Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 12:34 Bu haber 198 kez okundu
 
1 Haziran itibariyle hangi yasaklar kalktı! Yeni normalleşme nasıl olacak?
Tüm dünyayı kasıp kavuran corona virüsü salgınında normalleşme süreci başlıyor. Salgınla mücadele kapsamında ülkemizde binlerce işletme, iş yeri Avm gibi yerler kapalıydı. Ayrıca hafta sonları ve resmi tatillerde sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla başlayacak normalleşme ile birlikte bu yasaklar kalkacak ve işletmeler de açılacak. Vatandaşlar ise 1 Haziran’da kalkan yasakları araştırıyor. İşte 1 Haziran’da kalkan yasaklar ve açılacak yerler…
GÜNDEM Haberi
1 Haziran itibariyle hangi yasaklar kalktı! Yeni normalleşme nasıl olacak?

1 HAZİRAN’DA KALKACAK YASAKLAR

1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla uzun süredir kapalı olan yerler açılacak ve birçok yasak sona erecek.  Vatandaşlar sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat ederek ‘Yeni normal’e hazırlanacak. İşte 1 Haziran’da açılacak yerler ve kalkan yasaklar…

 

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI KALKIYOR

Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla sona erecek.

 

KAFE, RESTORAN, YÜZME HAVUZLARI AÇILIYOR

1 Haziran itibarıyla restoran, kafe, pastahane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahlinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak.

 

BAZI İŞLETMELER KAPALI KALACAK

Bar, pavyon, meyhane, gece kulübü gibi eğlence mekanları ile nargile kafelerin yasağı ise sürecek.

 

İDARİ İZİN SONA ERİYOR

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran itibarıyla normal mesailerine başlayacak.

 

KREŞ VE ANAOKULU AÇILIYOR

Kreşler ve gündüz bakım evleri 1 Haziran'da hizmet vermeye başlayacak.

 

0-18 YAŞ İÇİN KISITLAMA DEVAM

20 yaş altını kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması 18 yaşa çekildi. 0-18 yaş grubunun tamamı sadece çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

 

65 YAŞ ÜSTÜ BELİRLİ SAATLERDE SOKAKTA

65 yaş ve üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. Bu yaş grubundakiler pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

 

MÜZE, PLAJ, KÜTÜPHANELER AÇILACAK

Plajlar, milli parklar, müze ve ören yerleri, kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran itibarıyla açılacak.

 

HİPODROMDA YARIŞLAR DEVAM EDECEK

Hipodromların 10 Haziran'da açılmasıyla Türkiye Jokey Kulübü at yarış oynatmaya devam edecek.

 

SÜRÜCÜ KURSLARI AÇILIYOR

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri, sürücü kursları 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek. Yine aynı tarihte hayvan satış yerleri de açılacak.

 

SPOR TESİSLERİ VE AÇIK HAVADA OTURMA ALANI BULUNAN MEKANLAR AÇILIYOR

Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler 00.00'a kadar hizmet verebilecek. Açık havada oturma alanları bulunan mekanlarda, saat 00.00'da sona erdirilmesi şartıyla konser düzenlenebilecek.

 

FUTBOL MÜSABAKALARI DEVAM EDECEK

Pandemi nedeniyle ertelenen Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Ligler’de (BAL) maçların 12-13-14 Haziran haftasında başlayacak.

 

Kaynak: Editör: Görsel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı