İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Şarlman  Kimdir?
Şarlman Kimdir?
Hz. Muhammed  Kimdir?
Hz. Muhammed Kimdir?
Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 15:00 Bu haber 151 kez okundu
 
KONYA MEVLÂNÂ MÜZESİ DERVİŞ HÜCRELERİ
KONYA MEVLANA MUSEUM DERVISH CELLS SECTION
KÜLTÜR-SANAT Haberi
KONYA MEVLÂNÂ MÜZESİ DERVİŞ HÜCRELERİ

Mevlânâ Müzesi’nin batı ve kuzey yönünde yer alan “Derviş Hücreleri” 1584’te Sultan III. Murad tarafından yaptırılmıştır. Derviş Hücreleri, Mevlevîlikte 1001 gün süren ve çile adı verilen mânevî terbiyeyi tamamlayarak Dede unvanı alanlara tahsis edilen odalardır. Hücrelerin bir kısmı Çelebi, Postnişin ve Sertarik Dede tarafından kullanılmış yönetim odalarıdır. Derviş Hücreleri’nin zemin oturum alanı 550 m2, kapalı teşhir alanı ise 350 m2’dir.

 

Zamanla bazı değişikliklere uğrayan Derviş Hücreleri’nin 2009-2010 yıllarında Bakanlığımız tarafından restorasyonu yaptırılmıştır.

 

Teşhir-tanzim projesi kapsamında 16. yüzyıldaki orijinal hâllerine dönüştürülerek tüm hücreler işlevlendirilmiş; o döneme ait çerağlar, mesneviler, el yazmaları, kıyafetler, buhurdanlıklar, nefirler, teberler, mühürler, zikir tesbihleri, sancak vb. eserler sergilenmiştir.

 

İnteraktif uygulamalar kapsamında, Çerağ Uyandırma Hologram Sistemi, Dijital Kitap Uygulaması ve Dijital Karşılayıcı uygulamalarına yer verilmiştir. Teşhir-tanzim çalışmaları tamamlanan Derviş Hücreleri, 17 Aralık 2011 tarihinde Şeb-i Arûs Törenleri’nde yeniden ziyarete açılmıştır

Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı