Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 20:22 Bu haber 582 kez okundu
 
Hilye-i Şerif'e 300 bin verdiler! Bakın o ne yapmak istiyor
Bolu'da ahşap sanatıyla uğraşan İsmail Şentürk, yaptığı hilye-i şerife için 300 TL'ye alıcısı çıkmasına rağmen satmak istemedi. Şentürk ise onu Ayasofya Cami-i Kebir'e hediye etmek istiyor.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Hilye-i Şerif'e 300 bin verdiler! Bakın o ne yapmak istiyor

Bolu'da belediyede memurluk yapan ve aynı zamanda ahşap oyma işiyle uğraşan İsmail Şentürk, 2 yılda emek verdiği Hilye-i Şerif'in 300 bin TL'ye alıcısı olduğu halde onu Ayasofya Camisi'n hediye etmek istiyor. 

 

 

“En layık olduğu yer Ayasofya’dır”

Yapımında herhangi bir makine kullanılmadığını ifade eden Şentürk, “Yapımında CNC dediğimiz makinelerle yapımı gerçekleştirilmemiş olup, el yapımıdır. Kenarlar Selçuklu-Osmanlı mimarisinde kullanılan motiflerle bezenmiş. El oymacılığıdır. Onun dışındaki bölümler kıl testereyle kesim ve ahşap kakma olarak yapılmıştır. İnşallah gerekli izinler alınabilir, Ayasofya’da bu eserimizi görebiliriz. Hep beraber bunun haklı gururunu yaşarız. Bizde bulunması artık uygun düşmemektedir. En layık olduğu yer Ayasofya’dır” şeklinde konuştu.

 

 

“300 bin lira verdiler”
Dünyada başka bir örneği olmadığını söylediği eserine 300 bin lira değer biçildiğini kaydeden İsmail Şentürk, “Hat yazılarak yapılmış örnekleri yakın ebatlarda yapılmakla beraber ahşap olarak yapılmış örneği bulunmuyor. Hilye-i Şerif tablomuza değişik zamanlarda sahip olmak isteyen insanlar oldu. Farklı farklı rakamlar geçti ama bunların arasındaki en yüksek rakam 300 bin liraydı. Biz bu tablomuzu satmayı o zaman düşünmedik. Şu an da düşünmüyoruz. Ayasofya bizim telli duvaklı gelinimizdir, gelinimize de böyle bir takı yakışır düşüncesindeyim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı