Haber Detayı
29 Ağustos 2020 - Cumartesi 16:21 Bu haber 237 kez okundu
 
Meyve yemek neden önemlidir?
Meyve yemek sağlık yararları sağlar - genel sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak daha fazla meyve ve sebze yiyen kişilerde bazı kronik hastalık riski muhtemelen azalır. Meyveler, vücudunuzun sağlığı ve bakımı için hayati önem taşıyan besinler sağlar.
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
Meyve yemek neden önemlidir?

Besinler
Çoğu meyve doğal olarak yağ, sodyum ve kalori bakımından düşüktür. Hiçbirinde kolesterol yok.


Meyveler, potasyum, diyet lifi, C vitamini ve folat (folik asit) dahil olmak üzere yetersiz tüketilen birçok temel besin maddesinin kaynağıdır.


Potasyum açısından zengin diyetler, sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı olabilir. Meyve potasyum kaynakları arasında muz, kuru erik ve kuru erik suyu, kuru şeftali ve kayısı, kavun, ballı kavun ve portakal suyu bulunur.


Genel sağlıklı bir diyetin parçası olarak meyvelerden elde edilen diyet lifi, kandaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Lif, uygun bağırsak işlevi için önemlidir. Kabızlığı ve divertikülozu azaltmaya yardımcı olur. Meyveler gibi lif içeren yiyecekler, daha az kalori ile tokluk hissi sağlamaya yardımcı olur. Bütün veya parçalanmış meyveler diyet lifi kaynaklarıdır; meyve suları çok az lif içerir veya hiç içermez.


C vitamini, tüm vücut dokularının büyümesi ve onarımı için önemlidir, kesik ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur, dişleri ve diş etlerini sağlıklı tutar.


Folat (folik asit) vücudun kırmızı kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olur. Gebe kalabilecek doğurganlık çağındaki kadınlar, gıdalardan yeterli folat ve ayrıca takviye edilmiş gıdalardan veya takviyelerden 400 mcg sentetik folik asit tüketmelidir. Bu, fetal gelişim sırasında nöral tüp kusurları, spina bifida ve anensefali riskini azaltır.

 

Sağlık yararları
Genel olarak sağlıklı bir diyetin parçası olarak, diğer bazı yüksek kalorili yiyecekler yerine fincan başına daha düşük kalorili meyveler gibi yiyecekler yemek, kalori alımını düşürmeye yardımcı olabilir.


Genel sağlıklı bir diyetin parçası olarak sebze ve meyveler açısından zengin bir diyet yemek, kalp krizi ve felç dahil olmak üzere kalp hastalığı riskini azaltabilir.


Genel olarak sağlıklı bir diyetin parçası olarak bazı sebze ve meyveler açısından zengin bir diyet yemek, belirli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.


Meyve eklemek, birçok Amerikalının diyetlerinde yeterince almadığı önemli besinler olan lif ve potasyum alımını artırmaya yardımcı olabilir.

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Osman ALPER
Yorumlar
Haber Yazılımı