Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 18:34 Bu haber 264 kez okundu
 
Maskeler ve Koronavirüs Hakkında
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) artık koronavirüs pandemisi sırasında herkesin halka açıkken ev yapımı bir maske takmasını öneriyor. CDC, ucuz malzemelerden veya tişört gibi ev eşyalarından yapılabilen bir kumaş maske kullanılmasını önerir.
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
Maskeler ve Koronavirüs Hakkında

Cerrahi veya N-95 maskeler gibi tıbbi sınıf maskelerin, en çok ihtiyaç duyanlar için ayrılması ve yalnızca sağlık çalışanları veya ilk müdahale ekipleri tarafından takılması gerekir.

 

Ev yapımı maske takmak, bakkal veya eczaneler gibi diğer insanlardan 6 fit veya daha fazla mesafeyi korumanın zor olduğu yerlerde özellikle önemlidir .

 

Maryland Üniversitesi Tıp Sisteminin geçici ziyaretçi kısıtlamalarının artık bir hastaneye veya doktor muayenehanesine giren herkesin her zaman yüz maskesi takmasını gerektirmesinin birçok nedeninden biri de budur .

 

Neden Kumaş Maske Takmalı?
Başkalarını yeni koronavirüsten korumak için yüz maskeleri gereklidir.

Koronavirüsü olan bazı kişiler asemptomatiktir, yani semptomları yoktur. Virüslü bazılarının semptomu yoktur, ancak koronavirüs semptomları geliştirmeye devam edecek ; preemptomatik olarak kabul edilirler. Çalışmalar, asemptomatik veya pre-semptomatik kişilerin potansiyel olarak bulaşıcı olduğunu ve bilmeden başkalarına bulaşabileceğini göstermiştir.

Bu yeni bilginin ışığında, CDC, bulaşmayı azaltmak ve asemptomatik veya pre-semptomatik kişilerin başkalarına bulaşmasını önlemek için bez bir yüz maskesi takılmasını önerdi.

 

Yüz Kapakları Ne Yapar?
Yeni koronavirüs, diğerlerini damlacıklar yoluyla enfekte eder. Bu damlacıklar, birisi konuşurken, öksürürken veya hapşırırken havaya fırlatılabilir. Bu damlacıklar yoluyla koronavirüs bulaşma riski, insanlar birbirine yakın olduğunda daha yüksektir.

Kumaş maskeler bu damlacıkları içerir ve bunların havaya çıkmasını önleyerek bulaşma olasılığını azaltır. Bu, özellikle bir eczaneden yiyecek veya ilaç almak gibi normal sosyal mesafe önlemlerinin takip edilmesi zor olduğunda önemlidir .

Ev yapımı maskeler sosyal mesafe önlemlerinin yerini tutmaz. Diğer insanlarla yakın temastan kaçınmak ve ellerinizi sık sık yıkamak da dahil olmak üzere, koronavirüs enfeksiyonunu önlemek için yapabileceğiniz her şeyi yine de yapmalısınız .

 

Ev Yapımı Maskeyi Kimler Takmalı?
Ev yapımı maske takmak isteğe bağlıdır, ancak CDC çoğu kişinin bunları takmasını tavsiye eder. Bu tavsiyenin bazı istisnaları vardır.

Aşağıdaki kişiler bunları giymemelidir:

İki yaşın altındaki çocuklar
Solunum problemi olan kişiler
Engelli veya engelli kişiler gibi, maskeyi yardım almadan çıkaramayan kişiler
Koronavirüs Maskesi Kullanımı ve Bakımı
Etkili koronavirüs maskeleri, takıldığında yüze tam oturur. Bunları çıkarırken yüzünüze, özellikle de gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmak önemlidir. Maskeyi çıkardıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.

Maskeler her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Bu sıklık, maskeyi ne sıklıkla takmanız gerektiğine bağlı olarak değişecektir. CDC, uygun temizlik için bir makine yıkayıcı ve kurutucu kullanılmasını önerir. Koronavirüs için temizlik hakkında daha fazla bilgi edinin .

 

Kendi Maskeni Yap
Evde kumaş maske yapmanın birçok yolu vardır. Bu yöntemlerin tümü bir dikiş makinesi gerektirmez.

Ev yapımı maskeler şu temel gereksinimleri karşılamalıdır:

Yüzün yanlarına sıkıca ama rahatça oturun
Maske Efsanesi
Bağlar veya kulak halkaları ile güvende olun
Birden fazla kumaş katmanına sahip olun
Sınırsız nefes almaya izin verin
Hasar veya şekil değişikliği olmaksızın yıkanabilir ve makinede kurutulabilir
Yüz kapağı yapmanın onaylanmış yollarını görmek için CDC web sitesini ziyaret edin .

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı