İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Fuarlar da açılıyor
Fuarlar da açılıyor
Pandemi Nedir?
Pandemi Nedir?
Haber Detayı
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 15:14 Bu haber 393 kez okundu
 
Spermin garip bir yüzme şekli var ve biz sadece 300 yıl sonra fark ettik
Sperm düşündüğümüzden farklı yüzer. Kuyruklarını bir yılan balığı gibi simetrik olarak dalgalandırmak yerine, genel bir ileri hareket vermek için uzun eksenleri etrafında dönme ile birleşen orantısız bir kıpırdama vardır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Spermin garip bir yüzme şekli var ve biz sadece 300 yıl sonra fark ettik

İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nden Hermes Gadêlha, “Asimetri rotasyon nedeniyle iptal oluyor” diyor. "Tirbuşon hareketiyle yüzdüklerinde su samuru gibiler."

 

Hollandalı Anton van Leeuwenhoek tarafından 1677'de karısıyla seks yaptıktan sonra alınan kendi spermini gördüğünde, insan spermi mikroskop altında görülen ilk canlı hücrelerdi. Bilim adamı daha sonra onları "sudaki yılan balığı gibi yılan benzeri bir hareket" olarak tanımladı. Ve bu görüş şimdiye kadar devam etti.

 

Gadêlha'nın ekibi, kuyruğun tüm farklı kısımları netleşmek üzere numuneyi çok hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı hareket ettiren bir mikroskopla birlikte saniyede 55.000 kare hızında bir 3D kamera kaydı kullanarak sperm hareketinin şimdiye kadarki en iyi videosunu yaptı .

 

Bu, kırbaç benzeri kuyruğun asimetrik olarak attığını gösterdi, çünkü sadece bir tarafa doğru kıpırdadı. Tek başına, bu, spermi daireler halinde yüzmeye gönderir - ancak sperm hareketinin ikinci yönü, uzun eksenleri etrafında dönmeleri, ileriye doğru hareket etmelerini sağlar.

 

Gadêlha, “Sadece tek ayakla yüzebileceğinizi hayal edin - daireler çizerek yüzersiniz” diyor. "Ama yüzerken bir taraftan diğerine döndürürseniz, vuruşunuzun asimetrisini dengelersiniz."

Kuyruğunu hareket ettiren bir spermin içindeki moleküler makine asimetrik olduğundan ve bunun varsayılan simetrik kuyruk hareketini nasıl üretebileceği bilinmediğinden, bulgu bir bulmacayı çözdü.

 

 Gadêlha, spermin nasıl hareket ettiğinin daha iyi bir resminin, iyi yüzemeyen spermin neden olduğu erkek kısırlığını anlamamıza yardımcı olabileceğini  söylüyor.

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Osman ALPER
Yorumlar
Haber Yazılımı