Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 14:25 Bu haber 530 kez okundu
 
ÇORUM MÜZESİ VE UYGULAMA EĞİTİM MERKEZİ
ÇORUM APPLICATION TRAINING CENTRE AND MUSEUM
KÜLTÜR-SANAT Haberi
ÇORUM MÜZESİ VE UYGULAMA EĞİTİM MERKEZİ

19. yüzyıl tipik mimarî özelliğinde olan Çorum Müzesi binası, ilk olarak 1914 yılında hastane olarak yapılmış, sonra Ziraat Mektebi, Sıhhat Mektebi, Sanat Mektebi, Ticaret Lisesi, Makine Yüksek Okulu ve Atatürk Lisesi olarak kullanılmıştır. 1988 yılında geçirdiği yangın sonucu hasar gören bina, 1989’da onarım çalışmalarına başlanarak, 2003 yılında yeni Çorum Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

 

Müzenin zemin oturum alanı 900 m2, toplam kapalı inşaat alanı 3.000 m2 ve arsa alanı ise 10.000 m2’dir. İkisi asma kat olmak üzere 4 katlı düzenlenen Arkeoloji Salonu’nda kronolojik sergileme yapılmaktadır. Müzenin Arkeoloji Salonu’nda, Alacahöyük ve Kuşsaray kazılarında bulunmuş Kalkolitik Çağ eserleri, Erken Tunç Çağı Alacahöyük ve Resuloğlu kazı buluntuları sergilenmektedir. Ayrıca Hitit kralı II. Tuthaliya’ya ait ünik bronz kılıç, UNESCO tarafından Dünya Belleği Listesi’ne alınan Hitit Dönemi’ne ait çivi yazılı tabletler, Boğazköy-Hattuşa ve Ortaköy-Şapinuva kazılarında bulunan bullalar ile çivi yazılı tabletler sergilenmektedir. Pazarlı, BoğazköyHattuşa ve Alacahöyük’te bulunmuş Frig Dönemi eserlerini Helenistik, Galat, Roma ve Doğu Roma Dönemi seramik, cam ve madenî eserlerin teşhiri takip etmektedir.

 

Müze bahçesinde ise mezar taşları, mil taşları, sütun ve büyük boy erzak küpleri sergilenmektedir. 2011 yılıda Bakanlığımız tarafından, Çorum Valiliği’nin katkılarıyla müzenin bir bölümünün teşhir-tanzimi yenilenmiş ve uygulama eğitim merkezi yapılmıştır. Bu kapsamda müzede Alacahöyük mezarı ölü gömme töreni sanal olarak canlandırılmıştır. Boğazköy-Hattuşa, Alacahöyük, Ortaköy-Şapinuva, YörüklüHüseyindede’de bulunan kabartmalı vazolar hakkında ziyaretçilere interaktif olarak bilgi verilmektedir. Ayrıca Hitit mimarîsi sergi alanında Hitit arabası ile Hitit başkenti Hattuşa ören yeri sanal olarak gezilebilmektedir. Uygulama Eğitim Merkezi’nde Ankara Üniversitesi’nin katkılarıyla çocuk eğitim atölyeleri, çocuklara yönelik sergi salonu, drama odası, Hitit evi, kız-erkek öğrenciler için 10’ar kişilik yatakhane gibi mekânlar oluşturulmuştur.

 

Ülkemiz müzeleri içinde ilk kez Çorum’da hayata geçirilen müzenin Uygulama Eğitim Merkezi, interaktif uygulamalar ve teşhir-tanzim çalışmalarının tamamlanmasından sonra 26 Kasım 2011 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı