İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Şarlman  Kimdir?
Şarlman Kimdir?
Hz. Muhammed  Kimdir?
Hz. Muhammed Kimdir?
Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 15:07 Bu haber 153 kez okundu
 
MUĞLA MARMARİS KALESİ VE ARKEOLOJİ MÜZESİ
MUĞLA MARMARİS FORT AND ARCHAEOLOGY MUSEUM
KÜLTÜR-SANAT Haberi
MUĞLA MARMARİS KALESİ VE ARKEOLOJİ MÜZESİ

Korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen Marmaris Kalesi, 1979 yılında Bakanlığımız tarafından kamulaştırılmıştır. Kale’nin 1990 yılında restorasyonu tamamlanarak 18 Mayıs 1991 tarihinde ziyarete açılmıştır.

 

O tarihten bugüne aynı mekânda hizmet veren müzede, zamanla çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yenileme ihtiyacı duyulmuş ve Bakanlığımız tarafından 2011 yılında projeleri hazırlanmıştır.

 

Müze olarak kullanılan kalenin zemin oturum alanı 1.350 m2, açık teşhir alanı 250 m2, kapalı teşhir alanı ise 210 m2’dir. Müze’de; Knidos Salonu, Emecik-Burgaz Salonu, Marmaris ve Çevresi Salonu ile Taş Eserler Salonu olmak üzere toplam dört salonda, Kalkolitik Dönem-Geç Osmanlı eserleri sergilenmektedir.

 

Müze bahçesinde Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Geç Osmanlı Dönemi’ne ait taş eserler ile pişmiş toprak küpler sergilenmektedir. Bahçede yer alan kemerli mekânda ise Marmaris ve çevresinde bulunmuş amforalar, batık şeklinde düzenlenmiş ahşap tekne içinde sergilenmektedir. Diğer mekânlar sanat galerisi, idarî bölüm ve depo olarak işlevlendirilmiştir. 2012 yılında onarım ve teşhir-tanzim çalışmalarına başlanan müze, 27 Eylül 2013 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır.

Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı