Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 16:34 Bu haber 454 kez okundu
 
Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Binası ve Kongre Merkezi
Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Binası ve Kongre Merkezi
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Binası ve Kongre Merkezi

Mustafa Kemal’in 1919 yılı Haziranı'nda Amasya’ya gelişinde üs olarak kullandığı ve Amasya Tamimi’nin kaleme alındığı yer olan Saraydüzü Kışla Binası bu tarihi önemi gözetilerek aslına uygun biçimde Yeşilırmak kıyısında yeniden inşa edilmiştir.
 
 

Cumhuriyet Dönemine ait eserler ve bazı belgelerin sergilendiği bir müze olmasının yanı sıra çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kültür merkezi olarak da kullanılmaktadır. Yıl boyunca ziyarete açık olan Saraydüzü Kışlası’nın Milli Mücadele Salonun da 12 Haziran 1912 günü Mustafa Kemal’in Amasya’ya gelişi ve Kulistepe Mevkiinde Amasya'lı heyetçe karşılanma anı 12 adet bal mumu heykeller canlandırılmıştır.

 

Atatürk'ün duvarlarda bilgi panosu halinde, Mustafa Kemalpaşa'nın İstanbuldaki iken padişah tarafından resmi görevlendirilmelerine ait orjinal belgelerinin kopya ve çevirileri, ayrıca Mustafa Kemal paşanın Amasya'da 12 gün boyunca kaldığı sürece gün gün gelişen olayların belgeleriyle birlikte anlatıldığı pano bilgi, belge ve görseller ile anlatımı yer almaktadır.

 

Mustafa Kemal’in 1919 yılı Haziranı’nda Amasya’ya gelişinde üs olarak kullandığı ve Amasya Tamimi’nin kaleme alındığı yer olan Saraydüzü Kışla Binası bu tarihi önemi gözetilerek aslına uygun biçimde Yeşilırmak kıyısında Künç Köprü’nün 100 m. kadar kuzeydoğusunda yeniden inşa edilmiştir. Cumhuriyet Dönemine ait eserler ve bazı belgelerin sergilendiği bir müze olmasının yanı sıra çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kültür merkezi olarak da kullanılmaktadır. Saraydüzü Kışlası’nın Milli Mücadele Salonu’nda 12 Haziran 1912 günü Mustafa Kemal’in Amasya’ya gelişi ve Kulistepe Mevkii’nde Amasyalı heyetçe karşılanma anı 12 adet bal mumu heykeller ile canlandırılmıştır. Atatürk’ün duvarlarda bilgi panosu halinde, Mustafa Kemalpaşa’nın İstanbul’da iken padişah tarafından resmi görevlendirilmelerine ait orijinal belgelerinin kopya ve çevirileri, ayrıca Mustafa Kemal Paşa’nın Amasya’da 12 gün boyunca kaldığı sürece gün gün gelişen olayların belgeleriyle birlikte anlatıldığı pano bilgi, belge ve görseller ile anlatımı yer almaktadır. Ayrıca Amasya Tamimi’nin kaleme alınışını canlandıran balmumu heykeller sergilenmektedir. Saraydüzü Kışla Binası, bir adet amfi tipi salonu, sergi salonları ve toplantı odaları ile günümüzde bir kültür merkezi olarak da hizmet vermektedir.  
 

 

 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı