Haber Detayı
21 Temmuz 2020 - Salı 21:36 Bu haber 575 kez okundu
 
Instagram'da bağış toplama dönemi başladı
Instagram, bugün yurt dışında kullanıma soktuğu yeni bir özellikle artık kullanıcılar kendi aralarında bağış toplayacak, bağışta bulunabilecek.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Instagram'da bağış toplama dönemi başladı

Instagram'ın bu yeni özelliğiyle takipçiler kendi aralarında, sevdiklerine, fenomen olarak takip ettiklerinin projelerine ve işlerine maddi destekte bulunubilecek. 

 


Instagram’ın bağış özelliği ABD, İngiltere ve İrlanda’da yayına alındı. Geçimini Instagram üzerinden sağlayan profiller, bağış toplama özelliği sayesinde takipçilerinden doğrudan para kazanabilecek. Instagram'da ABD'deki kullanıcılar kar amacı gütmeyen kuruluşlar için bağış toplayabiliyor veya bağış yapabiliyordu. Bugün kullanıma açılan özellik ise bireysel kullanıcıların, bireysel amaçlarla bağış toplayabilmesine imkan tanıyor.

 

 

Instagram bu özelliği test amacıyla şimdilik 3 ülkede açtığını, ilerleyen dönemde daha geniş kitlelerin kullanımına sunulacağını ifade ediyor. Bağış özelliği şimdilik sınırlı sayıda profil için etkinleştirildi. Önümüzdeki aylarda daha geniş kitlelere açılacağı belirtiliyor.

 

 

Bağış toplama özelliğini etkinleştirmek için ayarlardan Bireysel Bağış Toplama özelliğini açmak gerekiyor. Facebook bağış toplama için Stripe ile iş birliği yapıyor ancak bağış yapmak isteyenler Mastercard, Visa, Paypal gibi ödeme kuruluşlarıyla bağış yapabiliyor.

 

 

KİMLER BAĞIŞ TAPLAYABİLECEK?

Bağış talep etmek için geçerli bir sebep isteniyor. Ne için bağış toplayacağınızı belirledikten sonra Instagram’ın ve bağışa aracı kuruluşun bunu onaylaması gerekiyor. Bağış toplama süresi en fazla 30 gün olarak belirlenecek. Bir defaya mahsus bu süre 30 gün daha uzatılabilecek. Bağış toplamak için en az 18 yaşında olmalısınız.

 

 

Bağış toplama özelliği bugün itibariyle ABD, İngiltere ve İrlanda’daki az sayıda profilin kullanımına sunuldu. Türkiye’de Stripe kullanılamadığı için ve ülkemizde bireysel olarak bağış toplamak yasal olmadığı için bu özelliğin Türkiye’ye gelmeyeceğini düşünüyoruz.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı