Haber Detayı
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 17:47 Bu haber 338 kez okundu
 
Krizden çıkmanın yolunu arayan Lufthansa pilotlarla anlaştı
Alman havayolu şirketi Lufthansa koronavirüs salgını nedeniyle kayıpları azaltmak ve maliyetleri düşürmek için kısa vadeli önlemler çerçevesinde Çarşamba günü pilotlarla anlaşmaya vardığını söyledi.
DÜNYA Haberi
Krizden çıkmanın yolunu arayan Lufthansa pilotlarla anlaştı

Haber Merkezi

Reuters'in haberine göre, Lufthansa, en az 31 Mart 2021 tarihine kadar iş garantileri karşılığında pilotlar sendikası Vereinigung Cockpit'in (VC) kısa süreli çalışma yardımlarına yapılan ek ödemelerin yanı sıra emeklilik yardımlarında 2020 sonuna kadar kesinti yapmayı kabul ettiğini söyledi. 

 

 

Lufthansa, yalnızca pilotlar için çalışma saatleri ve maaşlarda karşılık gelen bir kesinti de dahil olmak üzere uzun vadeli bir anlaşmaya varırsa Mart ayının ötesinde işten çıkarmaları önleyebileceğini de sözlerine ekledi. Lufthansa, yaklaşık 5.000 pilot istihdam etmektedir.

 

 

Bu yıl için önceden görüşülen ücret artışlarının Ocak 2021'e erteleneceğini de sözlerine ekledi.

 

 

VC sendikası, kısa vadeli anlaşmanın iki tarafa daha uzun vadeli bir anlaşma üzerinde çalışma zamanı verdiğini söyledi.

 

 

"Lufthansa’nın operasyonel nedenlerle fazlalık yapma tehdidini açıkça reddediyoruz. VC Başkanı Markus Wahl yaptığı açıklamada, bize göre sosyal ortaklık, özellikle kötü zamanlarda ne kadar dayanıklı olduğunu göstermelidir ”dedi.

 

 

Geçtiğimiz hafta havayolu şirketi, seyahatlerdeki düşüş ve sendika müzakerelerindeki yavaş ilerlemenin, havayolu şirketinin tek bir çeyrekte 1,7 milyar euro kaybetmesinin ardından kesintilerin kaçınılmaz olduğu anlamına geldiğini söyleyerek, Alman işçilere zorunlu işten çıkarma ihbarı verdi.

 

 

Haziran ayında geleceğini güvence altına almak için 9 milyar avroluk bir hükümet kurtarma paketi alan Lufthansa, geçen hafta kapasitenin 2020 sonuna kadar normalin yalnızca yaklaşıkyüzde 50'sine ve 2021'de geçen yılın seviyesinin üçte ikisine ulaşmayı beklediğini söyledi.

 

 

UFO sendikası Cumartesi günü yaptığı açıklamada, kabin ekibinin ücret artışlarını durdurma ve saatleri azaltma anlaşması lehinde oy kullandığını söyledi, Lufthansa Perşembe günü 35.000 yer personeli adına sendika ile maliyetleri düşürmek için görüşmekten çekildiğini söyledi. 

 

 

 

Kaynak: Editör: Leyla DUMAN
Yorumlar
Haber Yazılımı