Haber Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 12:39 Bu haber 196 kez okundu
 
Sivilleri vuran Ermenistan'a, Aliyev'den tek şart!
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, hain saldırılar gerçekleştiren Ermenistan ile çatışmaların sona ermesinin tek bir şartı olduğunu dile getirdi. Aliyev: "Ermeniler bir an evvel ateşe son vermeli"
DÜNYA Haberi
Sivilleri vuran Ermenistan'a, Aliyev'den tek şart!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni tarafının ateşe son vermesi durumunda Azeri ordusunun Dağlık Karabağ'daki askeri faaliyetlerini durduracağını söyledi.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Fransız gazetesi Le Figaro'ya demeç verdi. Azerbaycan'ın AGİT Minsk Grubu eş başkanları  Rusya, Fransa ve  ABD tarafından belirlenen çözüm ilkelerini kabul ettiğini ve  Ermenistan'ın da bunları kabul etmesi gerektiğini kaydeden Aliyev, bunun gerçekleşmesi halinde müzakere masasına döneceklerinin altını çizdi. Aliyev, "Biz bugün askeri faaliyetleri durdurmaya hazırız. 10 Ekim'de Moskova'da yapılan görüşmeler sırasında bunu söyledim. Tek gereken, Ermenistan'ın ateşe son vermesi. Bunun ardından diplomatlar devreye girecek" dedi.

 

KARABAĞ, ERMENİSTAN'IN DEĞİL AZERBAYCAN'IN
Siyasi çözüm bulmanın zamanının geldiğini düşünen ve statükonun ve eski cephe hattının artık varlığını yitirdiğini söyleyen Aliyev, "27 Eylül'de Dağlık Karabağ'da askeri faaliyetleri başlatan Azerbaycan değil Ermenistan'dı. Bakü orantılı bir karşılık vererek uluslararası düzeyde Azerbaycan toprağı olarak tanınan bölgeleri işgalden kurtardı ve kurtarmaya devam edecek. Bizim tutumumuz açık; Ermenistan ateşe son vermezse topraklarımızı özgürleştirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.


TÜRKİYE BİZE SİYASİ DESTEK VERİYOR
Aliyev'e Türkiye'nin müdahalesinin ve Suriye'den Karabağ'a militan gönderilmesinin çatışmayı bölgesel hale getirmesinden çekinip çekinmediği soruldu.

 

Azerbaycan topraklarında tek bir yabancı asker bile bulunmadığını vurgulayan Aliyev şu yanıtı verdi: "Ermenistan'ın saldırılara başladığı ilk saatlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bize net şekilde siyasi destek verdi. Ancak Erdoğan sadece BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı dört kararın uygulanması yönünde çağrı yapıyor. Bu kararlar, Ermenistan'dan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesini talep ediyor."

 

PAŞİNYAN BARIŞ İHTİMALİNİ YOK ETTİ
Azerbaycan lideri, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın görevi devraldıktan sonra kışkırtıcı açıklamalar ve askeri provokasyonlarla barış sürecini yok ettiğini de vurguladı.

 

Uzun yıllardır çözüm bekleyen Dağlık Karabağ'daki çatışmalar, 27 Eylül'de yeniden alevlenmişti. İki ayrı ateşkes mutabakatına rağmen taraflar, askeri faaliyetlere ara vermeden devam ediyor.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı