Haber Detayı
29 Kasım 2020 - Pazar 16:13 Bu haber 198 kez okundu
 
Aksaray Müzesi
Aksaray Müzesi 1969 yılında Zinciriye Medresesi’nde müzecilik faaliyetlerine başlamıştır.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Aksaray Müzesi

2006 yılındatamamlanan sekizgen plan üzerine üç katlı olarak inşa edilen yeni binasına taşınmıştır. 2013 yılında kronolojik sıralamaya göre düzenlenmiş yeni teşhiri ile hizmete açılmıştır. Akeramik Neolitik dönemden, M.S.19. y sonuna kadar olan dönemlere ait eserler altı teşhir salonu ve bahçede sergilenmektedir. Müzede 15.354 adet eser bulunmaktadır.

 

Arıbaş Mezarlığı

Aksaray Steli

1969 yılında kurulan Aksaray Müzesi, 2014 yılında yenilenerek kronolojik teşhir düzeniyle ziyarete açılmıştır. Aksaray Müzesi’nde Neolitik Dönemden başlayan ve Osmanlı Dönemi’ni içine alan, tarihi çağlara ait çeşitli eserler sergilenmektedir.

... ve büyük krallar (ve) kralların tümü bu kente hayran kaldılar...

Hayran kalacağınız güzellikler sizleri bekliyor…

 

Anadalu’nun ilk beyin ameliyatı

Aşıklı Höyük’te bulunan önemli buluntulardan biri 20-25 yaşlarındaki bir kadına ait kafatasında saptanan beyin ameliyatı izidir. 9 aylık bebeği ile birlikte gömülmüş kadınının kafatasında saptanan 11.5 mm. çapındaki delik, dünyadaki en eski beyin operasyonlarından (trepanasyon) birisidir. Delik kenarlarında kemik dokunun operasyon sonrasında onarım faaliyetine devam ettiğinin izleri tespit edilmiştir. 1-2 mm. genişliğindeki doku, kendi kendini onarmaya başlamış, dolayısıyla hasta operasyon sırasında ölmemiş ve operasyon sonrası birkaç hafta yaşamıştır. 

Vazo-Anadolu Selçuklu Dönemi

Açık sarı hamur rengindeki tombak biçimli vazonun gövdesi üzerinde dört yuvarlak madalyon içinde, kartal ve ördek mücadelesi betimlenmiştir. Madalyonlar arasında birer tane insan figürü bulunmaktadır. Ajur tekniğinde yapılan vazonun üzerinde yer alan motif ve tasvirlere ender rastlanması nedeniyle Selçuklu Döneminin ünik eserleri arasındadır.

Kehribar Yüzük Kaşı

Aynada topuzunu düzelten Romalı kadın. (M.S. 2. Yüzyıl)

Fal Kabı Selçuklu Dönemi

Selçuklu Dönemine (13.yy) tarihlenen bakır üzerine gümüş kakmalı fal kabının üzerinde Zodyak Döngüsü olarak bilinen 12 burç tasvirinin yanı sıra dualar yazılıdır. Üzerinde Zodyak Döngüsü’nün yer alması sebebiyle örneği ender bulunan eserler arasında olan fal kabının bir örneği de Metropolitan Müzesi’ndedir.

BİLGİLENDİRME
Yaz Dönemi

1 Ocak - 1 Ocak
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 17:00
Kış Dönemi
1 Ocak - 1 Ocak
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 16:00
Kış Dönemi: 17:00
Kapalı Günler
Pazartesi
Adres: Hacılar Harmanı Mahallesi, Konya Caddesi No: 5, Bulvar No:16
E-mail: aksaraymuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 03822155636
Tel 2:
ÜCRETSİZ - Durum : AÇIK, Covid-19’a yönelik alınan tedbirler nedeniyle haftasonu gişe açılış saati 11:00’dır.

 

Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı