Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 16:34 Bu haber 119 kez okundu
 
Dünyanın en pahalı ülkeleri arasında Türkiye kaçıncı sırada?
Yeni yapılan araştırmalara göre dünyanın en pahalı ülkesi belli oldu. Ajans Press’in CEOWORLD verilerini ve basında yer alan haberleri de değerlendirerek hazırladığı listede toplamda 132 ülke bulunuyor.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Dünyanın en pahalı ülkeleri arasında Türkiye kaçıncı sırada?

İlk 10 ülkeye bakıldığında ise ülkelerin büyük çoğunluğunun refah düzeyiyle en çok yaşanmak istenilen ülkelerin de yer aldığı Avrupa ülkeleri ve İskandinav ülkeleri olduğunu görüyoruz. Gerek nüfusu gerekse ekonomik durumu dikkate alındığında bu ülkelerin listede yer alıyor olması tesadüf değil.
 
 
İşte dünyanın en pahalı ülkesi:
 
 
 
Dünyanın en pahalı ülkesi hangisi?
Birkaç parametrenin işin içine girmesiyle birlikte değerlendirme yapılan araştırmada, dünyanın en pahalı ülkesinin İsviçre olduğu ortaya çıktı. İlk 5 ülkeye baktığımızda ise karşımıza İsviçre’nin ardından, Norveç, İzlanda, Japonya ve Danimarka çıkıyor.

 

 
Listede yer alan 132 ülkenin, konaklama, giyim, taksi ücretleri, kamu hizmetleri, internet durumu, market alışverişi, ulaşım ve dışarıda yemek yeme gibi pek çok değişken dikkate alındığı belirtiliyor. Bu listenin sonunda, yoksulluk sınırının oldukça yüksek olduğu Pakistan yer alıyor.
 

 

Türkiye’nin turistler tarafından çok sevildiği biliniyor. Peki, Türkiye bu listede kaçıncı sırada yer alıyor dersiniz? Paramızın döviz karşısındaki durumu da göz önüne alındığında en pahalı ülkeler sıralamasında Türkiye, 102’inci sırada yer alıyor ve listedeki diğer ülkelere göre nispeten daha ucuz bir ülke olduğu ortaya çıkıyor.
 
 
Bunun nedeninin Türk Lira’sın dalgalı bir şekilde seyretmesi olarak gösteriliyor. Bu verilerin yanında bir de Türkiye’nin geçim maliyeti endeksinin ise 34,7 olduğu aktarıldı.
 
 
Kaynak: ShiftDelete
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı