Haber Detayı
26 Ağustos 2020 - Çarşamba 00:48 Bu haber 282 kez okundu
 
Kekemelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Konuşma bozukluğu sosyalliğe, ilişkilere ve hatta kimliğe zarar verebilir, ancak bunun üstesinden gelmenin yolları vardır.
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
Kekemelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Perşembe günü birkaç dakikalığına, NH Concord'dan 13 yaşındaki Brayden Harrington, "Ben sıradan bir çocuğum," dedi ve aday ile yakın zamanda yapılan bir görüşme, "hayatım boyunca beni rahatsız eden bir şey hakkında kendimi güvende hissettirdi."

 

Joe Biden ve Bay Harrington kekemeliği idare etmek zorunda kaldılar ve gencin "kekeme" de dahil olmak üzere birkaç kelimede açıkça duraksadığını görmek, konuşma bozukluğunun sosyallik, ilişkiler ve hatta kimlik üzerinde nasıl hasara yol açabileceğinin çarpıcı bir hatırlatıcısı oldu. "The King's Speech" gibi filmler ve Philip Roth'un "American Pastoral" gibi kitaplar, tıpkı Bay Biden'ın kendi hikayesinin yaptığı gibi, bozukluğu yönetmenin ne kadar sonuçsal olabileceğini araştırıyor.

 

Kaç kişi kekeliyor?
Temel rakamlar biliniyor: Yaklaşık 20 çocuktan biri kekemeliğe dair bazı kanıtlar sergileyecek - genellikle 2 ile 7 yaşları arasında başlar - ve yüzde 70 ila 90'ı yetişkinlikten önce bundan çıkacaktır. Nüfusun yaklaşık yüzde 1'i hayatlarının çoğunda konuşma problemini taşıyor. Anlaşılmayan nedenlerden ötürü, erkek çocuklarının kekeme olma olasılığı iki kat, yetişkinliğe kadar da bunu yapmaya devam etme olasılığı yaklaşık dört kat daha fazladır. Ve genellikle sözlü tökezleme patlamalarını tetikleyen anksiyetedir - bu da bir özbilinçli stres seline neden olur.

 

Bay Harrington, "kekeme" durumundaki "s" lerde birkaç saniye takılıp kaldığında, başını çevirdi ve gözleri titreşti - fiziksel ve zihinsel çabanın bir somutlaşmış hali - "Bunu duymak gerçekten şaşırtıcıydı. benim gibi başkan yardımcısı oldu. "

 

Kekemelik nasıl ortaya çıkar?
Kekeleyen çocukların yaklaşık yarısı, kekeleyen başka biriyle akraba; Kekemeliğin genetikte bir temeli vardır, ancak onu kimin geliştireceğini tahmin eden genler yoktur. Ve bilim adamları, çocukları bu şekilde konuşmakla mücadele etmeye yatkın hale getiren gebe kaldıktan sonra, gelişim sırasında neler olabileceğini bilmiyorlar.

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Osman ALPER
Yorumlar
Haber Yazılımı