Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 09:00 Bu haber 1059 kez okundu
 
Cuma günü yapılması gerekenler nelerdir? Cuma günü neden önemli?
İslami bigiler... Bugün Cuma Günüdür, Dinim İslam Dinidir Mübarek Cuma sabahı duası nedir? Cuma gününde hangi ibadetler yapılmalı? Okunacak dualar ... Cuma günü yapılacak işler nelerdir... Cuma günü okunacak dua ve sureler! Cuma ibadetleri nelerdir? Peygamberimiz Cuma günü nelere dikkat ederdi? Cuma günü hangi dualar okunur ve nasıl ibadet edilir ... Cuma günü çekilecek zikirler neler? Cuma günü okunacak ... Bir Müslüman Cuma Günü Neler Yapmalı? Cuma akşamı okunması tavsiye edilen sureler! Cuma Günü Neden Mübarektir? tüm merak edilen bu soruların cevabı haberimizde...
DİNİ BİLGİLER Haberi
Cuma günü yapılması gerekenler nelerdir? Cuma günü neden önemli?

Görsel haber olarak sizin için derledik... 

Müslümanların ikinci küçük bayramı olarak da kabul edilen Cuma gününde yapılan ibadet ve dualar haftanın diğer günlerine nazaran daha hayırlı ve bereketlidir. Bu bakımdan Müslümanların Cuma gününü daha çok ibadet, dua ve zikirle geçirmeleri Allah katında da daha faziletlidir.

 

Cuma günü okuncak dua ve zikirlere haberimizin detaylarında ulaşabilirsiniz.

 

İşte tüm merak edilenler..  

 

Cuma Günü yapılması gereken şeyler nelerdir? Bu konu hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

 

Cevap: Cuma Günü Yapılması Gereken Şeyleri şöyle sıralayabiliriz. Öncelikle Cuma günü yeni ya da temiz elbise giyilmelidir. Bu konu ile alakalı şu bilgileri paylaşabiliriz.

 

Hazreti Aişe annemizden rivayetle efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır: Sizler, günlük iş takımınızdan hariç bir de cuma takımınız olsa ne kaybedersiniz? (Muvatta)

 

Efendimizin burada biz ümmetine söylemek istediği bir tanede olsa Cuma gününe ait bir elbise ayırmalıyız ve o gün o elbiseyi giymeliyiz. “Rasulullah’ın (s.av) cuma günü giydiği bir elbisesi vardı. Cumadan sonra onları katlar ve ertesi cumaya kadar kaldırırdı. (Taberani)

 

Efendimiz Cuma gününe o kadar çok değer vermiş ki Cuma günleri giydiği elbisesini diğer günlerde giymemiş biz Müslümanlara da Cuma günü için bir elbise ayırmamızı ve o elbiseyi giymemizi tavsiye etmiştir

 

ALLAH Rasulü (asm) yeni bir elbise giydiğinde, onu cuma gün giyerdi. (Ramuz el-Ehadis)

 

Cuma Günü Beden Temizliği Yapılmalıdır
Abdullah İbnu Ömer (ra) şöyle anlatıyor: “Rasulullah (asm) bize cuma günü yıkanmamızı emretti.” (Taberani)

Efendimizin hadisinden de anladığımız şudur ki Cuma günü gusül almak gerekir buluğ çağına eren tüm Müslümanlara Cuma günü gusül vacibdir. Cuma günü Misvak kullanmak ve güzel koku sürünmekte, vacibdir.

 

Cuma günü tırnak temizliği de yapılmalıdır. Mevla Teâlâ hazretleri Cuma günü tırnaklarını kesen Müslüman kulunu bidahaki cumaya kadar ve Cuma gününden sonra üç gün gelecek olan musibetlerden muhafaza eder. Ancak kişinin tırnakları fazla uzamışsa o zaman Cuma gününü beklememesi derhal kesmesi gerekir. (Buhari) (Mevahib-i Ledünniye)

 

Yeni Bir Eve Taşınılacaksa Cuma Günü Taşınılmalıdır
Efendimiz (s.av) kış olduğunda kışlığa geçmek için cuma gecesini bekler o gün taşınırlardı. Yaza girince de evine yine cuma gecesi taşınırlardı. Biz Müslümanlarda eğer bir eve taşınacaksak Cuma gününü beklemeli ve o gün taşınmalıyız ki o evden hayır görelim inşallah. (Mevahib-i Ledüniyye)

 

Cuma Namazına Hazırlık Yapmalıyız
Müslüman kişinin cuma günü yıkanması, daha sonra hiçbir kulun kalbini kırmadan mescide gitmesi gerekir yürüyerek gitmesi daha makbul olur. Eğer imam daha hutbeye çıkmamışsa, orada mescid namazını kılar eğer imam hutbeye çıkmışsa sessiz bir şekilde oturup güzelce hutbeyi dinlerse, o cuma tüm günahları affedilir, ayrıca bu güzel davranışları sonraki Cuma namazına kadarki günahlarına da kefaret olur inşaallah. (Ahmed b. Hanbel)

 

Bu konu hakkında şöyle buyrulmuştur: Kim cuma günü cemaati rahatsız ederek öne geçmeye çalışırsa cehenneme köprü yapılır. (Tirmizi)

 

Cuma Günü Kuran Okumak ve Efendimize, Salavat Okumak Gerekir
Cuma günü mümkün olduğu kadar kuranı kerim okunmalı özelliklede yasini şerif ve kehf sureleri okunmalıdır.  Ve çokça efendimize salâvatı şerif okunmalıdır. Efendimiz (s.av) Bu konu hakkında şöyle buyrulmuştur:

 

Kim cuma gecesi Yasini şerif suresini okursa o kişinin günahları bağışlanır. (Esbehani)

 

Kehf suresini okursa onun için ayağının altından gökteki bulutlara kadar bir nur parlar. Kıyamet Gününde onu aydınlatır ve iki cuma arasında işlenmiş günahları bağışlanır.

 

Efendimize selam getirmek, sırat üzerinde nurdur. Bir kimse cuma günü bana seksen kere salât getirirse, seksen yıllık günahları affedilir. (Ramuz el-Ehadis)

 

Cuma günü bana salâvatı çok okuyun. Çünkü o gün okunan salâvatlar şahitlidir. Melekler onlara şahitlik ederler. (İbni Mace)

 

Cuma Günü Kabir Ziyaretinde Bulunulur
Bu konuda Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: Kim cuma günü anne veya babasının veya onlardan birisinin kabrini ziyaret eder ve orada Yasin suresini okursa, günahları bağışlanır.

 

Mümkün mertebe kabir ziyaretlerimizi Cuma günü yaparsak efendimizin tavsiyelerine uymuş ve daha çok sevap kazanmış oluruz mevtalarımızın ruhu daha da şad olur ayrıca bu ziyaretten ötürü günahlarımızda bağışlanır inşallah (Suyuti)

 

Cuma Günü Neden Mübarektir?

 

İslamiyet dinine göre en faziletli gün Cuma günüdür. Cuma günü yapılan duaların, kılınan namazların ve okunan Kur'an-ı Kerim'in daha fazla sevabı vardır. Peki, Cuma gününü diğer günlerden ayıran nedir; Cuma günü neden daha mübarektir?

 

Cuma Günü Neden Önemli?
Cuma günü Müslümanların bayramıdır. Çünkü Adem o gün yaratılmış, o gün cennete yerleştirilmiş ve o günde cennetten çıkartılmıştır.

 

Demek ki Cuma günü, insanlığın ilk yaratıldığı, cennete yerleştirildiği ve yeryüzü halifesi olduğu bir gün olduğu için insanların bayramı olmuştur.

 

Çeşitli hadiselere göre Cuma, haftalık ibadet olarak öncelikle Yahudi ve Hristiyanlara taktir edilmiş ancak onlar bu konuda kanaat getirmemişler. Yahudiler için Cumartesi Hristiyanlar için de Pazar günü dini bayram olarak bilinir. Cuma günü ise Müslümanların önemli bir bayramıdır.

 

Yapılan İbadetler Kabul Ediliyor
Bu gün yapılan dualar, kılınan namazlar ve okunan Kuranı- Kerim daha hayırlı. Müminlerin yaptığı iyi niyetli dualar hayırlara ulaşıyor.

 

Cuma Namazı Erkekler İçin Şarttır.
Cuma günü Müslüman’ın bayramıdır. Bugün mümin heyecan içinde uyanmalı, kişisel temizliklerini yapmalı ve camiye gitmelidir. Öğle ezanı öncesi hutbe dinleyen ve namaz kılan kimse önceden işlemiş olduğu günahların affedilir (Buhari, Cuma 19) Bu günü önemsemeden üç Cuma art arda terk eden kimsenin kalbi mühürlenir. Müslümanların kalabalık bir şekilde birleştiren bu mübarek gün hacc-ı ekber  (büyük hac) olarak adlandırılır.

 

Cuma Günü Yapılması Gereken Kişisel Temizlikler
Boy abdesti almak (bazı alimlere göre farzdır)
Tırnak kesmek, dişi fırçalamak ya da misvakla temizlemek
Güzel ve temiz elbiseler giyinmek
Güzel kokular sürmek

 

Cuma günü ile ilgili ayetler
- Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. (cum'a suresi / 9)

 

- Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz."(Cum'a sûresi (62), 10 )

 

Cuma günü ile ilgili hadisler
- Allah indinde günlerin seyyidi Cumadır. O, kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir.) (Buhari)

 

- Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurdu: Cuma günü melekler mescidin kapılarına oturur, insanları geliş sırasına göre yazarlar. İnsanlar o gelişlerine göre; deve bağışlamış, sığır bağışlamış, koyun bağışlamış, tavuk bağışlamış, serçe bağışlamış ve yumurta bağışlamış kimselerin sevabı gibi sevap kazanırlar. (Buhari, Cuma: 31; Müslim, Cuma: 7)

 

- Ümmetinin bayramları içinde Cumadan daha kıymetli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldir.) (Deylemi)

 

- Semure (r.a)’den rivayete göre, şöyle demiştir: Peygamberimiz ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: Kim, Cuma günü abdest alırsa; ne güzel yapmıştır. Kim de guslederse, daha değerli bir iş işlemiş olur. (Müslim, Cuma: 1; Tirmizi, Cuma: 356)

 

- Allah c.c, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cumayı farz kıldı. Adil veya zalim bir imam, başkan zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cumayı terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.) (İbni Mace)

 

- Günlerin en kıymetlisi Cumadır. Cuma günü, bayram günlerinden ve aşure gününden daha kıymetlidir. Cuma, dünyada ve Cennette müminlerin bayramıdır.) (Riyadun-nasıhin)

 

- Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (a.s) o gün yaratıldı, o gün Cennete konuldu ve o gün Cennetten çıkarıldı. (Müslim, Cuma: 5; Tirmizi, Cuma: 353)

 

Sonuç Olarak;

Allah kullarına armağan ettiği bu bayram sayesinde bu günün anlam ve öneminin farkında olup bu faziletleri yerine getiren Müslümanlara günahlarından kurtulmak için önemli bir şans ihsan etmiştir.

 

“Cumanız Mübarek Olsun” söylemi yerine, “Cuma Zaten Mübarektir.

 

Sizler Cuma ile Birlikte Mübarek Olasınız.” demek daha doğru olur.

 

Cuma Günü Okunacak Esmalar..
İmam-ı Gazali'ye göre Cuma günü bin kere Ya Allah diye okuyanlar evliyalar sınıfına katılırlar.

 

Yine Cuma günü namazdan önce yüz defa “Ya Allah, Ya Hu” diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir.

 

Cuma namazından sonra yüz defa “Ya Rahman” diyenler unutkanlıktan ve gafletten kurtuldukları gibi kalpleri de nurlanır.

 

Cuma namazından sonra yüz defa “Ya Gaffar” ism-i şerifini okuyanlar affa mağfirete mazhar olurlarCuma günü akşama doğru “Yâ Veliyy” ism-i şerifini okuyanların hayırlı dilekleri kabul olunur.

 

Cuma gecesi 1000 defa “Yâ Muhsî” ism-i şerifini okuyanın kıyamet gününde hesabı kolay olur.

 

Cuma günü 1000 defa “Yâ Vâlî” ism-i şerifini okuyarak dua edenin duası kabul olur, işleri kolaylaşır.10 hafta süreyle Cuma günleri onar defa “Yâ Ganiyy, Yâ Muğni” ism-i şeriflerini okuyan zengin olur.

 

Cuma geceleri 100 defa “Yâ Dârr” ism-i şerifini okumaya devam eden Cenabı Hakka yakın olur ve zarar verici şeylerden emin olur.

 

Cuma namazından sonra yüz defa “Yâ Gafur” ism-i şerifini okuyanlar af olunur.

 

Cuma namazında hutbe esnasında yüz defa “Ya Basîr” ism-i şerifini okuyanı Cenab-ı Allah hidayete erdirir, kalp gözünü açar.Cuma Günü “YA VELİYYÜ YA ALLAH” esmasını (1000) defa zikreden kişi her istediğine kavuşur.

 

Cuma günü “LA İLAHE İLLALAHÜ’L MELİKÜ’L HAKKU’L- MÜBİN” (200) defa zikreden Kişi Allah’tan ne isterse verilir.

 

Cuma günü Sabah “YA-RAKİB” esması (312) defa zikrederek istegini Allah’a bildirrisen istegin kabul olur.

 

Cuma Günü Okunacak Dualar.
Cuma günü ikindi namazı ile güneş batmasına kadar olan zaman diliminde Allah’dan isteyin.

 

Dua edin.Cuma günü”La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdi ya zel celali vel ikram”” bu dua ile dua eder ve Allah’dan isterse ,Allah mutlaka duanıza karşılk verir.

 

Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala “Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et” ismini (100) defa tekrarlayıp sonrada dileğinizi dileyin, sıkıntınız gider,huzur vr rahata erersiniz.

 

♦ Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-dan rivâyet olunduğuna göre Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz Hazretleri buyurmuşlardır ki: "Cum'a gününde bir saat vardır.

 

Allah'ın kullarından bir müslim namazda ve kıyamda iken Allah Teâlâ'dan niyâz ile bir şey isteyip duâsı o saate tesadüf ederse Allah teâlâ Hazretleri o kimsenin dileğini verir." Böyle buyurduktan sonra mübarek küçük parmağının ucuna işaret buyurdu. (11) Cum'a gününün içindeki saat, küçük parmağına nisbetle parmağın ufak ucu ne kadar ise, güne nis-betle o kadar az bir müddetdir ki o saat içinde her halde duâ müstecâb olur demektir.

 

Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretleri: 'Cum'a günü, ibâdet ve ezkâr ile mü'minle-rin kalbi mesrûr olacak bir bayram günüdür' (12) buyurmuşlardır. -"Size bir sûre haber vereyim mi ki, azameti semâ ile arz arasını doldurmuş, onu yetmişbin melek teşyî' etmiştir? O sûre Kehf süresidir.

 

Kim cum'a günü bu sûreyi okursa Allah onu öteki cum'aya kadar bu sûre ile mağfiret eder, sonunda üç gün de ziyâdesi vardır.

 

Ve semâya ulaşan bir nûr verilir ve Deccal'in fitnesinden muhafaza edilir.

 

Yatacağı vakit bu sûrenin sonundan beş âyet okuyan hıfz olunur ve gecenin istediği vaktinde kaldırılır." (13) "Ey Rabbim! Perşembe günü ümmetimin erkenden yaptığı işleri bereketli kıl." (14) Hadîsin şerhinde deniliyor ki, bugünün evvelinde bir ihtiyacını tedarik etmek, nikâh akdetmek ve bunun gibi mühim işler sünnettir.

 

"Cum'a gününde; Yani perşembeyi cumaya bağlayan gece iki rek'at namaz kılıp Fâtiha'dan sonra onbir defa Zilzâl Sûresini okuyan kimseyi Allah Teâlâ kabir azâbından ve kıyâmet korkularından emin kılar. " (15)

 

"Şu duâ ile cum'a günü herhangi bir saatte dua edilirse sâhibine muhakkak icâbet olunur." (16) ♦ "Cum'a gününde bir saat vardır, mü'min bir kul namazda duâ ederken Allah 'dan bir şey ister ve o saate denk gelirse Allah muhakkak ona icâbet eder.

 

Ashab-ı kirâm: 'Bu saat hangi saatdir yâ Resûlellah" dediklerinde: "İkindi namazı ile güneş batması arasındaki vakittir." buyurdular. "Cum'a namazından sonra daha oturduğu yerden kalkmadan yüz defadiyen kimsenin yüzbin günâhını, ana ve babasının da yirmidörtbin günâhını Allah mağfiret eder." (17)

 

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki: (Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurlaaydınlanır.

 

İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.) [Tergib](Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni](Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsanedilir.) [Taberani](Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.) [İsfehani] (Cuma günü gusledenin günahları affolur.) [Taberani](Cuma günü sabah namazından önceEstagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh, okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.) [İbni Sünni](Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahüteâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.)Cuma gecesi iki rekat namaz kılıp, her rekatta bir Fatiha, bir Ayet-el Kürsi, 15 İhlas okuyup selam verdikten sonra bana bin salevat okuyan, beni rüyada görür.”Cumâ namazından sonra şu duâyı okumak müstehabdır: Allahümme yâ ganiyyü, yâ hamîdü, yâ mübdiü, yâ mu’îdü, yâ rahîmü, yâ vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke.

 

Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, Mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allahım.

 

Beni halâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düşürme.

 

Fadlınla, ihsân ederek beni Senden başkasına muhtâc etme! demektir.

 

Bu duâya devam edenleri Allahü teâlâ başkalarına muhtâc etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır.

 

Abdullah bin Ömer buyurdu ki: Hâceti olan bir kimse çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri oruç tutsun.

 

Cuma günü temizlenip namaza gitsin. Az veya çok sadaka versin. Namazdan sonra şu duâyı okursa Allahü teâlâ’nın izni ile duâsı kabûl olur.Allahümme innî es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm.

 

Ellezî lâ ilâhe illâ hû. Âlimül ğaybi veşşehâdeti hüverrahmânürrahîm.

 

Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Ellezî meleet azametühüsse-mâvâti vel arde.

 

Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm.

 

Ellezî lâ ilâhe illâ hüve ve anet lehül vücûhü ve haşe’at lehül ebsâru ve veciletil kulûbü min haşyetihi en tusalliye alâ Muhammedin ve en tu’tînî hâcetî, diyerek hâcetini söylemelidir.

 

Hacet'lerin Kabulü için Cuma Günü Okunan Güzel Bir Dua: La İlahe İllallah Cumanın Sebebiyle, Muhammedün S.A.V Resulullah GerekYüzünün Gölgesiyle Dünya Ve Ahiret Muradımı Ver Melekler Duasıyla YaVedüdüm, Sensin Maksudum, Kulhuvallahu Ehad Binbir Kere Ya Samed CennetKapılarını Aç Benim Günahımdan Geç Benim Günahım Var İsa Senin GibiHakk’ım Var Muhammed Aleyhisselam Gibi Dostum Var İlahi Kabre VardığımGece Lutfeyle Yalnız Kaldığım Gece Bilmediğimi Bildir Kabrimi Nur İleDoldur Kevser Şarabına Bandır Ulu Cemal’ini Göster Estağfiruliahİstiğfarın Ben Zayıf Günahkar Kulun Ya Celil Ya Cabbar Sen Bağışla Günağımı Ya Settar.

 

İlahi Cennetini Cemal’ini Göster Bana Gece GündüzYalvarırım Sana Dünya Ve Ahiret Muradımı Ver Bana Rabbim Allah FikrimZikrullah Kalbimin Nuru Resulullah Evvelim Allah Ahirim Allah La İlaheİllallah Muhammedün S.A.V ResulullahCuma Günümüz Var İslam Dinimiz Var Muhammed S.A.V Gibi Şahımız VarAllah Dedim Dostum Dedim Doksandokuz İsmine Mühür Vurdum ÜstüneEstağfirullah Ve Etübü İleyh, Sırrım Subhanım Allah, Derdim DermanımAllah, Gafil Kulun Gama Düşmüş, Yetiş İmdadına Ya Muhammed.

 

Kulhuvallahü Ehad; Binbir Kere Ya Samed, Keremler Şahı Muhammed, UmarımSenden Şefaat.

 

Muhammed Mustafa Sözüm, İhlas-I Şerifle Yundu Yüzüm,Ayet-El Kürsi Hakkı İçin Sen Kabul Eyle Sözüm.

 

Bugün Cuma Günüdür, Dinim İslam Dinidir.

 

Dinim İslam Olduğuna Yedi Binin Nısfına Mühürledim Üstüne. La İlahe İllallah.Üç Muradım Var Allahım, Biri Cennet, Biri Muradımın Kabulünü Bilmek, Biri Didarını Görmek Cemal’ini Göster Bana Cennetine Davet Et Allah’ımKalbimizde Kanaat Kabrimizde Rahatlık Sıratta Selamet Tatlı CanımızSana Emanet Son Nefesimizde Selametler İhsan Eyle Kabir DualarımızıAsan Eyle Cennetinle Cemal’ini Cümleyle Beraber Banada Nasip Eyle Laİlahe İllallah Selalar Duası İçin , Muhammedün S.A.V Resulullah Arş-IGölgesi İçin Selalar Duası İçin Bir Allah İsmi Ya Celil Etme SefilGönder Delil İlahi Yarabbi Hacetimizi Rahmet Deryasına Ulaştır DuayaAçılan Elleri İcabete Eriştir Allah’ım Senden Başka Kimsemiz Yoktur Laİlahe İllallah Arş-I Alaya Muhammedün S.A.V Resulullah Şükür Mevlaya Gani Allah Dualarımızın Kabul Olmasını Dileriz Ya Rabbi Ya Rabbena HerHalimiz Malumdur Sana İnayet Eyle Yüzbinkere Hamd Ederiz Sana Cennet-İAla’da Cemalini Göster Bize La İlahe İllallah Günahlarımızı AffeyleMuhammedün S.A.V Resulullah Makamımızı Nur Eyle İalahi Ya Rabbim SonNefesimizde Kendimize Hakim Olamadığımız Zaman Bu Duayı Sana Emanet Ediyoruz Erde Geçte Dağda Taşda Sen Yetiştir Son NefesdeYa Muhammed Salatu Sala’ya Yolladım Mevla’ya Sen Bizim Muradımızı VerAllah’ım Gelecek Cumaya La İlahe İllallah Ve Celle Celalühü Edası İleMuhammedün S.A.V Resulullah Gölgesi İle Rabbim Muradımızı Ver Melekler Duası İleLa İlahe İllallah Kalbimizi Karartma La İlahe İllallah RızkımızıAzaltma La İlahe İllallah Kabrimizi Daraltma La İlahe İllallah Senden Başka Kapı Arartma La İlahe İllallah Sabır Muhammedün S.A.V ResulullahAzapsız Kabir Nasip EyleAllah’ım Bizi Affeyle.

 

Her Derdimizi Defeyle Rızkımızı Bol EyleKabrimizi Nur Eyle Kabre Girdiğimiz Zaman Sual Meleklerini Asan Eyle Evvelim Allah Ahirim Allah Kalbimde Beytullah La İlahe İllallah Muhammedün S.A.V Resulullah EşhedüEnla İlahe İllallah Ve Eşhedü Enna Muhammeden Abduhu Ve Resuluhu Diyerek Çene Kapamak Nasip Eyle Allah’ım Şeytanın Şerrinden DüşmanınMekrinden Bilhassa Nefsimizin Şerrinden Kabirdeki Yılanlardan Ölümün Dehşetinden Kabrin Dehşetinden Sıratın Zulmetinden muhafaza eyle ÖLÜMÜNHAYIRLISINI ÜÇ AYLARIN BİRİSİNİ YASİN’İN YARISINI OKURKEN ÖLMEYİ NASİP EYLE YARABBİ..

EL FATİHA...

 

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Leyla DUMAN
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı