Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 18:24 Bu haber 276 kez okundu
 
Evde Koronavirüsü Tedavi Etmek
Koronavirüs (COVID-19) kulağa korkutucu geliyor ve bazı insanlar için, özellikle de altta yatan rahatsızlıkları olanlar için çok iyi olabilir. Ancak çoğu insan muhtemelen hafif bir koronavirüs vakasına sahip olacak.
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
Evde Koronavirüsü Tedavi Etmek

İşte evde hafif bir vakayı tedavi etmek için ihtiyacınız olan şey.

 

Koronavirüs İle Hastaysanız
Her şeyden önce EVDE KALIN! Bu, doğrulanmış bir vakanız olmasa da koronavirüs semptomlarınız olsa bile geçerlidir . Maryland'da bir koronavirüs testi yaptırma hakkında daha fazla bilgi edinin .

 

Pratik sosyal uzaklaşmayı mümkünse uzak evinizdeki diğer üyelerinin, özel banyolu bir odada kalarak. Bir banyoyu paylaşmanız gerekiyorsa, her kullanımdan sonra koronavirüs için temizlenmesi gerekecektir .

 

Ziyaretçiniz yok. Başkalarının yanında olmanız gerekiyorsa, bir yüz maskesi takın . Evinizdeki diğer kişiler ve siz de koronavirüse karşı korunmak için şu yolları uygulamaya devam etmelisiniz :

 

Ellerinizi sık sık yıkayın .
Hemen plastik astarlı bir çöp kutusuna attığınız bir mendile öksürün.
Sık dokunulan yüzeyleri her gün temizleyin; bazıları günde birkaç kez buna ihtiyaç duyabilir.
Bulaşık, havlu veya yatak takımı gibi kişisel eşyaları paylaşmayın. Giysilerinizin ve çarşaflarınızın iyice yıkandığından emin olun.
Ayrıca hastayken evcil hayvanlarla teması da sınırlamalısınız. CDC , hastalandığında virüs hakkında daha fazla şey öğrenilene kadar hayvanlardan uzak durmanızı önerir .

 

Belirtileriniz şiddetli hale gelirse, hastaneye gitmeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için doktorunuzu veya UMMS Hemşire Çağrı Hattını aramalısınız . Bu semptomlardan bazıları şunları içerir:

 

Nefes almada güçlük
Göğüste kalıcı ağrı veya basınç
Yeni kafa karışıklığı veya uyandırılamaz
Maviye dönen dudaklar veya yüz
Semptomlar yaşamı tehdit ediyorsa, hemen hastanenin acil servisine gidin .

 

Koronavirüs İçin İlaç Var mı?
CDC ve WHO'ya göre şu anda COVID-19 virüsünü tedavi etmek için herhangi bir ilaç veya aşılama yok. Şu anda lütfen şu anda koronavirüsü önlediğini veya tedavi ettiğini iddia eden hiçbir ürüne inanmayın. Ek olarak, antibiyotikler yalnızca bakterileri tedavi eder, bu nedenle bu virüsün tedavisinde etkili değildirler.

 

Ne yapabilirsiniz yapmak size mümkün olduğunca çabuk geri böylece tedavi belirtileri olduğunu. Vücut, virüslerle savaşmak için tasarlanmıştır ve çoğu insan için kendi başına başarılı bir şekilde çalışır.

 

Genel olarak sağlıklıysanız, vücudunuz muhtemelen birkaç gün sonra daha iyi hissedecek ve yeni koronavirüsten yaklaşık bir hafta içinde tamamen iyileşecektir. Ancak, yine de bir hafta kadar bulaşıcı olabilirsiniz, bu nedenle koronavirüsü alan herkes için önerilen 14 günlük bir karantina vardır.

 

Koronavirüs Belirtilerini Nasıl Tedavi Edebilirim?
Yeni koronavirüsün ana semptomları ateş, öksürük ve nefes darlığıdır.

Ateş İçin
Ateş düşürücü al. Ateşin çok yüksekse ya da seçersen ateş düşürücü alabilirsin. Asetaminofen genellikle tavsiye edilen şeydir. İbuprofen aynı zamanda bir ateş düşürücü olsa da, yeni koronavirüs ile birlikte alınmasının güvenli olmayabileceği konusunda bazı endişeler var. Kesin olarak bilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

 

Susuz kalmayın. Ateş genellikle terlemeye neden olur, bu da vücudunuzdan su kaybı anlamına gelir. Bol sıvı tüketin (tercihen su veya meyve suyu ve susuzluğunuzu artırabilecek soda veya yüksek şekerli içecekler değil). Kafeinli içecekler tavsiye edilmez.

Dinlenme. Virüsle savaşmak için vücudunuzun enerjiye ihtiyacı var. Sadece dinlenin ve bırakın vücudunuz işini yapsın.

 

Öksürük için
Gün boyunca içkilerinizi yudumlayın. Bu sadece boğazınızı nemli ve rahat tutmakla kalmaz, aynı zamanda nemli kalmanıza da yardımcı olur.

 

Çay veya et suyu gibi sıcak içecekler için. Bunlar solunum yollarını ısıtır, su ihtiyacını giderir ve boğazınızda ve üst solunum yolunuzda olabilecek mukusu parçalamanızı sağlar.

 

Sıcak çay veya sıcak suda bir çay kaşığı bal deneyin. Biraz bal, boğaz ağrısını yatıştırır. Ancak 1 yaşın altındaki çocuklar balı denememelidir.

 

Buharda nefes alın. Sıcak duş, nemlendirici, buharlaştırıcı veya diğer buhar yapma araçları kullanın. Boğaz ağrısını yatıştırır ve solunum yollarınızı açarak nefes almayı kolaylaştırır.

 

Tuzlu suyla gargara yapın. Yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, birçok insan tuzlu suyun boğaz ağrısına yardımcı olduğuna yemin eder. Denemekten zarar gelmez ve size yardımcı olabilir. 8 ons ılık suda 1 tatlı kaşığı tuz kullanın. Tükürdüğünüzden ve daha sonra lavaboyu dezenfekte ettiğinizden emin olun.

 

Dondurulmuş bir ikram yiyin. Soğukluk, ağrıyı uyuşturmaya yardımcı olabilir ve öksürükten dolayı ağrıyorsa boğazınızı rahatlatabilir.

Öksürük pastili, pastil veya sert şeker em. Bunlar ağzınızı ve boğazınızı nemli tutacaktır.

 

Öksürük ilacını dene. Çok fazla mukus içeren ıslak bir öksürüğünüz varsa, balgam söktürücü almak istersiniz. Kuru bir öksürüğünüz varsa, istediğiniz şey bir öksürük kesici. Doğru olanı seçtiğinizden emin olun.

 

Ağrı için asetaminofen deneyin. Bazen çok fazla öksürük ağrılı olabilir. Bir ağrı kesici, durumu hafifletebilir.

 

Nefes darlığı için
Yavaş nefes alın. İşleri yavaşlatmak, tekrar düzgün nefes almaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Rahatlama veya meditasyon tekniklerini deneyin. Bunlar vücudun sakinleşmesine ve daha düzenli nefes almasına yardımcı olur. Ek olarak, nefes darlığı yaşamak sizi endişeli hissettirebilir. Bu gevşeme teknikleri kaygı ile savaşmaya yardımcı olacaktır.

 

Önceden size bir inhaler reçete edilmişse, onu kullanmanız gerekebilir. Göğsünüzün nasıl hissettiğine ve inhalatörünüzün hangi semptomlar için reçete edildiğine dikkat edin. Başkasının inhalerini kullanmayın - sadece size reçete edileni kullanın. Her kullanımdan sonra ağızlığı dezenfekte ettiğinizden emin olun.

 

Çıkarımlar
Çoğu insan hafif koronavirüs semptomlarına sahip olacaktır. Bu virüsün tedavisi yoktur, ancak vücudunuzun virüsle savaşmasına yardımcı olacak semptomları tedavi etmenin birçok basit yolu vardır.


Çoğu insan birkaç gün sonra daha iyi hissedecek ve bir hafta içinde tamamen iyi hissedecektir. Bununla birlikte, yine de bulaşıcı olacaklardır, bu nedenle ilk semptomların görülmesinden itibaren 14 gün boyunca tecritte kalmaları gerekir.


Ateşi, öksürüğü ve nefes darlığını yukarıda listelenen tekniklerle tedavi edin ve kısa sürede kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Susuz kalmamak ve dinlenmek en çok yardımcı olacaktır.


Sevdiklerinizi de virüsü kapmaktan korumak için diğer insanlardan uzak durmayı ve iyi bir temizlik protokolü uygulamayı unutmayın.

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Leyla DUMAN
Yorumlar
Haber Yazılımı