Haber Detayı
07 Aralık 2020 - Pazartesi 09:48 Bu haber 294 kez okundu
 
Amasya Müzesi
Amasya Müzesi
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Amasya Müzesi

AÇIKLAMA

1884 yılında Bolu Mutasarrıfı İsmail Kemal Bey tarafından yapımına başlanan ancak yarım kalan Bahriye Mektebi’nin (Denizcilik Okulu) onarımına 1976 yılında başlanmıştır. 1982 yılında onarımı tamamlanarak ziyarete açılan müzede yer alan eserlerin büyük bölümü Amasra ve çevresine aittir. Sergilenen eserler Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerini kapsamaktadır.

 

Mezar Steli

Mezar başlarına veya üzerine dikilen uzunca dikdörtgen levha ya da blok taşlardır. Stel üzerinde ölüyü tanıtan yazı veya kabartma resim bulunur. “67 yıl yaşayan (ben) Agathos oğlu Demotrios (arazinin) doğu bölümünde görünen mezar anıtındaki lahdi ve steli yaptırdım. Karım Aeliane de orada gömülü (gömülüdür).Oğullarım Menadros ve Iulianus Aelianus Demetrios’tan ise dindarlığa dönmelerini benim için ve anneleri için istiyorum; 76 yıl yaşadı. 254 yılı (M.S. 184) Daeisios ayının 4’ü.”

 

Arkeoloji Salonu

Tunç Çağına ait ok uçları, Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pişmiş toprak eserler, cam eserler, takılar, metal buluntular, Bizans Dönemi’ne ait metal buluntular, İkonalar, Grek, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait sikkeler sergilenmektedir.

 

Etnografya Eser Salonu

Çoğunluğu Bartın, Amasra ve çevresinde yaşamış insanlara ait yöresel kıyafetler, takılar, bakır kap kacak, silah, kılıç gibi eserler yer almaktadır. Silikon manken üzerinde Amasra’ya özgü kıyafetler sergilenmektedir. Ayrıca İstanbul Saray matbaasında basılmış, Akdeniz Haritası yer almaktadır.

 

Bahçe

Müzemize ait bahçede, mermerden yapılmış mimari elemanlar, lahit, mezar taşı, sunak, heykel gibi eserlerin yanında Büyük pithoslar, amphoralar, Osmanlı Dönemi’ne ait top ve çapa bulunmaktadır.

 

 

BİLGİLENDİRME
Yaz Dönemi
1 Nisan - 1 Ekim
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 17:00
Kış Dönemi
1 Ekim - 1 Nisan
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 16:00
Kış Dönemi: 17:00
Kapalı Günler
Cumartesi,Pazar
Adres: Mustafa Kemal Paşa Caddesi No:91
E-mail: amasyamuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 03582184513
Tel 2:

 

Giriş Ücreti : 10 TL - Durum : AÇIK, Hafta sonu kapalıdır.
 
 
 
 
Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı