Haber Detayı
24 Ağustos 2020 - Pazartesi 12:00 Bu haber 291 kez okundu
 
Bahçeli'den keşfedilen doğal gaz açıklaması!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Karadeniz'de bulunan doğal gaz yatağı ekonomik güvenliğimizi sağlam esaslara bağlarken stratejik gücümüze de güç katacaktır" dedi.
GÜNDEM Haberi
Bahçeli'den keşfedilen doğal gaz açıklaması!

MHP lideri Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, 21 Ağustos Cuma günü Türk milletini sevince boğan tarihi bir gelişmenin bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından paylaşıldığını bildirdi. Fatih sondaj gemisinin, Karadeniz Tuna-1 Bölgesi'nde 320 milyar metreküplük doğal gaz yatağı bulduğunu anımsatan Bahçeli, bunun Türkiye adına göz kamaştırıcı bir kazanım olduğunu vurguladı. Bahçeli, şunları söyledi:

 

 

"Bilhassa doğal gazda ithalata bağımlılık oranımızın yüksekliği bilinen bir gerçektir. Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılık oranının yüzde 72 düzeyinde olması elimizi zayıflatırken bütçe dengesini ve ödemeler bilançosunu olumsuz şekilde etkilemektedir. Karadeniz'de bulunan doğal gaz yatağı ekonomik güvenliğimizi sağlam esaslara bağlarken stratejik gücümüze de güç katacaktır. Ülkemizin kalkınması, gelişmesi, zenginleşmesi; ekonomik risklerin azalarak refahın istikrarlı artışı ve nihayetinde adaletli dağıtımı vicdan sahibi her insanımızı memnun ve mutlu edecektir. İlave olarak kronik sorunların çözümünde değerli ve önemli bir katkı sunacaktır. Enerjide yeni rezervlerin ve zengin yatakların bulunması hem kasamızı dolduracak hem de kesemizin bereketini artırarak başkalarına duyulan ihtiyacı azaltacaktır. Geldiğimiz bu aşamada, sondaj gemilerimiz egemenlik haklarımızdan mülhem Akdeniz ve Karadeniz'de bulunan doğal kaynakları her türlü zorluğa direnerek, dış baskıları bertaraf ederek arayış halindedir. Çıkarılmayı bekleyen daha pek çok rezerv olduğu bilinmektedir. Doğal gaz ve petrole ödediğimiz milli servetten yapılacak yüksek meblağlı tasarruflar kuşkusuz ülke ekonomisiyle birlikte vatandaşlarımıza da rahat bir nefes aldıracaktır."

 

 

'BAZILARININ UYKULARINI KAÇIRMIŞTIR'

Bahçeli, Türkiye'nin diriliş azminden ürken, parlak ufuklara ulaşma amacından rahatsız olanların, bulunan doğal gaz yatağını karalamaya, küçük göstermeye, değersizleştirmeye kalkıştığını belirtti. Karadeniz'de belirlenip üretime ve ticarileşme aşamasına geçecek doğal gaz kuyusunun kötü niyetlilerin ipliğini pazara çıkardığını bildiren Bahçeli, "Milli kazanımlara üzülüp kayıplara sevinen güruhun Türkiye sevgileri buharlaşmış, tutsaklık ruhlarına işlemiştir. Her yapılanda kusur arayan, Türkiye'nin ayak bağlarından kurtuluşundan devamlı huzursuz olan menhus ve menfur çevreler milletimize husumet besleyen karanlık odaklardır. Malum zihniyetler kimi zaman dış mihrakların kalem tutan eli, kimi zaman da söz söyleyen ağızları olmuşlar, fakat bir türlü adamlık hüviyetini kazanamamışlar, milli ve yerli duruş gösterememişlerdir. 2019 yılında ödediğimiz 41,6 milyar dolarlık enerji faturasının önümüzdeki yıllarda inişe geçecek olması bazılarının uykularını kaçırmıştır. Üstelik doğal gazda kendi kendimize yetme hedefinden dolayı kâbus görmeye başlamışlardır. Gazın doğalını beğenmeyenler, Türkiye düşmanlarının suni ve süfli gazıyla iftira ve isnat yarışına giren ayıplı ve utanmaz yüzlerdir. Bunların budanmış kimliğini ve bozuk kişiliğini son günlerde yapılan açıklama ve yorumlardan açık seçik görmek mümkündür" diye konuştu. 

 

Kaynak: (Ajanslar) - Ajanslar Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı