Haber Detayı
26 Ağustos 2020 - Çarşamba 00:52 Bu haber 232 kez okundu
 
Sırt ağrısı: türleri, nedenleri ve tedavisi
Buna “yüzyılın hastalığı” diyoruz çünkü araştırmalara inanılacak olursa, nüfusun en az 80'i hayatlarının bir noktasında sırt ağrısı çekecektir. "Sırt ağrısı" terimi lumbago, kronik bel ağrısı, siyatik ve kaymış diskler gibi hepsinin ortak bir noktası olan bir dizi sorunu kapsar - ağrı omurgada bulunur. Sırt ağrısının bu nedenle birden fazla nedeni olabilir.
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
Sırt ağrısı: türleri, nedenleri ve tedavisi

Sırt ağrısı türleri

Sırt ağrısı üç gruba ayrılabilir. Ağrı sırtın üst kısmında veya boyun kemiklerinde (servikal omurga) yer alıyorsa tıbbi terimlerle servikalji olarak bilinir.

 

Ağrı belde, bel omurlarının çevresinde ise bel ağrısı veya bel ağrısı olarak adlandırılır.

 

Son olarak, ağrı sırtın ortasında torasik omur çevresinde bulunuyorsa, buna torasik veya orta sırt ağrısı denir.

 

Servikalji (boyun ağrısı) , genellikle birkaç gün içinde yıpranan ve genellikle kötü duruş veya stresle ilişkilendirilen, servikal omurgada hissedilen ağrıdır.

 

Bel ağrısı , sırtın alt kısmında hissedilen ağrıdır ve en ufak bir hareketi bile engelleyebilir. Çoğunlukla ani veya uzun süreli hareketler veya aynı pozisyonda çok uzun süre kalmaktan kaynaklanır. En sık görülen sırt ağrısı türüdür.

 

Bu makalenin odak noktası olan torasik veya orta sırt ağrısı , sırtın ortasında, boyun tabanına kadar torasik omur çevresinde hissedilen ağrıdır. Göğüs kafesi için destek yapısı görevi gören torasik omurga, diğerlerinden daha az hareketli olan omurlardan oluşur ve bu bölgedeki herhangi bir sorun ağrıya ve / veya sertlik hissine veya kısıtlı hareketlere neden olabilir.

 

Diğer iki çok yaygın ağrı türü de sınıflandırılabilir:

Fıtıklaşmış (kaymış) disk: Bu, omurgaya esnekliğini veren ve amortisör görevi gören omurlar arasında bulunan omurlararası disklerde meydana gelir. Diskin yumuşak iç kısmı çıkmaya başlarsa, sinirlere veya omuriliğe baskı yapabilir. Bu, kaymış disk olarak bilinir. En çok günlük yaşamda büyük ölçüde güvendiğimiz bel omurlarını etkiler.

 

Siyatik: Kaymış bir disk siyatik sinire bastırdığında, ağrı siyatik olarak adlandırılan bacağın tüm uzunluğu boyunca yayılabilir.

 

Orta veya torasik sırt ağrısının nedenleri
Orta sırt ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Çoğu zaman düşme, ani hareketler veya aynı pozisyonda çok uzun süre kalmaktan kaynaklanır. Orta sırt ağrısı genellikle yavaş yavaş başlar. Sebepler şu şekilde sınıflandırılabilir:

 

Mekanik: aynı pozisyonda çok uzun süre kalırken
Travmatik: bir kazayı, düşüşü veya sert bir darbeyi takiben
Romatolojik: çoğunlukla 60 yaşından sonra
Dejeneratif: yaşlanma veya hareketsiz yaşam tarzı ile ilgili sorunlar (çok az veya hiç fiziksel aktivite olmadan)
Fizyolojik: hamilelik, adet kanaması ve menopoz, orta sırt ağrısına neden olabilir
Son olarak, stres ve kaygı, sırt kaslarındaki gerginlik sonucu ağrıya neden olabilir.
Bununla birlikte, orta sırt ağrısı aynı zamanda kardiyovasküler (kalp veya kan damarı) sorunların , akciğer veya organ sorunlarının veya skolyoz gibi durumların bir işareti olabilir . Bu nedenle, uzun süre bel ağrısı çekiyorsanız bir doktora danışmanız önemlidir.

 

Orta sırt ağrısının tedavisi: tedaviler ve önleme
Sırt ağrısını tedavi etmek
Sırt ağrısı spesifik değilse, tedavi ağrı kesici almaktan ve kas gücünüzü ve esnekliğinizi artırmak için egzersizler yapmaktan ibarettir. Diğer durumlarda sırt ağrısı nedenine göre tedavi edilmelidir. Örneğin, ağrı bir kas-iskelet sistemi sorunuyla bağlantılıysa, osteopati, fizyoterapi veya masaj terapisi düşünülebilir. Ağrı strese bağlıysa, bazı basit nefes alma veya gevşeme egzersizleri stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Ağrı devam ederse ve kronikleşirse, doktor ağrı kesiciler veya bazı durumlarda enjeksiyonlar yazabilir. Nadir durumlarda ameliyat gerekebilir.

 

İlaçsız, klinik olarak onaylanmış ağrı kesici: TENS teknolojisi
Sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olan ilaçsız başka çözümler de vardır. OMRON'un ağrı kesiciler serisi, Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) teknolojisini kullanarak kas ve eklem ağrınızı hafifletmenize yardımcı olur . OMRON HeatTens, tek bir ünitede ısı ve TENS işleminin bir kombinasyonunu bile sunabilir.

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Osman ALPER
Yorumlar
Haber Yazılımı