Haber Detayı
29 Kasım 2020 - Pazar 23:22 Bu haber 280 kez okundu
 
Sabancı Müzesi
Sabancı Müzesi
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Sabancı Müzesi

Sabancı Üniversitesi bünyesi içinde yer alan müze, Haziran 2002 tarihinde ziyarete açılmıştır. Osmanlı hatları ile yazma eserler, XIX. ve XX. asır Türk resim sanatının en güzel örnekleri, antikalar, XVIII. ve XIX. asır Çin porselenleri, XIX. asır Avrupa porselenleri ile çok sayıda bronz heykel, müzenin koleksiyonları arasındadır.

 

Müze, yurtdışındaki büyük müzelerde düzenlediği sergiler ile Türkiye’yi anlamlı bir şekilde tanıtmıştır. Hat sanatı ve sanatçısının kıymetini yeniden bu ülkede bilmeyenlere hatırlatan Sakıb Sabancı’nın biriktirdiği hat koleksiyonu hakkında, Türkiye’nin Osmanlı hat ve hattatları konusunda en fazla birikime sahip şahsiyetlerinden birisi olan M. Uğur Derman tarafından bir çalışma hazırlanmıştır. Derman’ın, müzenin nadir el yazması Kur’an-ı Kerimler başta olmak üzere, murakkalar, levhalar, hilyeler, fermanlar, beratlar ve menşurlar ile hattat aletlerini tanıttığı bu kitap, hem baskısı hem de fotoğraf tekniği ile o zamana kadar hazırlanmış belki de en iyi hat konulu eser olmuştur.

 

Müzenin bir diğer önemli koleksiyonunu Ankara Üniversitesi’nin kıymetli sanat tarihçi öğretim üyesi Kıymet Giray kitaplaştırmıştır. Sabancı Üniversitesi Sakıb Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonundan Seçmeler isimli kitapta XIX. asrın ortalarından 1950’li yıllar arasındaki önemli birçok Türk vatandaşı sanatçı ile Fausto Zonaro ve Ivan Ayvazovski gibi yabancı sanatçıların eserleri yer almıştır.

 

Musevilerin İspanya’dan Türkiye topraklarına göç ettirilmesinin 500. yıldönümü münasebetiyle kurulan 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi bu ülkenin dünü, bugünü ve hatta yarının ince ama mühim bir ayrıntısıdır.

Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı