İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Şarlman  Kimdir?
Şarlman Kimdir?
Hz. Muhammed  Kimdir?
Hz. Muhammed Kimdir?
Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 14:51 Bu haber 104 kez okundu
 
KAHRAMANMARAŞ MÜZESİ
KAHRAMANMARAŞ MUSEUM
KÜLTÜR-SANAT Haberi
KAHRAMANMARAŞ MÜZESİ

Kahramanmaraş kent merkezinde yer alan müzede arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir. Neolitik Çağ’dan Doğu Roma Dönemi sonuna kadar olan eserlerin sergilendiği arkeoloji salonlarında; Antik Fil Salonu, Direkli Mağarası, Domuztepe, Mozaik, Geç Hitit ve Roma Dönemi Taş Eserler Salonu yer almaktadır. Etnografya Salonu’nda ise Kahramanmaraş yöresinden derlenmiş etnografik eserler sergilenmektedir. Çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yenilenmiş müzede; çocuk aktivite salonu, toplantı salonu, depo ve idarî bölüm bulunmaktadır.

 

Müzenin parsel alanı 4.500 m2, müze binasının oturum alanı 1.300 m2 olup sergileme alanı toplam 840 m2 ve toplam inşaat alanı 2.500 m2’dir. Müzenin en ilgi çekici mekânlarından biri; Antik Fil Sergi Salonu olup Gavur Gölü bataklığından çıkarılmış olan iki adet fil iskeleti burada sergilenmektedir. Antik fillerden biri ülkemizde ilk defa özel bir konstrüksiyonla ayağa kaldırılmış, diğer fil ise bulunduğu şekliyle sergilenmiştir. Ayrıca bu salonda görsel ve ses efekleriyle antik fil doğal ortamında canlandırılmıştır. Yine Direkli Mağarası Salonu’nda; Direkli Mağarası ve kazı alanı bire bir düzenlenmiş; ses ve görüntü efektleriye desteklenmiştir.

 

 

Çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak onarım, teşhir-tanzim ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlanan müze, Başbakan R. Tayyip Erdoğan tarafından toplu açılış kapsamında 4 Mayıs 2012 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı