Haber Detayı
29 Ağustos 2020 - Cumartesi 16:56 Bu haber 327 kez okundu
 
Kül Kabağı Nedir? Bilmen gereken her şey
kış kavunu, balmumu kabak, beyaz kabak ve Çin karpuzu olarak da bilinen kül kabak, Güney Asya'nın bazı bölgelerine özgü bir meyvedir ( 1 ).
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
Kül Kabağı Nedir? Bilmen gereken her şey

Bir asma üzerinde büyür ve yaklaşık olarak bir karpuzla aynı boyut ve renkte yuvarlak veya dikdörtgen bir kavun haline gelir. 

Olgunlaştıktan sonra, meyvenin tüylü dış kısmı, bu meyveye adını veren kül rengi toz renkli bir kaplamaya dönüşür.

 

Kül kabağının hafif tadı salatalığı andırır ve meyvenin eti, Çin ve Hint yemeklerine özellikle popüler bir katkıdır.

 

Meyvenin çeşitli sağlık yararları sağladığı lanse edilir ve yüzyıllardır geleneksel Çin ve Ayurveda tıbbında kullanılmıştır. Bununla birlikte, iddia edilen faydalarından sadece birkaçı şu anda bilim tarafından desteklenmektedir ( 1 ).

 

Bu makale, besin içeriği ve potansiyel sağlık yararları dahil olmak üzere kül kabuğuyla ilgili en son araştırmaları gözden geçirmektedir.

 

Bazı besinler ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir
Kül kabağı 96 oranında su içerir ve kalori, yağ, protein ve karbonhidrat bakımından çok düşüktür. Yine de lif bakımından zengin kalır ve az miktarda çeşitli besinler sağlar.

Bir 3,5 ons (100 gram) porsiyon çiğ kül kabağı 

Kalori: 13
Protein: 1 gramdan az
Karbonhidrat: 3 gram
Elyaf: 3 gram
Yağ: 1 gramdan az
C Vitamini: Günlük Değerin (DV) 14'ü
Riboflavin: 8 DV
Çinko: 6 DV


Kül kabağı ayrıca daha az miktarda demir, magnezyum, fosfor, bakır ve manganez ile diğer çeşitli B vitaminlerini içerir. Yine de, bu miktarlar tipik olarak besinlerin DV'lerinin 3'ünü geçmez 

 

Kül kabağı, C vitamini yanında iyi bir flavonoid ve karoten kaynağıdır; vücudunuzu hücre hasarına ve tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi bazı durumlara karşı korumaya yardımcı olduğuna inanılan iki antioksidan ( 3 ).

 

Şu anda, kül kabuğunun antioksidan içeriğinin, sözde faydalarının çoğunun arkasındaki ana neden olduğu düşünülmektedir 

 

ÖZET
Kül kabak kalori, yağ, karbonhidrat ve protein bakımından düşüktür. Yine de, sağlığınızı geliştirdiğine ve vücudunuzu hastalıklardan korumaya yardımcı olduğuna inanılan lif ve antioksidanlar açısından zengindir.

 

Sindirimi iyileştirebilir
Kül kabuğunun düşük kalorili, yüksek lifli ve yüksek su içeriği, sindiriminizi iyileştirmeye ve sağlıklı bir vücut ağırlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

 

Örneğin, araştırmalar, düşük kalorili, kül kabağı gibi su yoğun gıdaların insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor 

Dahası, kül kabağı iyi bir çözünür lif kaynağıdır . Bu tür lifler bağırsağınızda jel benzeri bir madde oluşturur, bu da sindirimi yavaşlatır ve tokluk hissini artırmaya yardımcı olur 

 

Kül kabak, karbonhidrat bakımından da özellikle düşüktür, bu da onu düşük karbonhidrat diyetlerini takip eden insanlar için uygun kılar.

 

ÖZET
Kül kabuğunun düşük kalorili, düşük karbonhidrat, yüksek su ve yüksek lif içeriği, sindirim sağlığını geliştirebilecek ve sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olabilecek bir besin kombinasyonu sağlar.

 

Diğer potansiyel faydalar
Kül kabak, geleneksel Çin ve Ayurveda tıbbında yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

 

Bu meyve genellikle müshil, idrar söktürücü ve afrodizyak özellikleriyle övülür. Ayrıca, artan enerji seviyeleri ve daha keskin bir

zihinden daha yumuşak sindirim ve daha düşük hastalık riskine kadar değişen sağlık yararları sağladığına inanılıyor.

 

Ancak, iddia edilen tüm faydaları şu anda bilim tarafından desteklenmemektedir. En bilimsel desteğe sahip olanlar şunları içerir:

 

Ülseri önleyebilir. Hayvan araştırmaları, kül kabağı özlerinin sıçanlarda mide ülseri oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir 


Enflamasyonu azaltabilir. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, kül kabağı özlerinin , birçok kronik hastalığın temel nedeni olduğuna inanılan iltihabı azaltabileceğini belirtmektedir 

 


Tip 2 diyabete karşı bir miktar koruma sağlayabilir. Farelerde yapılan araştırmalar, kül kabuğunun kan şekeri, trigliserit ve insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, insan çalışmaları çelişkili sonuçlar bildirmektedir 
Antimikrobiyal etkilere sahip olabilir. Bazı araştırmalar, kül kabağı özlerinin belirli bakteri ve mantarlara karşı koruyabileceğini göstermektedir. Yine de, diğer çalışmalar hiçbir koruyucu etki bulamadı.


Umut verici olsa da, tüm bu çalışmaların meyvenin kendisinden ziyade meyvenin etinden, kabuğundan veya asmasından elde edilen konsantre özleri kullandığını belirtmek önemlidir.

 

Dahası, bu çalışmaların çoğu küçük veya tarihlidir ve büyük çoğunluğu bu faydaları insanlarda araştırmamıştır. Bu nedenle, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

ÖZET
Kül kabuğunun etinden, derisinden ve asmasından elde edilen özler, bir dizi potansiyel sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Yine de, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Kül kabak yemenin yolları
Kül kabak, Asya mutfağının popüler bir parçasıdır.

 

Meyveler çoğunlukla küp şeklinde doğranır, kaynatılır ve tek başına yenir veya çorba ve güveçlere eklenir. Ayrıca fırında pişirilebilir, kızartılabilir, şekerlenebilir veya basitçe soyulup salatalara eklenebilir veya dilimlenmiş bir salatalığı nasıl yediğinize benzer şekilde çiğ olarak yenebilir.

 

Kül kabak aynı şekilde şekerleme, reçel, ketçap, kek, dondurma veya petha olarak bilinen tatlı bir Hint lezzeti yapmak için kullanılabilir. 

 

Kül kabaklarını çoğu Asya süpermarkette veya uluslararası çiftçi pazarlarında bulabilirsiniz. Boyutuna göre ağır olan ve çürükler veya dışarıda girintiler olmayan bir su kabağı seçtiğinizden emin olun.

 

Kül kabağı en iyi şekilde serin ve kuru bir yerde saklanır. Kabağın yüzeyindeki beyaz toz ıslandığında yapışkan hale gelir ve kabağı dilimlemeden önce durulanması gerekir.

 

ÖZET
Kül kabak çorbalara, güveçlere ve salatalara çok yönlü bir ektir. Ayrıca pişirilebilir, kızartılabilir, şekerlenebilir veya ketçap, reçel, meyve suları, smoothie'ler ve tatlılar yapmak için kullanılabilir.

 

Alt çizgi
Kül kabak su, lif ve diğer faydalı besinler açısından zengin olan düşük kalorili bir meyvedir . Geleneksel tıpta çeşitli rahatsızlıkları önlemek veya tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır ve birçok yemeğe çok yönlü bir katkı sağlar.

 

Kül kabaklarının ayrıca sindirimi desteklediğine, iltihabı azalttığına ve enfeksiyon, ülser ve tip 2 diyabete karşı koruduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, bu faydaların hiçbiri şu anda güçlü bilim tarafından desteklenmemektedir.

 

Bununla birlikte, sadece diyetinize çeşitlilik katmak veya yemeklerinize ilginç bir dokunuş katmak olsa bile, bu egzotik meyveyi denemenin hiçbir zararı yoktur.

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Osman ALPER
Yorumlar
Haber Yazılımı