Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 11:35 Bu haber 159 kez okundu
 
Maske ve maskesiz nefes alıp verme testi! İşte sonuç
"Maske takınca nefes alamıyorum" diyerek maske takmak istemeyenlere seslenen Doktor Megan Hall, yaptığı deneyle maskenin nefes almayı zorlaştırıp zorlaştırmadığını kanıtladı. En önemlisi de bu deney, maske takınca karbondioksit soluduğunu ve vücudundaki oksijenin azaldığını söyleyenlere cevap olacak.
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
Maske ve maskesiz nefes alıp verme testi! İşte sonuç

Koronavirüs pandemisinden sonra her şey yavaş yavaş normale döndüğünden, tüm güvenlik önlemlerini unutmak ve daha önce yaptığımız gibi hayatlarımıza devam etmek cazip gelebilir. Ama dünya gerçekten değişti ve onunla birlikte ilerlemekten başka seçenek yok.
 
 
"Maske İle Nefes Alamıyorum" Diyenlere Yanıt Niteliğinde Araştırma
Tehdit bitmiş gibi düşünerek maske takmayanlar için "Bir maske virüsün solunmasına karşı koruma sağlamaz" ve "Maske ile nefes alamıyorum", diyenler için Dr. Megan Hall bir deney gerçekleştirdi.
 
Dr. Megan Hall, maske takmanın kalp atış hızını ve oksijen seviyelerini nasıl etkilediğini görmek için 5 dakika boyunca 4 farklı maske takarak gerçekleştirdiği deneyin sonuçlarını paylaştı.
 
 
Maskesiz Nabız ve Oksijen Seviyesi
 
Cerrahi Maske ile Nabız ve Oksijen Seviyesi
 
 
Solunum Maskesi ile Nabız ve Oksijen Seviyesi
 
 
Cerrahi Maske ve Solunum Maskesi ile Seviyeler
 
 
Sonuçlar
 
Sonuçlara göre oksijen seviyesinde önemli bir değişiklik yok. Doktor, maske takmanın önemine vurgu yaparak, nefes alamama hissinin maske takmaya alışkın olmamakla ilgili olduğunu ifade etti.
 
Maskesiz: 98 HR: 64
 
Cerrahi Maske: 98 HR: 68
 
N95 Maskesi: 99 HR: 69
 
Kaynak: Chip
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı