Haber Detayı
29 Kasım 2020 - Pazar 23:11 Bu haber 365 kez okundu
 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi

Kuruluş çalışmaları için oluşturulan komite ile müzenin müdürlüğüne atanan Halil Dikmen, toplanan eserlerle müzeyi kısa sürede hazırlamış ve Türkiye’nin ilk resim ve heykel müzesi 20 Eylül 1937’de M. Kemal Atatürk’ün de katıldığı bir törenle açılmıştır. Bugün müzede on binin üzerinde resim, altı yüz elliden fazla heykel, yüzü aşkın seramik, seksene yakın hat ve on civarında ikon mevcuttur.

 

Nurullah Berk bu müze için farklı şeyler ifade ediyor olmalıdır. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından İstanbul Resim ve Heykel Müzesi için basılan kitabın önsözü Berk’e aittir. Müzenin salonlarında sergilenen eserleri ise Devrim Erbil tanıtmıştır. Siyah-beyaz baskılı bu kitabın son sayfaları Fransızca bir özet ile bitmektedir. Ancak Berk, baskı tarihi belirtilmeyen bu kitaptan bir süre sonra yeni bir kitap yayımlamıştır.

 

İlk 66 sayfada müzede eserleri bulunan sanatçılar hakkında bilgiler verilmiş ve resimleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Bundan sonra Türk heykeltıraşçılığı ve onların eserlerine geçilmiş ve aynı metot burada da tekrarlanmıştır. Tespit edebildiğimiz kadarıyla müze üzerine yapılmış bu çapta ilk çalışmadır. Renkli basılan kitabın, uzun bir dönem hissedilen boşluğu doldurduğu muhtemeldir; öyle ki bu çalışmanın yerinin doldurulabilmesi için 1996 yılı beklenecektir. Kaya Özsezgin’in kaleme aldığı, Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu, müzede yer alan resim, heykel ve plastik sanatlarla ilgili bütün eserlere yer vererek, müzeyi taşınır bir kitap haline getirmiştir. Eser aynı zamanda İngilizceye de çevrilmiştir. Ülkemizdeki resim sanatının mazisi iki yüz seneyi biraz aşar. Bizdeki resim sanatı Avrupa’da olduğu gibi figürsel anlatımlarla değil manzara resmi ile başlamıştır. Kanaatimizce bunun temelinde dinî emirlerin yorumlanma farklılığı yatmaktadır. Kıymet Giray, manzara resminin gelişimini, evrelerini sanat tarihimiz açısından müzenin koleksiyonundan yararlanarak İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu’ndan Örneklerle Manzara adlı bir araştırma eseri yayımlamıştır.

Türkiye’de özel müzeler 1980 itibarıyla kurulmaya başlamıştır. Ülkemizde müzelerin ve müzeciliğin başlangıcına makalemizin ilk sayfalarında değinmeye çalışmıştık. Bizde müze ve müzeciliğin XIX. asrın ortalarında başladığını hatırlarsak, yaklaşık 130 sene sonra özel müzelerin kurulmaya başlamasını nasıl yorumlamalıyız? Özel müzelerin kurulmasında birçok amilin tesiri olduğu bir gerçektir. Bunların sıralaması, değerlendirene ve algılamaya göre değişebilir. Ama ülkemizde ilk müze Türkiye’nin en zengin ailesi tarafından kurulduğuna göre, bir müzenin kurulmasında varlıklı olmanın da önemli bir yer tuttuğu yadsınamaz. Bugün dahi birçok müze sahibinin varlıklı aile veya şahıslardan oluşması bunun bir göstergesidir. Ancak hemen ifade etmeliyiz ki müze kurmanın her zenginin değil, er zenginin işi olduğu da aşikârdır. 

Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı