Haber Detayı
09 Ocak 2021 - Cumartesi 07:51 Bu haber 194 kez okundu
 
Ceviz Yetiştiriciliği Nedir?
Ceviz tarımı, ülkemizde son yıllarda oldukça rağbet gören tarım alanlarından birisidir. Kazançlı bir yatırım olan ceviz satışı, günümüzde birçok tarımcı tarafından değerlendirilmektedir.
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
Ceviz Yetiştiriciliği Nedir?

 Ancak ceviz yetiştiriciliği konusunda tür seçimi, bağlı olunan iklime göre değişen bir durumdur. Bu nedenle İç Anadolu’da tavsiye edilen Chandler ceviz üretimi hakkında bu yazıda bilgi alabilirsiniz.

 

Chandler ceviz nedir?

 

Ceviz tarımı konusunda çeşitler arasında seçim yapmak çok önemlidir. Yabancı ceviz çeşitlerinden birisi olan Chandler ceviz yetiştiriciliği, ülkemizin birçok bölgesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Zira Chandler ceviz yetiştiriciliği, ülkemizdeki karasal iklim türüne daha fazla uyum sağlayan bir ceviz türüdür.

 

Ankara Üniversitesi Kış Soğuğuna Dayanıklılık Testi konusunda en dayanıklı ceviz türü olan Chandler, nisan ayından sonra mayıs ayına kadar çiçeklenir. Bu sayede daha hızlı çiçek tutma özelliğine sahiptir. Bu durum, daha fazla göz oluşmasına ve daha fazla meyve elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle de Fernor ve Franquetta çeşitlerine göre daha az kuruyan Chandler türü, bu konuda tarımcılara büyük avantajlar sunmaktadır.

 

Fransız türlerine göre karasal iklime daha fazla uyum sağlayan Chandler, özellikle de yüksek rakımlarda daha dayanıklı sonuçlar sağlamaktadır. Dona karşı dayanıklı olan Chandler, özellikle de mart ve nisan aylarında meydana gelen don olaylarına karşı da daha geç kurur. Fernor türüne göre bu nedenle Anadolu’nun yüksek rakımlı kesimlerinde Chandler tercih edilir. Sonuç olarak Chandler türü ceviz yetiştiriciliği, diğer türlere göre daha fazla hasat elde etmenizi ve daha fazla kar elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Ceviz dikiminde nelere dikkat edilmelidir?

 

Genel olarak ceviz yetiştiriciliği konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar, Chandler konusunda da geçerlidir. Özellikle de toprak seçimi, Chandler cevizinden alacağınız verimi etkileyen en önemli unsurlardandır. Kireçli ve suya ulaşım açısından verimsiz topraklar, hangi tür olursa olsun ceviz  yetiştiriciliği konusunda olumsuz sonuçlar almanız neden olacaktır. Toprağın mineral açısından zengin olması ve iyi sulama koşullarının bulunması ise cevizlerin daha sağlıklı büyümesini sağlar ve ağaç ya da dönüm başına tonaj değerinde de artış meydana gelir.

 

Chandler ceviz  yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, gübreleme konusudur. Potasyum gübreleri hem zamanında hem de ölçülü bir şekilde verilmelidir. Zamansız ve ölçüsü fazla kaçan gübreler, ağaçta hasar oluşmasına neden olabileceğinden beslenme programının da maksimum seviyede takip edilmesi gerekir. Planlanan aylarda sulama yapılmalı ve gereken ilaç desteği vakit kaybetmeden sağlanmalıdır. Ceviz sulama programı sıcaklığa ve yağışa göre hesaplanmalıdır.

 

Chandler ceviz yetiştiriciliği konusunda bir diğer önemli husus da dikim planıdır. Araziye göre değişen dikim planı, tercihe göre sık ya da geniş dikim çeşitleriyle oluşturulabilir. Arazı genişse, 8x8 ceviz dikimi daha faydalı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak eğimli ve küçük arazilerde daha sık dikimler yapabilirsiniz. Bu durumda da ilerleyen süreçlerde bazı ağaçları kesmeniz gerekebilir.

 

Chandler ceviz dikimi karlı mıdır?

 

Chandler ceviz yetiştiriciliği, ülkemizde en karlı ceviz tarımı çeşitlerinden birisidir. İyi yetiştirilmiş ve bakımı gerçekleştirilmiş bir Chandler cevizi, yaşına bağlı olarak da yüksek verim sağlayacaktır. Ortalama 9 yaşındaki bir Chandler cevizinden ağaç başına ortalama 15 ile 20 kilo arasında ceviz elde edebilirsiniz. Dikim sıklığına göre de dönüm başına elde edeceğiniz tonaj miktarı değişiklik gösterecektir.

 

Ceviz tarımı devlet desteği

 

Ceviz bahçesi kurulumu maliyetli bir iştir. Bu nedenle ceviz yetiştiriciliği konusunda devlet desteği almak isteyenlere bu destek sağlanabilir. Özellikle de projeleri onaylanan çiftçilere ceviz tarımı konusunda birçok alanda destek verilmektedir. Eğer ceviz tarımı devlet desteği almak istiyorsanız, bulunduğunuz ilin Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Başvuru sonrasında arazi incelemesi yapılır ve birçok kritere göre devlet desteği sağlanır. Bu kriterler arasında:

 

  • Cevizin dikim sıklığı
  • Ceviz dikilecek arazinin eğimi ve büyüklüğü
  • Elektrik ve su olanakları
  • Ceviz yapılacak arazinin toprak yapısı

 

gibi kriterler yer almaktadır. Eğer arazi ceviz yetiştiriciliğine elverişliyse, dönüm başına değişen oranlarda devlet desteğinden faydalanabilirsiniz. Dönüm başına ortalama olarak bin lira gibi bir destek sağlanması, ceviz tarımı konusundaki teşvikin de artırılmasını sağlamaktadır. Ek olarak ceviz  yetiştiriciliği hakkında bolca okuyarak bu konuda hakkında daha fazla bilgi edinmeniz ve daha bilinçli tarım yapmanız sağlayacaktır. chandlercevizyetistir.com’a tıklayarak kayanakçalı bilimsel ceviz üretimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı