Haber Detayı
20 Ağustos 2020 - Perşembe 13:03 Bu haber 518 kez okundu
 
İlk Kez Anne Babalar İçin Bir Kılavuz
Anne-baba adaylarının okuması gereken bilgiler, Annelerin okuması gereken bilgiler, bebek gelişiminde okunması gereken bilgiler, en iyi bebek gelişimi, annelere tavsiyeler, bilinçli anne baba yorumları, yeni doğan bebek için okunması gereken bilgiler, annelik üzerine bilgiler
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
İlk Kez Anne Babalar İçin Bir Kılavuz

Hamilelik, doğum ve doğumdan geçtiniz ve şimdi eve gitmeye ve bebeğinizle hayata başlamaya hazırsınız. Eve döndüğünüzde, ne yaptığınız hakkında hiçbir fikriniz yokmuş gibi hissedebilirsiniz!

 

Bu ipuçları, en gergin ilk kez anne babaların bile kısa sürede yeni doğmuş bir bebeğe bakma konusunda kendinden emin hissetmelerine yardımcı olabilir.

 

Doğumdan Sonra Yardım Alma
Çok telaşlı ve bunaltıcı olabilen bu süre zarfında yardım almayı düşünün. Hastanedeyken çevrenizdeki uzmanlarla konuşun. Birçok hastanede, emzirmeye veya biberonla beslemeye başlamanıza yardımcı olabilecek beslenme uzmanları veya emzirme danışmanları vardır . Hemşireler ayrıca bebeğinizi nasıl tutacağınızı, geğireceğinizi, değiştireceğinizi ve ona nasıl bakacağınızı gösterecek harika bir kaynaktır.

 

Ev içi yardım için, doğumdan sonra kısa bir süre için size yardımcı olması için bir bebek hemşiresi, doğum sonrası doula veya sorumlu bir mahalle genci tutmak isteyebilirsiniz. Doktorunuz veya hastane, ev içi yardım hakkında bilgi bulmanıza yardımcı olabilir ve evdeki sağlık kuruluşlarına havale yapabilir.

 

Akrabalar ve arkadaşlar da sıklıkla yardım etmek ister. Bazı konularda aynı fikirde olmasanız bile, onların deneyimlerini göz ardı etmeyin. Ancak misafir ağırlamaktan memnun değilseniz veya başka endişeleriniz varsa, ziyaretçilere kısıtlamalar getirme konusunda kendinizi suçlu hissetmeyin.

 

Yenidoğanı Tutmak
Yenidoğanların etrafında çok fazla zaman geçirmediyseniz, kırılganlıkları korkutucu olabilir. İşte hatırlamanız gereken birkaç temel nokta:

Bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi yıkayın (veya bir el dezenfektanı kullanın). Yenidoğanlarhenüzgüçlü bir bağışıklık sistemine sahip değiller, bu yüzden enfeksiyon riski altındalar. Bebeğinize dokunan herkesin temiz ellere sahip olduğundan emin olun.
Bebeğinizin başını ve boynunu destekleyin. Bebeğinizi taşırken başını beşikleyin ve bebeği dik olarak taşırken veya yatırırken başını destekleyin.


Yeni doğmuş bebeğinizi oyun sırasında veya hayal kırıklığı içinde asla sallamayın. Sarsmak beyinde kanamaya ve hatta ölüme neden olabilir. Bebeğinizi uyandırmanız gerekiyorsa, bunu sallayarak yapmayın - bunun yerine bebeğinizin ayaklarını gıdıklayın veya bir yanağına hafifçe üfleyin.


Bebeğinizin taşıyıcı, bebek arabası veya araba koltuğuna güvenli bir şekilde sabitlendiğinden emin olun . Çok sert veya zıplamalı olabilecek herhangi bir faaliyeti sınırlayın.


Yeni doğmuş bebeğinizin diz üstü sallama veya havaya atılma gibi sert oyunlara hazır olmadığını unutmayın .


Bağlayıcı ve Yatıştırıcı
Bebek bakımının muhtemelen en zevkli bölümlerinden biri olan bağlanma , ebeveynlerin bebekleriyle derin bir bağ kurduğu doğumdan sonraki ilk saatlerde ve günlerde hassas zamanlarda gerçekleşir. Fiziksel yakınlık, duygusal bir bağ geliştirebilir.

 

Bebekler için bağlanma, duygusal gelişimlerine katkıda bulunur ve bu da onların fiziksel büyüme gibi diğer alanlardaki gelişimlerini de etkiler. Bağ kurmayı düşünmenin bir başka yolu da bebeğinize "aşık olmaktır". Çocuklar, hayatlarında onları koşulsuz seven bir ebeveyni veya başka bir yetişkine sahip olarak gelişir.

 

Bebeğinizi kucaklayarak ve onu farklı şekillerde nazikçe okşayarak bağ kurmaya başlayın. Hem siz hem de partneriniz aynı zamanda yeni doğmuş bebeğinizi beslerken veya beşikte otururken kendi cildinize karşı tutarak "ten cilde" olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

 

Bebekler, özellikle prematüre bebekler ve tıbbi sorunları olanlar , bebek masajına yanıt verebilir . Bazı masaj türleri bağları artırabilir ve bebeğin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilir. Pek çok kitap ve video bebek masajıyla ilgilidir - doktorunuzdan tavsiye isteyin. Ancak dikkatli olun - bebekler yetişkinler kadar güçlü değildir, bu nedenle bebeğinize nazikçe masaj yapın.

 

Bebekler genellikle konuşma, gevezelik, şarkı söyleme ve şarkı söyleme gibi vokal seslerini severler. Bebeğiniz muhtemelen müzik dinlemeyi de sevecektir. Bebek çıngırakları ve müzikli cep telefonları, bebeğinizin işitmesini teşvik etmenin diğer iyi yollarıdır. Küçük çocuğunuz telaşlıysa, bir sandalyede bebeğinizi yavaşça sallarken veya sallarken şarkı söylemeyi, şiir ve tekerlemeler okumayı veya yüksek sesle okumayı deneyin .

 

Bazı bebekler dokunmaya, ışığa veya sese alışılmadık derecede duyarlı olabilir ve kolayca irkilip ağlayabilir, beklenenden daha az uyuyabilir veya birisi onlarla konuşurken veya şarkı söylediğinde yüzlerini başka yöne çevirebilirler. Bebeğiniz için durum böyleyse, gürültü ve ışık seviyelerini düşük ila orta seviyede tutun.

 

Bazı bebekler için ilk birkaç haftasında işe yarayan kundaklama , ebeveynlerin ilk kez öğrenmesi gereken başka bir yatıştırıcı tekniktir. Düzgün kundaklama, bir bebeğin kollarını vücuda yakın tutarken bacakların biraz hareket etmesine izin verir. Kundaklama bebeği sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda çoğu yenidoğana bir güvenlik ve rahatlık hissi verir. Kundaklama ayrıca bir bebeği uyandırabilecek irkilme refleksini sınırlamaya da yardımcı olabilir.

 

İşte bir bebeği nasıl kundaklayacağınız:

Alıcı battaniyesini bir köşesi hafifçe katlayarak açın.
Bebeği yüzü yukarı bakacak şekilde başını katlanmış köşenin üzerine gelecek şekilde battaniyenin üzerine yatırın.
Sol köşeyi vücudun üzerine sarın ve sağ kolun altına girerek bebeğin arkasına sokun.


Alt köşeyi bebeğin ayaklarının üzerine getirin ve kafasına doğru çekin, yüze yaklaşırsa kumaşı aşağı katlayın. Kalçayı çok sıkı sarmadığınızdan emin olun. Kalça ve dizler hafifçe bükülmeli ve dışa dönük olmalıdır. Bebeğinizi çok sıkı sarmak kalça displazisi olasılığını artırabilir .


Sağ köşeyi bebeğin etrafına sarın ve sadece boynu ve başı açıkta bırakarak sol taraftaki bebeğin sırtının altına sokun. Bebeğinizin çok sıkı sarılmadığından emin olmak için, elinizi battaniyeyle bebeğinizin göğsü arasına kaydırarak rahat nefes almanızı sağlar. Bununla birlikte, battaniyenin çözülebilecek kadar gevşek olmadığından emin olun.


Bebekler 2 aylık olduktan sonra kundaklanmamalıdır. Bu yaşta, bazı bebekler kundaktayken dönebilir ve bu da ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini artırır.


Bebek Bezi Hakkında Her Şey
Bez mi yoksa tek kullanımlık çocuk bezi mi kullanacağınıza muhtemelen bebeğinizi eve getirmeden önce karar vereceksiniz. Hangisini kullanırsanız kullanın, küçüğünüz çocuk bezini günde yaklaşık 10 kez veya haftada yaklaşık 70 kez kirletecektir.

Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce , tüm malzemelerin elinizin altında olduğundan emin olun, böylece bebeğinizi alt değiştirme masasında gözetimsiz bırakmak zorunda kalmazsınız. İhtiyacın olacak:

 

temiz bir bebek bezi
tutturucular (ön katlamalı bez çocuk bezi kullanılıyorsa)
bebek bezi merhemi
bebek bezi bezleri (veya bir kap ılık su ve temiz bir bez veya pamuk toplar)
Her bağırsak hareketinden sonra veya bebek bezi ıslaksa, bebeğinizi sırtüstü yatırın ve kirli bebek bezini çıkarın. Bebeğinizin genital bölgesini nazikçe silmek için su, pamuk toplar ve el bezi veya mendil kullanın. Bir çocuğun bezini çıkarırken çok dikkatli olun çünkü havaya maruz kalmak onun idrarını yapmasına neden olabilir. Bir kızı silerken, idrar yolu enfeksiyonundan (İYE) kaçınmak için altını önden arkaya doğru silin . Bir kızarıklığı önlemek veya iyileştirmek için merhem sürün. Bez değiştirdikten sonra daima ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.

 

Bebek bezi döküntüsü yaygın bir sorundur. Tipik olarak kızarıklık kırmızı ve engebelidir ve birkaç gün içinde ılık banyolar, biraz bebek bezi kremi ve bebek bezinden biraz zaman geçtikten sonra kaybolur. Kızarıklıkların çoğu, bebeğin cildinin hassas olması ve ıslak ya da boklu bez tarafından tahriş olması nedeniyle ortaya çıkar.

 

Bebek bezi döküntüsünü önlemek veya iyileştirmek için şu ipuçlarını deneyin:

Bebeğinizin bezini sık sık ve bağırsak hareketlerinden sonra mümkün olan en kısa sürede değiştirin.


Bölgeyi yumuşak sabun ve suyla nazikçe temizleyin (bezler bazen tahriş edici olabilir), ardından çok kalın bir bebek bezi döküntüsü veya "bariyer" krem ​​tabakası uygulayın. Çinko oksitli kremler neme karşı bariyer oluşturdukları için tercih edilmektedir.
Bez çocuk bezi kullanıyorsanız, onları boyasız ve kokusuz deterjanlarla yıkayın.


Günün bir bölümünde bebeğin altını örtmesine izin verin. Bu, cilde hava alma şansı verir.


Bebek bezi döküntüsü 3 günden fazla devam ederse veya daha da kötüye gidiyorsa, doktorunuzu arayın - reçete gerektiren bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir.

 

Banyo Temelleri
Aşağıdakilere kadar bebeğinize sünger banyosu yapmalısınız:

göbek kordonu düşer ve göbek tamamen iyileşir (1-4 hafta)
sünnet iyileşir (1-2 hafta)
İlk yıl haftada iki veya üç kez banyo yapmak iyidir. Daha sık banyo yapmak ciltte kuruma olabilir.

Bebeğinizi yıkamadan önce şu malzemeleri hazırlayın:

yumuşak, temiz bir bez
hafif, kokusuz bebek sabunu ve şampuanı
bebeğin kafa derisini uyarmak için yumuşak bir fırça
havlu veya battaniye
temiz bir bebek bezi
temiz giysiler
Sünger banyoları. Sünger banyosu için sıcak bir odada güvenli, düz bir yüzey (alt değiştirme masası, zemin veya tezgah gibi) seçin. Yakındaysa bir lavaboyu veya kaseyi ılık (sıcak değil!) Suyla doldurun. Bebeğinizi soyun ve bir havluya sarın. Bebeğinizin gözlerini sadece suyla nemlendirilmiş bir bezle (veya temiz pamuklu bir topla), tek gözle başlayıp iç köşeden dış köşeye doğru silin. Diğer gözü yıkamak için bezin temiz bir köşesini veya başka bir pamuklu top kullanın. Bebeğinizin burnunu ve kulaklarını nemli bir bezle temizleyin. Sonra bezi tekrar ıslatın ve biraz sabun kullanarak yüzünü nazikçe yıkayın ve kurulayın.

 

Daha sonra, bebek şampuanı kullanarak bir köpük oluşturun ve bebeğinizin kafasını nazikçe yıkayın ve durulayın. Islak bir bez ve sabun kullanarak bebeğin geri kalanını nazikçe yıkayın, kolların altındaki, kulakların arkasındaki, boynun etrafındaki ve genital bölgedeki kırışıklara özellikle dikkat edin. Bu alanları yıkadıktan sonra, kuru olduklarından emin olun ve ardından bebeğinizi bezle giydirin.

 

Küvet banyoları. Bebeğiniz küvete hazır olduğunda ilk banyolar nazik ve kısa olmalıdır. Sinirlenirse, bir veya iki hafta sünger banyolarına dönün ve sonra banyoyu tekrar deneyin.

 

Yukarıda listelenen sarf malzemelerine ek olarak şunları ekleyin:

 

2 ila 3 inç ılık bir bebek küveti - sıcak değil! - su (su sıcaklığını test etmek için dirseğinizin veya bileğinizin iç kısmıyla suyu hissedin). Bebek küveti, küvete sığabilen plastik bir küvettir; bebekler için daha iyi bir boyuttur ve banyoyu yönetmeyi kolaylaştırır.
Bebeğinizi soyun ve üşümeyi önlemek için hemen sıcak bir odaya suya koyun. Küvetin içindeki suyun 2 ila 3 inçten daha derin olmadığından ve suyun artık küvet içinde akmadığından emin olun. Başınızı desteklemek için ellerinizden birini, diğer elinizi de bebeği ayağa önce yönlendirmek için kullanın. Yavaşça konuşarak, bebeğinizi yavaşça göğsüne kadar küvete doğru indirin.

 

Yüzünü ve saçını yıkamak için bir bez kullanın. Bebeğinizin kafa derisine, parmaklarınızın pedleri veya yumuşak bir bebek saç fırçası ile nazikçe masaj yapın, başın üstündeki fontanellerin (yumuşak noktalar) üzerindeki alan dahil. Sabunu veya şampuanı bebeğinizin kafasından duruladığınızda, elinizi alnınıza koyun, böylece köpük yanlara doğru akar ve sabun gözlere kaçmaz. Bebeğinizin vücudunun geri kalanını su ve az miktarda sabunla nazikçe yıkayın.

 

Banyo boyunca bebeğinizin vücuduna düzenli olarak su dökün ki üşümesin. Banyodan sonra bebeğinizi hemen bir havluya sarın ve başını kapattığınızdan emin olun. Kapşonlu bebek havluları, yeni yıkanmış bir bebeği sıcak tutmak için harikadır.

 

Bebeğinizi banyo yaparken asla bebeği yalnız bırakmayın. Banyodan çıkmanız gerekirse, bebeği bir havluya sarın ve yanınıza alın.

 

Sünnet ve Göbek Kordonu Bakımı
Sünnetten hemen sonra , yaranın bebek bezine yapışmasını önlemek için penisin ucu genellikle vazelinle kaplı gazlı bezle kapatılır. Bez değiştirdikten sonra ucu ılık suyla nazikçe silin, ardından bezin üzerine yapışmaması için uca vazelin sürün. Peniste kızarıklık veya tahriş birkaç gün içinde iyileşmelidir, ancak kızarıklık veya şişlik artarsa ​​veya iltihap dolu kabarcıklar oluşursa enfeksiyon mevcut olabilir ve derhal bebeğinizin doktorunu aramalısınız.

 

Yenidoğanlarda göbek kordonu bakımı da önemlidir. Bazı doktorlar, kordon kökü kuruyana ve düşene kadar, genellikle 10 gün ile 3 hafta arasında bölgeyi ovalama alkolü ile temizlemeyi önerir, ancak diğerleri alanı yalnız bırakmayı önerir. Neyi tercih ettiğini görmek için çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

 

Bir bebeğin göbek bölgesi, kordon kütüğü düşüp bölge iyileşene kadar suya batırılmamalıdır. Kordon kökü düşene kadar sarıdan kahverengiye veya siyaha renk değiştirecektir - bu normaldir. Göbek bölgesi kırmızı görünüyorsa veya kötü bir koku veya akıntı gelişirse doktorunuzu arayın.

 

Bebeğinizi Beslemek ve Geğirmek
Yenidoğanı ister meme ister biberonla beslesin, bunu ne sıklıkla yapacağınız konusunda şaşkın olabilirsiniz. Genel olarak, bebeklerin aç göründüklerinde talep üzerine beslenmeleri önerilir . Bebeğiniz ağlayarak, parmaklarını ağzına sokarak veya emme sesleri çıkararak size ipucu verebilir.

 

Yeni doğmuş bir bebeğin 2-3 saatte bir beslenmesi gerekir. Emziriyorsanız, bebeğinize her göğüste yaklaşık 10-15 dakika emzirme şansı verin. Formülle besliyorsanız, bebeğiniz büyük olasılıkla her beslenmede yaklaşık 2–3 ons (60–90 mililitre) alacaktır.

Yeterince yediklerinden emin olmak için bazı yenidoğanların birkaç saatte bir uyandırılması gerekebilir. Yeni doğmuş bebeğinizi sık sık uyandırmanız gerekiyorsa veya bebeğiniz yemek yemek ya da emmekle ilgilenmiyorsa bebeğinizin doktorunu arayın.

 

Mamayla besliyorsanız, bebeğinizin yeterince yemek alıp almadığını kolayca izleyebilirsiniz, ancak emziriyorsanız, biraz daha yanıltıcı olabilir. Bebeğiniz tatmin olmuş görünüyorsa, günde yaklaşık altı ıslak bez ve birkaç dışkı üretiyorsa, iyi uyuyorsa ve düzenli olarak kilo alıyorsa, muhtemelen yeterince yiyordur.

 

Bebeğinizin süt alıp almadığını anlamanın bir başka iyi yolu da, bebeğinizi beslemeden önce göğüslerinizin tok ve beslendikten sonra daha az dolu olduğunu fark etmektir. Çocuğunuzun büyümesi veya beslenme programı hakkında endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun .

 

Bebekler genellikle emzirme sırasında havayı yutar ve bu da onları huysuzlaştırabilir. Bunu önlemeye yardımcı olmak için bebeğinizi sık sık geğirin. Bebeğinizi biberonla beslerseniz her 2-3 ons (60-90 mililitre) ve emziriyorsanız her göğüs değiştirdiğinizde gaz çıkarmayı deneyin.

 

Bebeğiniz gazlanma eğilimi gösteriyorsa, gastroözofageal reflü varsa veya beslenme sırasında huysuz görünüyorsa, küçük çocuğunuzu biberonla besleme sırasında her onstan sonra veya emzirme sırasında her 5 dakikada bir geğirmeyi deneyin.

 

Şu geğirme ipuçlarını deneyin:

Bebeğinizi başı omzunuzda dik tutun. Diğer elinizle hafifçe sırtını okşayarak bebeğinizin başını ve sırtını destekleyin.


Bebeğinizi kucağınıza oturtun. Bebeğinizin çenesini avucunuzun içinde kucaklayarak ve elinizin topuğunu bebeğinizin göğsüne dayayarak bebeğinizin göğsünü ve başını bir elinizle destekleyin (bebeğinizin boğazını değil çenesini tutmaya dikkat edin). Diğer elinizi kullanarak bebeğinizin sırtına hafifçe vurun.


Bebeğinizi yüzü aşağı bakacak şekilde kucağınıza yatırın. Bebeğinizin başını göğsünden daha yüksekte tutarak destekleyin ve sırtını hafifçe okşayın veya ovun.


Bebeğiniz birkaç dakika sonra geğirmezse, bebeğin pozisyonunu değiştirin ve tekrar beslemeden önce birkaç dakika daha gaz çıkarmayı deneyin. Beslenme süresi sona erdiğinde bebeğinizi daima gazlayın, sonra kusmasını önlemek için en az 10-15 dakika dik pozisyonda tutun.

 

Uyku Temelleri
Yeni bir ebeveyn olarak, günün her dakikasında size ihtiyacı varmış gibi görünen yeni doğan bebeğinizin aslında yaklaşık 16 saat veya daha fazla uyuduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz !

 

Yenidoğanlar tipik olarak 2–4 saat uyurlar. Sizinkinin gece boyunca uyumasını beklemeyin - bebeklerin sindirim sistemi o kadar küçüktür ki birkaç saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar ve 4 saattir beslenmediyse (veya doktorunuz endişeleniyorsa daha sık) uyandırılmalıdır. kilo almak).

 

Bebeğinizin gece boyunca ne zaman uyumasını bekleyebilirsiniz? Pek çok bebek 3 aylıkken gece boyunca (6-8 saat arasında) uyur, ancak siz uymuyorsa, bu endişe edilecek bir durum değildir. Yetişkinler gibi, bebekler de kendi uyku düzenlerini ve döngülerini geliştirmelidir, bu nedenle yeni doğan bebeğiniz kilo alıyorsa ve sağlıklı görünüyorsa, 3 ayda gece boyunca uyumamışsa umutsuzluğa kapılmayın.

 

ABÖS (ani bebek ölümü sendromu) riskini azaltmak için bebekleri her zaman sırtüstü yatırmak önemlidir . Diğer güvenli uyku uygulamaları şunları içerir: beşik veya beşikte battaniye, yorgan, koyun derisi, doldurulmuş hayvan ve yastık kullanmamak (bunlar bir bebeği boğabilir); ve ilk 6 aydan 1 yıla kadar ebeveynlerle bir yatak odasını (ancak yatağı değil ) paylaşmak . Ayrıca başın bir tarafında düz bir nokta oluşmasını önlemek için bebeğinizin başının pozisyonunu geceden geceye (önce sağa, sonra sola vb.) Değiştirdiğinizden emin olun.

 

Birçok yenidoğanın günleri ve geceleri "karışıktır". Geceleri daha uyanık ve uyanık, gün içinde daha uykulu olma eğilimindedirler. Onlara yardım etmenin bir yolu, gece stimülasyonu minimumda tutmaktır. Gece lambası kullanmak gibi, ışıkları düşük tutun. Gündüz bebeğinizle konuşmaya ve oynamaya ayırın. Bebeğiniz gün içinde uyandığında, konuşarak ve oynayarak onu biraz daha uzun süre uyanık tutmaya çalışın.

 

Yeni doğmuş bir bebeğe bakma konusunda endişeli olsanız bile, birkaç hafta içinde bir rutin geliştirecek ve bir profesyonel gibi ebeveynlik yapacaksınız! Sorularınız veya endişeleriniz varsa, doktorunuzdan sizin ve bebeğinizin birlikte büyümesine yardımcı olabilecek kaynaklar önermesini isteyin.

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Osman ALPER
Yorumlar
Haber Yazılımı