilk Haçlı dalgası, büyük bir bozguna uğradı. Soylulardan oluşan, daha iyi silahlara sahip, nispeten düzenli başka bir ordu ise Kudüs’te yerleşmiş bulunan yetmiş bin Müslüman’ı katlederek, Yahudileri ise sinagoglarında diri diri yakmak suretiyle 1099’da şehri aldı.

 

Papa II. Urban’ın ömrü, Kudüs’ün alınışını görmeye yetmedi. Uzun yıllar süren savaşların sonuçlarını da. Ancak 1095 Kasım’ında yaptığı konuşmanın benzerlerini 1096 Eylül’üne kadar Avrupa’nın değişik yerlerinde tekrarladı. Çok hırslı bir kişiliği olan II. Urban, her gittiği yerde savaş davetini yineledi. Bu etkili konuşmalar sebebiyle, sefer için belirlenen 1096 yılının Ağustos ayını dahi beklemeye fırsat kalmadan harekete geçildi. Genel anlamda Haçlı Seferleri’nin sonucunda Doğu ile Batı arasında ahlakî, ilmî, sosyal ve askerî farklılıklar su yüzüne çıktı. Ayrıca geliştirilen önyargılarla bugün dahi ‘Medeniyetler Çatışması’ dendiğinde ilk akla gelen olgu, Haçlı Seferleridir. Papa II. Urban’ın etkileyici hitabıyla başlayan bu savaşların günümüzde bile tartışılıyor ve konuşuluyor olması, bu konuşmanın tüm dünya tarihi üzerinde ne denli önemli sonuçları olduğunu açıkça ortaya koymaya yetiyor.

Kaynak: Editör: Burak ÖZCAN
Yorumlar
Haber Yazılımı