Haber Detayı
03 Kasım 2019 - Pazar 19:14
 
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüʹnden ıspanak zehirlenmesi iddiasına ilişkin açıklama
SAĞLIK Haberi
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüʹnden ıspanak zehirlenmesi iddiasına ilişkin açıklama

Esenyurtʹta marketten aldıkları ıspanağı yedikten sonra zehirlendiği iddia edilen 44 kişi çevre hastanelere kaldırıldı. Tedavileri yapılan 25 kişi taburcu edilirken, çocuğun tedavisi özel bir hastanede devam ediyor.

 

24 KİŞİ TABURCU EDİLDİ

 

İddialara göre, Esenyurtʹta dün 1ʹi çocuk 44 kişi yemek sonrası rahatsızlanarak çevre hastanelere götürüldü. Ambulanslar ve yakınları tarafından hastanelere getirilen kişilere acil servislerde ilk müdahaleler yapıldı. Hastanelerdeki kişiler ıspanak yemeği yedikten sonra rahatsızlandıkları söylediler. Yapılan tetkiklerde kişilerin yemekten zehirlendikleri belirlendi. 5 kişi Esenyurt Devlet Hastanesiʹne, biri çocuk 5 kişi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesiʹne, 15 kişi de Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. 25 kişi hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edilirken, 9 yaşındaki erkek çocuk ise ailenin isteği üzerine özel bir hastaneye sevk edildi.

 

ʹKİMYASAL İŞLEMLER YAPILDIʹ İDDİASI

Zehirlenme olayının tazeliğini uzun süre koruması için çeşitli kimyasal işlemler gören ıspanaktan olduğu ileri sürüldü. Zehirlenme olayıyla ilgili olarak polis ekipleri çalışma başlattı. Polis ekipleri zehirlenen vatandaşların satın aldıkları ıspanakların bulunduğu marketi tespit etmek için çalışma başlattıkları öğrenildi.

 

İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜʹNDEN AÇIKLAMA

 

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüʹnden söz konusu zehirlenme iddiasına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:ʹMedyada yer alan ʹİstanbulʹda Yemek Yiyen Çok Sayıda Kişi Zehirlendiʹ başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. 01-03 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul geneli sağlık tesislerimize gıda zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25 tanesi taburcu olmuştur. Geriye kalan 19 tanesinin ise takibi ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize toplam başvuran hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmadığı gibi ilgili süreç; İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.ʹ

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul, İl, Sağlık, Müdürlüğüʹnden, ıspanak, zehirlenmesi, iddiasına, ilişkin, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı