Haber Detayı
18 Ağustos 2020 - Salı 11:14 Bu haber 381 kez okundu
 
Akıllı telefonunuz sarhoş olduğunuzda size söyleyebilir
Çok fazla alkollü içki içtiğinizi bilmek her zaman kolay değildir, ancak akıllı telefonunuz yürüyüş şeklinizdeki değişiklikleri ölçerek size yardımcı olabilir.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Akıllı telefonunuz sarhoş olduğunuzda size söyleyebilir

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, sarhoşluk hakkında gerçek zamanlı verilere erişebilmenin, insanların alkol alımını azaltmasına, alkollü araç kullanmayı önlemesine ve hatta bir sponsoru alkol bağımlılığı tedavisi gören biri için uyarmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

 

Araştırmacı ve acil doktor Brian Suffoletto, 21 ile 43 yaşları arasındaki 22 yetişkin üzerinde çalıştı ve gönüllülere 0.2'lik bir nefes konsantrasyonu üretmeye yetecek kadar alkol içeren bir votka içeceği verdi. Amerika Birleşik Devletleri'nde, 100 ml kandaki gram alkol başına kandaki alkol konsantrasyonunu temel alan yasal alkol kullanma sınırı 0,08'dir.


Katılımcıların alkolü bitirmek için bir saatleri vardı ve ardından bir yürüyüş görevini yerine getirirken, 10 adım boyunca düz bir çizgide yürürken, 10 adım geri dönmeden önce yedi saat boyunca nefesteki alkol konsantrasyonlarını analiz ettirdiler.


Araştırmacılar, katılımcıların bel kısmına elastik bir kemerle bir akıllı telefon bağladılar.

 

İvme ölçer verilerini kaydetmek için bir uygulama kullanarak, telefonlar daha sonra katılımcılar yürürken ivme, yan yana, yukarı-aşağı ve ileri ve geri hareketleri ölçtü.


Araştırmacılar, zamanın yaklaşık 90'ında, bir kişinin kanındaki alkol sınırının 0,08'i aştığını belirlemek için telefon sensörleri ve uygulama tarafından algılanan yürüyüş şeklindeki değişiklikleri kullanabildiler.


Araştırma yapıldığında Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ve şu anda Stanford Üniversitesi Tıbbın Acil Tıp Bölümü yaptığı açıklamada,


Suffoletto, "Gittiğimiz her yerde yanımızda taşıdığımız güçlü sensörlere sahibiz" dedi. "Halk sağlığına en iyi şekilde hizmet etmek için bunları nasıl kullanacağımızı öğrenmemiz gerekiyor.


Suffoletto, "Yakın bir arkadaşımı üniversitede içki ve araba kazasında kaybettim" diye ekledi. "Ve acil bir doktor olarak, akut alkol zehirlenmesine bağlı yaralanmaları olan çok sayıda yetişkine baktım. Bu nedenle, son 10 yılı, aşırı alkol tüketimine bağlı ölümleri ve yaralanmaları önlemek için dijital müdahaleleri test etmeye adadım."


Bir merkezi sinir sistemi depresanı olan alkol, beyin işlevini azaltır ve bir kişinin bir aracı güvenli bir şekilde kullanma yeteneğini etkileyebilecek olan düşünme, kas koordinasyonu ve muhakemeyi bozar. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki alkollü araç kazaları yılda 10.000'den fazla can aldı.


Araştırmacılar, Journal of Studies on Alcohol and Drugs'da Salı günü yayınlanan araştırmanın, "alkolle ilgili bozuklukları uzaktan tespit etmek için akıllı telefonların kullanımına ilişkin gelecekteki araştırmalar için bir temel sağlayan" bir "kavram kanıtı çalışması" olduğunu söylüyorlar.


Ekip, ellerinde ve ceplerinde telefon taşıyan katılımcılarla daha fazla araştırma yapmayı planlıyor.

Kaynak: (GH) - Görsel Haber Editör: Ahmet PEKCAN
Yorumlar
Haber Yazılımı