Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 10:32 Bu haber 156 kez okundu
 
Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi, Antalya İlinin Manavgat İlçesinde Manavgat Çayı üzerinde bulunan ülkemizin en ünlü şelalelerinden birdir. Yılda yaklaşık 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Manavgat Şelalesi Manavgat İlçe Merkezine yaklaşık 4 km uzaklıktadır. Şelale Antalya'ya 76 km, Side'ye 8 km, Alanya'ya ise 62 km uzaklıktadır. Manavgat Şelalesi'nin gürül gürül akıp dökülen suları görenleri büyüleyen bir manzara yaratır.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Manavgat Şelalesi

Batı Torosların doğu yamaçlarından doğarak Sorgun bölgesindeki boğazdan Akdeniz’e karışan ve büyük yeraltı sularından beslenen 93 km uzunluğundaki Manavgat Nehri, yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülen Manavgat Şelalesini oluşturur. Birçok balık ve kuş türüne (alabalık, sazan, kefal, levrek, karabalık, sutavuğu, ördek, kaz, yalıçapkını, değişik türlerde balıkçıllar, martılar vb.) ev sahipliği yapan Manavgat Nehri, söğüt, çınar, kavak, dut, karacaağaç gibi birçok ağaç türü ve zengin bir bitki çeşitliliğine de sahiptir. Ayrıca, tüm bu doğal güzelliklerin içinde macera yaşamaya imkan veren nehrin, belirli etaplarında rafting ve kano gibi çeşitli doğa sporları yapılabilmektedir.  

 

Manavgat Belediyesince doğal yapıya uygun çevre düzenlemesi yapılarak turizme yeniden kazandırılan Manavgat Şelalesi’nde, tüm ziyaretçilerin keyifle gezebileceği ve hizmet alabileceği rekreatif alanlar (restoran, büfe, satış üniteleri, dinlenme yerleri, tuvaletler ve seyir terasları vb.)  oluşturulmuştur. Muhteşem bir doğa manzarasına sahip olan şelale, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenektir.

 

Tür: Manzara-Gezi

Turizm Türü: Doğa Turizmi

Nasıl Gidilir: Manavgat Şelalesi’ne gitmek için öncelikle Antalya'nın Manavgat ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Türkiye’nin farklı noktalarından kalkan şehirlerarası otobüslerle Manavgat’a doğrudan ulaşılabilmekte, Manavgat’a geldikten sonra ise ilçeden şelaleye giden otobüs ya da minibüslere binerek ulaşım sağlanabilmektedir.

Adres: Manavgat Belediyesi: Yukarı Pazarcı Mh. 4010 Sokak No:1 Manavgat/ANTALYAT

elefon: +90 (242)-742-80-00Faks: +90 (242)-746-75-75

Kaynak:http://www.manavgat.bel.tr

 

Kaynak: Editör: Ahmet PEKCAN
Yorumlar
Haber Yazılımı